Petak, 30.08.2024 | 18:12
IZVOR: dan.online

Gorčević: Crna Gora PREKINULA stagnaciju politike proširenja

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je na marginama Globsec Foruma u Pragu poručila da je Crna Gora prekinula stagnaciju politike proširenja.




Foto: Ministarstvo evropskih poslova

Gorčević je imala niz bilateralnih sastanaka sa kolegama iz EU institucija i država članica i informisala ih je o napretku Crne Gore u procesu evropske integracije.

"Ona se sastala sa ministrima vanjskih poslova Rumunije i Litvanije, Luminitom Odobesku i Gabrieliusom Landsbergisom, sprecijalnim predstavnikom EU za dijalog Srbije i Kosova i regionalna pitanja Zapadnog Balkana, Miroslavom Lajčakom i državnim sekretarom za evropske poslove u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Slovenije, Markom Štucinom", navode u saopštenju iz Ministarstva.

Ministarka je sagovornicima predstavila značaj uspjeha koji je Crna Gora postigla dobijanjem pozitivnog IBARa.

"Dobijanjem IBARA Crnoj Gori su otvorena sva vrata kada je pregovarački proces u pitanju. Odgovornost i obaveza Vlade je da na krilima tog uspjeha uradimo sve kako bi ovaj posao doveli do kraja“.

"Imamo plan i spremni smo da do 2026. godine zatvorimo sva pregovaračka poglavlja i pripremimo Crnu Goru da postane 28. članica EU do 2028. godine. Punom parom radimo na pripremi poglavlja za zatvaranje u toku mađarskog predsjedavanja Savjetom Evropske unije, ali i na realizaciji mape puta do 2026. godine koju smo pripremili sa kolegama iz Evropske komisije",  poručila je Gorčević.

Ministarka vanjskih poslova Rumunije, Luminita Odobesku kazala je da se Crna Gora doživljava kao predvodnica u procesu evropske integracije i pozitivan je primjer za region Zapadnog Balkana, ali i za sve države kandidate.

"U ovom turbulentnom vremenu Crna Gora je šansa za EU da krene naprijed i pokaže da politika proširenja nije zamrla. Vi ste država koja u kratkom vremenskom periodu može da pokaže da je proširenje moguće", poručila je ministarka Odobesku.

Gabrielius Landsbergis, ministar vanjskih poslova Litvanije podijelio je iskustvo ove države u procesu pristupanja EU i ukazao na dobre poteze, ali i greške koje je ova država uradila na evropskom putu. On je pohvalio stoprocentnu usklađenost Crne Gore sa Zajedničkom vanjskom i odbrambenom politikom EU.

"Proces mora da bude zasnovan na zaslugama i to se odnosi na sve države kandidate. To je princip koji ne smijemo da izgubimo. Litvanija još ima svježe sjećanje na proces i institucionalnu memoriju jer ljudi koji su radili na procesu pristupanja EU i dalje rade u našim institucijama, zato želimo da vam ponudimo našu ekspertizu",  rekao je Landsbergis.

Sprecijalni predstavnik EU za dijalog Srbije i Kosova i regionalna pitanja Zapadnog Balkana, Miroslav Lajčak kazao je da u Evropskoj uniji postoji veoma pozitivna percepcija o Crnoj Gori i napretku koji je ostvarila.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Da je NSD prva izašla iz Vlade, DNP bi krenuo za njom

Srijeda, 25.03.2026 | 08:24

Da je Nova srpska demokratija (NSD) prva izašla sa zahtjevima o identitetskim temama i izašla iz Vlade, sazvao bih Predsjedništvo Demokratske narodne partije (DNP) i iz Vlade bismo izašli i mi, saopštio je lider te partije Milan Knežević.

Uvodi se treća smjena na Tivat-Jaz, vozačima apel na oprez u zoni radova

Srijeda, 25.03.2026 | 08:46

Iz Uprave za saobraćaj saopštili su da se od danas uvodi treća smjena na izgradnji bulevara Tivat-Jaz kako bi radovi bili gotovi prije početka ljetnje turističke.

Iranci predstavili svoje uslove za kraj rata: Amerikanci moraju zatvoriti sve baze u regionu

Srijeda, 25.03.2026 | 11:13

Prema pisanju Wall Street Journala nakon što su SAD ponudile plan od 15 tačaka za mir s Iranom, Iran je odgovorio svojim zahtjevima koji uključuju gašenje američkih baza na Bliskom istoku i naplaćivanje prolaza kroz Hormuški moreuz.

