Čak ni ako u svoj koktel stavite krastavac ili bilo koje drugo povrće ili voće, sasvim je jasno da ne pripadaju u kategoriju zdrave hrane.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Kao i sa svime, kokteli su za umjerenu konzumaciju. Stručnjaci međutim upozoravaju da je čak i povremena konzumacija - rizik za zdravlje.
Mogli biste izložiti svoje srce opasnosti
Studija iz 2021. u časopisu European Heart Journal, koja je uključivala 107 485 ljudi u razdoblju od 14 godina, otkrila je da je konzumacija samo 12 grama alkohola dnevno, koliko je u jednom prosječnom piću, povezano s 16% povećanim rizikom od razvoja fibrilacije atrija, odnosnog nepravilnog rada srca koji povećava izglede za moždani udar i zatajenje srca, prenosi Eating Well.
“Iako su rizici od oštećenja nakon jednog pića niski za većinu ljudi, rizici nisu jednaki nuli za sve”, kaže George F. Koob, Ph.D., direktor Nacionalnog instituta za zloupotrebu alkohola i alkoholizam.
Možda ćete imati loš san
Više od 1 od 3 Amerikanca ne spava dovoljno, što se definiše kao najmanje sedam sati noću. Noćni koktel može izazvati pospanost, ali na kraju neće pripomoći kvalitetu vašeg sna. Zašto?
“Opšte, alkohol skraćuje vrijeme koje je ljudima potrebno da zaspu, ali remeti arhitekturu sna i potiče rano buđenje“, kaže Koob. “Osobi koja pije može se činiti da alkohol pomaže pri spavanju, a zapravo smanjuje kvalitet sna“, kaže on.
Koob ukazuje na studiju iz 2018. u JMIR Mental Health, koja je pokazala da jedna ili dvije porcije alkohola prije spavanja remete vaš nervni sistem i smanjuju sposobnost vašeg tijela da se opusti.
Mogli biste se udebljati
Mnogo je varijabli uključenih u debljanje, ali ako ciljate smršati i želite večernji koktel, ta bi navika mogla unijeti višak kalorija u vašu ishranu zavisno o tome šta još jedete i pijete taj dan.
Jedna studija u Nutrients 2021. na odraslim osobama u Španiji otkrila je da je jedan od uzroka debljanja tokom karantina COVID-19 bio unos alkohola; autori su istakli da bi razlog tome mogao biti taj što je sam alkohol kaloričan.
Alkohol sadrži 7 kalorija po gramu i može se pretvoriti u mast ako ga tijelo ne koristi. Mnogi kokteli takođe sadrže mnogo šećera, poput smrznutih pića (daiquiris, margarite), pića na bazi tonika, mojita, viskija i espresso martinija. Dodani šećer takođe povećava broj kalorija u koktelima.
Možda imate veći rizik od određenih vrsta raka
Kad je riječ o riziku od raka, vijesti o alkoholu bilo koje vrste nisu dobre. “Ne postoji savršeno sigurna razina konzumacije alkohola, što se posebno odnosi na rizik od raka”, kaže Koob. Prema članku iz 2020. u časopisu JAMA, 87 000 slučajeva raka svake godine povezano je s upotrebom alkohola, uključujući rak jednjaka, rak dojke kod žena, kolorektalni rak i druge.
Čak i jedno ili dva pića dnevno mogu povećati rizik od raka dojke kod žena, ističu autori.
Zato Američki institut za istraživanje raka predlaže suzdržavanje od alkohola radi prevencije raka. U koktelima se može uživati, kao i u svemu, umjereno. Mora ćete staviti na vagu rizike, ali jasno je da je bolje piti manje nego više.
KOMENTARI (0)