Ponedjeljak, 19.08.2024 | 08:42
IZVOR: n1.info.rs

TRIK od pet sekundi za smirivanje partnerske svađe

Partnerske svađe nisu ništa neuobičajeno, ali jedan trik dovoljan je da to sve bude gotovo brzo i bezbolno.




Foto: Ilustracija/pixabay.com 

Prilikom sjledećeg sukoba sa dragom osobom, trik koji treba da primenite je da napravite pauzu od pet sekundi, što ublažava emocije i bes, prenosi N1.si.

Istraživanje koje su sproveli istraživači sa škotskog Univerziteta Sent Endrus, ispitao je 81 par i objavljen je u časopisu Nature.

„Željeli smo da vidimo da li možemo da smanjimo negativne emocije i agresiju tako što ćemo primoravati ljude da naprave kratku pauzu“, rekla je za CNN Ana Mekari, doktorant psihologije i neuronauke na Univerzitetu koja je vodila studiju.

Melari i njen tim bili su veoma iznenađeni nalazima istraživanja. Istraživanje je pokazalo da pauze od 5, 10 i 15 sekundi imaju isti efekat na smanjenje negativnih emocija i agresivnog ponašanja među parovima.

„Bili smo ubeđeni da pet sekundi neće biti apsolutno dovoljno“, priznala je ona.

Šta je pokazao eksperiment?

Studiju je sproveo tim istraživača veštački stvarajući iritaciju i emocije koje obično osećamo kada smo ljuti. Parovi su morali da igraju takmičarsku igru tokom koje su ispuštali neprijatne zvukove jedan na drugog na jačini zvuka po svom izboru.

U eksperimentu, osoba čiji je red morala je da sačeka 5, 10 ili 15 sekundi pre nego što odluči koju jačinu zvuka da reprodukuje.

U međuvremenu, kamera od 360 stepeni snimala je njene emocije. Specijalni sistem mašinskog učenja je zatim iz pokreta mišića zaključio koje emocije je pojedinac osećao tokom eksperimenta.

Tim istraživača je otkrio da parovi obično imaju oba partnera na istom nivou agresije, ali kratka prisilna ili dobrovoljna pauza može smanjiti i eliminisati negativne emocije.

Prema rečima rukovodioca studije, važno je napomenuti da se ovi nalazi odnose na „svakodnevne sukobe između parova“, a ne na slučajeve nasilja ili zlostavljanja u porodici.

„Dokazali smo da parovi koji se svađaju oko svakodnevnih stvari — djece ili kućnih poslova — mogu da naprave pauzu od pet sekundi. Ovo može pomoći. I to je besplatno“, rekla je Mekari.

„Najgori mogući scenario je da izgubite pet sekundi na disanje“.

Ovaj trik nije za sve situacije

Drugi stručnjaci za psihologiju takođe su rekli da nalazi odražavaju praksu koju su dugo preporučivali.

„Kada stvari postanu teške, ljudi mogu da se ponašaju manje impulsivno uz malu pauzu“, rekla je Mariko Viserman, docent psihologije na Univerzitetu u Saseksu, koja nije bila uključena u studiju.

„Korak unazad može nam pomoći da sagledamo širu sliku i podsetimo nas da volimo svog partnera i da ga zapravo ne mrzimo“, objasnila je ona.

Dženet Ribstajn, klinički psiholog i penzionisani profesor psihologije na Univerzitetu u Ekseteru i autor knjige Good Relations: Cracking the code of how to get on better, rekla je za CNN da je trik od pet sekundi posebno koristan.

„Parovi su veoma osjetljivi jedni na druge jer im je njihova veza toliko važna“.

Iako pet sekundi može izgledati kratko, stručnjaci se slažu da za tako kratko vrijeme možete postići više nego što mislite.

„Ovo pokazuje koliko brzo naš mozak radi. Samo moramo sebi dati malo vremena da mozak učini svoju magiju“, kaže Viserman.

Ona je dodala da je u slučaju ozbiljnijih sukoba i jačih emocija preporučljivo napraviti dužu pauzu.

Međutim, upitno je da li se nalazi studije odnose na opštu populaciju, upozorava psiholog Odri Tang, s druge strane. Većina učesnika studije bili su studenti koji nisu živeli jedni sa drugima.

„Nešto drugo je ako par živi u zajedničkom domaćinstvu ili je u braku osam godina. Dinamika se mijenja, kao i načini borbe, tehnike i strategije. Znaće da stanu jedan drugom za petama“, smatra ona.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tragedija, poginulo 20 odbojkašica u Iranu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 09:09

U napadu SAD i Izraela stradale su i nedužne djevojke iz Irana, među kojima čak 20 odbojkašica.

Krivične prijave protiv Đuretić, Bulatovića, Martinovića i Gazdića, šteta veća od pet miliona eura

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 09:12

Policija je saopštila da je podnijela krivične prijave protiv sadašnjeg i bivših direktora JP Nacionalni parkovi Crne Gore– Marinele Đuretić, Aleksandra Bulatovića i Vladimira Martinovića, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, koji su osumnjičeni uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura.