Zirojević nakon saslušanja u CB Podgorica: Prijavu Dejana Vukšića smatram pokušajem sprječavanja vršenja poslaničke dužnosti

Srijeda, 25.03.2026 | 09:08

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević objavio je na FB profilu da je u prostorijama CB Podgorica dao izjavu povodom prijave koju je protiv njega podnio bivši direktor ANB i bivši savjetnik predsjednika države za bezbjednost, Dejan Vukšić.

Posebne mjere bezbjednosti na memorijalnom turniru Andrija Delibašić

Srijeda, 25.03.2026 | 08:44

U Nikšiću će danas biti održan prvi memorijalni turnir „Andrija Delibašić“, koji će se igrati na Gradskom stadionu sa početkom u 18 časova. Na turniru učestvuju fudbalski klubovi Sutjeska iz Nikšića, Budućnost iz Podgorice i Partizan iz Beograda.

Sjutra promjena vremena, padavine i južni vjetar

Srijeda, 25.03.2026 | 21:55

Pretežno oblačno sa kišom, u višim planinskim predjelima na sjeveru i snijegom i susnježicom. 

Partizan u penal seriji savladao Budućnost i osigurao finale

Srijeda, 25.03.2026 | 21:46

Fudbaleri Sutjeske i Partizana igraće finale prvog Memorijalnog turnira ,,Andrija Delibašić".

Vuković-Kuč: Ne traže građani kafu i kolače već odgovornu vlast

Srijeda, 25.03.2026 | 21:04

Pokušaj trivijalizacije ozbiljne političke krize i duboke društvene polarizacije potpuno je u maniru Milojka Spajića, poručuje poslanica DPS Vuković-Kuč, o Spajićevoj izjavi da opoziciju na sastanku čekaju „kafa i kolači".

Podgorica odala počast Danu nezavisnosti Grčke

Srijeda, 25.03.2026 | 20:31

U Podgorica je večeras simbolično obilježen Dan nezavisnosti Grčke, kada je jedan od najprepoznatljivijih simbola glavnog grada, Most Milenijum, zasijao u plavo-bijelim tonovima.

Gatuzo pred najveći test: Ovo je najvažnija utakmica moje trenerske karijere

Srijeda, 25.03.2026 | 21:31

Selektor Italije Đenaro Gatuzo ne krije emocije i pritisak pred odlučujući baraž meč protiv Sjeverne Irske – ulog je ogroman, plasman na Svjetsko prvenstvo.  

Haverc očekuje uspješan Mundijal sa Njemačkom uprkos problemima sa povredama

Srijeda, 25.03.2026 | 20:57

Napadač Njemačke Kai Haverc poručio je da se vraća u gotovo najbolju formu nakon serije povreda u prethodnih 12 mjeseci, te da će mu uspješni nastupi Arsenala u tri takmičenja biti idealna priprema za predstojeće Svjetsko prvenstvo.

Tramp: Iran dao poklon SAD - bezbjedan prolaz više tankera kroz Ormuski moreuz

Srijeda, 25.03.2026 | 21:20

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je Iran dao Vašingtonu poklon u formi bezbjednog prolaska više tankera sa gorivom kroz Ormuski moreuz.

Abazović: Đukanović ne može da dokaže porijeklo imovine

Srijeda, 25.03.2026 | 20:02

Bivši visoki državni zvaničnik i lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović ne može da dokaže porijeklo svoje imovine, tvrdi predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.  

Pentagon potvrdio: SAD poslale kopnene snage na Bliski istok, stiže najelitnija jedinica vojske

Srijeda, 25.03.2026 | 20:19

Sjedinjene Američke Države zvanično su potvrdile raspoređivanje dijela kopnenih snaga na Bliski istok, nakon višednevnih spekulacija i upita javnosti.

Bojanić Lalović: Spremna sam da nadležnim institucijama dam sve odgovore

Srijeda, 25.03.2026 | 19:58

Odgovarajući na optužbe organizacije Alternativa Crna Gora, da se na sumnjiv način trošio novac građana dok je bila direktorica podgoričke gimnazije, Zoja Bojanić Lalović je u emisiji „Kontakt“ na Televiziji Nikšić poručila da je spremna da tim povodom da odgovore nadležnim institucijama. Dodala je da je period njenog rukovođenja Gimnazijom „Slobodan Škerović“ bilo zlatno doba te obrazovne ustanove.