Neke je namirnice sigurno jesti sirove.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Na primjer, šargarepa ili spanać u smutiju. Drugu hranu, međutim, nikada ne biste smjeli jesti sirovu jer može biti teško probavljiva ili sadrži toksine od kojih se možete razboljeti.
Inisder je sastavio popis od namirnica koje nikako ne smijete jesti sirove.
Sirovi krompir
Krompir je skrob koji, kada se jede sirov, može izazvati nadutost i druge gastrointestinalne probleme.
Takođe može razviti opasne toksine kada se čuva na toplim mjestima. Stoga krompir treba kuvati kako bi se teško probavljivi skrob razgradio i učinio lakšim za probavu.
Nepasterizirano mlijeko
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Sirovo mlijeko nije sterilizirano, što znači da postoji mogućnost da sadrži salmonelu. Mlijeko koje kupujete u marketima sterilizirano je toplinom kako bi se ubili štetni patogeni i druge bakterije.
Sirovo brašno
Konzumacija sirovog brašna može uzrokovati mučninu jer uznemirava želudac. Nekuvano brašno u tijestu i moglo bi sadržavati E. coli bakteriju koja ako se ne peče na visokim temperaturama, može dovesti do mučnine, povraćanja.
Sirov grašak
Sirovi grašak sadrži materiju fitohemaglutinin, koji je otrovni biljni protein koji se posebno nalazi u crvenom grašku. Konzumacija fitohemaglutinina može dovesti do “mučnine, povraćanja", ili kombinacije ove dvije inače poznata kao “gastroenteritis”, odnosno želučana gripa.
Gorki bademi
Iako se za gorke bademe kaže da liječe kašalj, grčeve mišića i/ili opštu bol, ne postoje konkretne studije koje bi to sugerišu.
Nekuvani ili neprerađeni gorki bademi sadrže cijanovodičnu kiselinu, koja ako se proguta u dovoljno velikim količinama može biti toksična i potencijalno smrtonosna. Samo sedam do 10 gorkih badema potencijalno bi moglo biti smrtonosno za dijete, a 12 do 70 je zabilježeno kao smrtonosno za odraslu osobu.
Sirovi patlidžan
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Jedan sirovi patlidžan sadrži otprilike 11 miligrama solanina, alkaloida koji u većim količinama može biti otrovan.
Sirovo meso
Konzumiranje sirove ili nedovoljno pečene peradi može dovesti do trovanja hranom. Dvije su glavne vrste bakterija koje vas izlažu visokom riziku od trovanja hranom mesom koje je prerađeno - kampilobakter i salmonela.
Ove bakterije obično kontaminiraju svježu perad tokom klanja. Ako ih ima, ostaće prisutni dok se ne skuvaju jer proces zagrijavanja opšte ubija bakterije.
Sirove gljive
Gljive sadrže spoj koji se zove hitin, a koji tijelo vrlo teško sagorijev. Hitin se razgrađuje u procesu kuvanja, omogućujući probavu i apsorpciju hranjivih matrija.
Sirova jaja
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Kako bi se osiguralo da je bakterija salmonele ubijena, jaja se moraju kuvati na sigurnoj temperaturi. Ako recept zahtijeva sirova jaja, koristite pasterizirana jaja ili proizvod od jaja.
KOMENTARI (0)