Petak, 09.08.2024 | 17:32
IZVOR: krstarica.rs/jutarnji.hr

Stavite KOMADIĆ OVOG PREDMETA i banane će ostati SVJEŽE duže od nedjelju dana

Banane su verovatno jedna od namirnica koje je najteže održavati svježim.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Ovom tropskom voću potrebno je samo nekoliko dana da postane smeđe i kašasto. Na sreću, postoje neki korisni trikovi koji mogu spriječiti da vaše banane prebrzo sazre. Jedan od najboljih i najlakših trikova je da se stabljika banane umota u aluminijumsku foliju, piše Food Republic.

U poređenju sa drugim voćem i povrćem, banane su jedan od najvećih proizvođača gasa etilena, prirodnog hemijskog jedinjenja koje podstiče sazrijevanje. Većina ovog gasa se oslobađa kroz otkrivenu stabljiku voća, omogućavajući bananama da nastave sa sazrijevanjem čak i nakon što se uberu sa drveta. Umotavanje vrha u aluminijumsku foliju pomaže da se uhvati dio etilena, tako da neće pobjeći u atmosferu i dodirnuti tijelo banane (ili drugog proizvoda u blizini). Ovo usporava zamračenje i daje vam više vremena za uživanje. Plastična folija takođe bi trebalo da funkcioniše.

Okačite banane za duži rok trajanja

Oštećenje takođe može ubrzati sazrijevanje vaših banana, jer će fleke osloboditi etilen i izazvati brzo smeđe boje. Ovaj problem se povećava kako voće sijedi u vašoj kuhinji, jer njegovo meso još više omekšava kako stari. Voće se može čak i oštetiti ako predugo stoji na tvrdom pultu ili stolu.

Tajna za prevazilaženje ovog problema je da okačite banane, što ih podiže sa tvrde površine i oponaša način na koji vise sa drveta. Možete uložiti u namjensku vješalicu za voće za držanje banana, ali svaka udica koja može da izdrži težinu treba da uradi. Možete da okačite svoje banane u kombinaciji sa trikom sa aluminijumskom folijom da dodatno usporite tamnjenje.

Jedna stvar na koju treba paziti, bez obzira da li kačite banane ili ne, jeste da ih nikada ne skladištite u blizini proizvoda koji proizvode etilen ili su osketljivi na etilen, što je uobičajena greška u skladištenju hrane. Šargarepa i lisnato povrće su primkeri koje ne treba čuvati sa bananama, jer će one mnogo brže uvenuti. U međuvremenu, proizvodi koji proizvode etilen, poput jabuka, brže će istrunuti vaše banane i obrnuto. Pokušajte da okačite banane pored suve hrane, korkenastog povrća poput krompira ili drugih sastojaka stabilnih na polici koji nisu osjetljivi na etilen, prenosi Jutarnji.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Danilovgrad: Stanje sve GORE u mjestu Topolovo - UGAŠAN veliki požar u Šabovom krugu

Četvrtak, 14.08.2025 | 21:51

Iz SZŠ Danilovgrad istakli su da su u Topolovu, trenutno, dvije ekipe.

Crveni krst Crne Gore ponudio punu PODRŠKU sistemu zaštite i spašavanja, stavljajući na raspolaganje SVOJE resurse

Četvrtak, 14.08.2025 | 21:45

Crveni krst Crne Gore ostaje čvrsto posvećen svojoj humanitarnoj misiji i brizi o građanima Crne Gore, naročito u trenucima kriza koje nas pogađaju, navodi se u saopštenju.  

Uprava carina: Na GP Dobrakovo OTKRIVENA neprijavljena roba vrijedna više od 10.000 eura

Četvrtak, 14.08.2025 | 21:40

Navodi se da je na ulaznoj traci za teretna motorna vozila na GP Dobrakovo, kontrolisali teretno vozilo nikšićkih registarskih oznaka, koje je prevozilo robu namijenjenu kupcu u Albaniji.

Vatrogasci i vojska svakodnevno angažovani - Resursi i oprema ISCRPLJENI

Četvrtak, 14.08.2025 | 20:59

Situacija sa požarima u Crnoj Gori i dalje je alarmantna, a nadležni upozoravaju da borba sa vatrenom stihijom traje gotovo svakodnevno od sredine juna. Vojska Crne Gore, sa oko 200 pripadnika i vazduhoplovima u stalnoj upotrebi, vatrogasci, dobrovoljna društva i lokalne službe zajednički djeluju na terenu, dok se suočavaju sa iscrpljenim resursima, starom opremom i teškim uslovima gašenja požara.

Radović: Sjutra DOLAZI helikopter iz Češke, NADAMO SE da će situacija u vezi sa POŽARIMA sjutra veče biti BOLJA

Četvrtak, 14.08.2025 | 20:34

Milan Radović iz Direktorata za zaštitu i spašavanje, gostujući u Dnevniku 2 na RTCG-u, rekao je da situacija na terenu nije idealna, ali da je nešto bolja u odnosu na prije dva dana, kada je stvarno poprimala obrise katastrofe. 

Nova era zapošljavanja: Ovo je PET novih zanimanja koje će stvoriti VJEŠTAČKA INTELIGENCIJA

Četvrtak, 14.08.2025 | 20:21

Vještačka  inteligencija ne mora nužno biti prijetnja.

U nikšićkom domu 510 raspoloživih MJESTA za studente i 50 za učenike

Četvrtak, 14.08.2025 | 19:43

Ministarstvo prosvjete nauke i inovacija raspisalo je konkurs za prijem učenika i studenata u studenstke i učeničke domove u Crnoj Gori. Ovogodišnjim konkursom za prijem učenika i studenata u nikšićkom JU Domu učenika „Braća Vučinić“ predviđen je prijem za 50 učenika i 250 studenata, dok će u „Novom studentskom domu“ koji se nalazi u prostorijama hotela Onogošt mjesta biti za 260 studenata, navodi za RTNK direktorica pomenutog doma Mirjana Spasojević.

UGAŠEN požar u Zelenom pojasu - Barski vatrogasci POMAGALI i u Podgorici

Četvrtak, 14.08.2025 | 19:23

Barski vatrogasci su brzom intervencijom ugasili požar koji se danas popodne razbuktao u Zelenom pojasu, iznad magistrale, prenosi Radio Bar.

Šavnički vatrogasci evakuisali povrijeđenog iz kanjona Nevidio

Četvrtak, 14.08.2025 | 19:07

Danas popodne vatrogasci iz Šavnika obavili su spasilačku akciju u kanjonu Nevidio.

Evo koje su RAZLIKE između ljubitelja mačaka i ljubitelja pasa

Četvrtak, 14.08.2025 | 18:54

Iako se na prvi pogled radi o jednostavnom pitanju ukusa, izbor između ova dva omiljena kućna ljubimca često otkriva i dublje karakterne crte.