Na određenoj se temperaturi brže šire bakterije, što dovodi do opakih bolesti koje se prenose hranom.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Novinarka Aleksandra Emanueli je za Huff Post govorila o izgledu i ukusu hrane koja bi joj bila dostavljena. Često to nije bilo ni slično onome što je naručila. Ne zato što joj je dostavljena pogrešna narudžba, već je u više navrata dostavljena tako da nedostaju djelovi obroka ili je bila hladna.
"Gdje je riža? Gdje je umak? Budući da sam čekala više od sat vremena da stigne, jedem hranu u kakvom god stanju bila", rekla je.
Prema Bryanu Quoc Leu, autoru knjige "150 Food Science Questions Answered!", mikroorganizmi se brže razvijaju na sobnoj temperaturi zbog čega može doći oboljenja od nekih bolesti.
"Kako hrana dostiže temperaturu blizu onoj sobne temperature, mikroorganizmi koji su kontaminirali hranu će se brže razmnožavati. Iako brzina kojom se to događa zavisi of nivoa šećera, slanosti, vlage i kiselosti, većina svježe pripremljene hrane imaće određen nivo bakterija na površini. Ako broj bakterija u hrani dosegne kritičnu brojku, kod potrošača mogu izazvati bolesti koje se prenose hranom", kaže Bryan.
Koliko dostavljena hrana može stajati?
Svi smo nosili hranu u vrućem automobilu ili smo zaboravili ostatke na pultu na nekoliko sati bez da smo se suočili sa zdravstvenim posljedicama, a to je zato što većina hrane može stajati na sobnoj temperaturi oko dva sata prije nego što ona bude opasna po naše zdravlje, piše USDA. Prehrambena naučnica Tifini Svan kaže da ne postoji timer po kojem ćete tačno znati kada je opasno jesti određenu hranu.
"Nećete se više razboljeti u četiri sata i jedan minut nego što bi to bio slučaj u tri sata i 58 minuta. U idealnom slučaju, budući da ne znamo koliko dugo hrana nije bila na idealnoj temperaturi, najbolje je pojesti dostavljenu hranu što je prije moguće. Ako ne možete, odmah je stavite u frižider, a zatim je prije jela zagrijte na 73°C."
KOMENTARI (0)