Neusvajanje budžeta blokiralo lokalne radove: Pljevljaci taoci političkih igara

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 08:37

Neusvajanje lokalnog budžeta dovelo je građane Pljevalja u poziciju direktnih talaca političkih igara, pojedinačnih interesa i interesnih grupa.

Saudijski mediji: Izrael ubio vođu Hezbolaha

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 08:58

Mohamad Rad, vođa parlamentarnog krila Hezbolaha, navodno je ubijen u napadu Izraelske odbrambene snage (IDF) na ciljeve u Liban, javile su jutros saudijske televizijske kuće Al-Arabiya i Al-Hadath.

Dabl-dabl Vučevića u pobjedi Bostona

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 08:24

Nekada je to bio derbi Istoka NBA lige, a danas jedan rutinski dan na poslu za Boston. Seltiksi su malo pritegli odbranu u posljednjoj dionici i lako savladali Filadelfiju 114:98.

Bokan nakon sastanka sa Garbahosom: Kandidovaćemo se za ozbiljna takmičenja

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 22:01

Predsjednik Košarkaškog saveza Crne Gore, Dragan Bokan, govorio je o temama sastanka sa nekadašnjim asom španske reprezentacije, Horheom Garbahosom, koji je u posjeti Košarkaškom savezu Crne Gore.    

Martinović: Pritvor se ne određuje za djelo za koje se tereti Đukanović

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:59

 „Da ga strijeljamo ako možemo, pa ćemo poslije dokazivati je li kriv“. Tim riječima je advokat Nikola Martinović opisao tendenciju crnogorskih sudova da određuju pritvor koji bi, u praksi, trebalo da se određuje samo u situaciji kada se procijeni da neka druga mjera ne bi bila efikasna.

Sjutra suvo i tokom dana toplo vrijeme - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:52

Pročitajte vremensku prognozu za utorak

Leković: Tek će se vidjeti šta se našlo kod Aca Đukanovića

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:46

Poslanik Demokrata Momčilo Leković pohvalio je hapšenje Aca Đukanovića, ističući da je ovo hrabar potez policije i jasna poruka da država više ne pravi razliku među građanima.

Dačić skinut sa respiratora

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 21:13

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je hospitalizovan na na Klinici za pulmologiju Kliničkog centra Srbije zbog teške upale pluća, danas je skinut sa vještačke ventilacije i diše samostalno, prenosi Blic.

Adžić: Ova vlast od Aca Đukanovića pravi krivolovca umjesto kriminalca

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:46

Filip Adžić iz GP URA kaže da se od čovjek koji je rukovodio tajnim i javnim poslovima u Crnoj Gori, posjeduje milione imovine, bio vezan za sve privatizacije i sporne poslove gdje je država izgubila stotine miliona, ova vlast pravi krivolovca umjesto kriminalca.

Iranska revolucionarna garda: "Neprijatelj neće biti bezbjedan nigdje na svijetu, čak ni u svojim kućama"

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:29

Iranska revolucionarna garda, paramilitarna formacija na koju se oslanja islamska vlast u Teheranu, zaprijetila je danas, povodom američko-izraelskih napada na Iran, da će nastaviti da se bori "dok neprijatelj ne bude pobijeđen" i da neprijatelji neće biti bezbjedni "nigdje na svijetu, čak ni u svojim kućama", prenosi Si-En-En (CNN).

Bjelopoljac odbio test na narkotike, kažnjen sa 31 danom zatvora

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 20:13

Bjelopoljac A.Z. (2003) oglašen je krivim i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 31 dana nakon što je odbio da se testira na prisustvo opojnih droga.

Agencija za zaštitu životne sredine: Gradacija potkornjaka u NP „Prokletije“ zahtijeva stručno i naučno utemeljene mjere, a ne masovnu sječu

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:56

Agencija za zaštitu životne sredine povodom, kako su naveli, u medijima iznesenim navodima, obavještava javnost o podnošenju krivične prijave protiv odgovornog lica u Agenciji, sanitarnim mjerama i realnim uzrocima gradacije potkornjaka u NP „Prokletije”. Saopštenje prenosimo integralno:

Đuretić: Navodi iz prijave, za koju sam saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, NP sprovodili zakonom definisane mjere

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:52

Direktorice JP Nacionalni parkovi Crne Gore Marinela Đuretić reagovala je povodom informacije o podnošenju krivične prijave protiv nje i bivših direktora ovog preduzeća Aleksandra Bulatovića i Vladimira Martinovića, kao i protiv direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milana Gazdića, koji su osumnjičeni uništenje životne sredine i pričinjenu materijalnu štetu od preko pet miliona eura. Đuretić je kazala da su navodi iz prijave, za koju je saznala iz medija, u potpunosti neosnovani, i da je preduzeće na čijem je čelu sprovodilo zakonom definisane mjere.