Petak, 30.08.2024 | 19:55
IZVOR: b92.net

Otkriveno TAJANSTVENO POLJE u Zemljinoj atmosferi

Naučnici su konačno otkrili Zemljino tajno ambipolarno polje, otkrivajući ključnu silu koja oblikuje našu atmosferu i utiče na planetarnu evoluciju.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Slabo i teško uhvatljivo energetsko polje koje je dugo izmicalo otkrivanju konačno je izmjereno oko Zemlje.

Poznato kao ambipolarno polje, to električno polje je prvi put spomenuto pre više od 60 godina, a njegovo otkriće moglo bi da bude revolucionirno za naše razumijevanje ponašanja i evolucije naše planete.

Svaka planeta sa atmosferom trebalo bi da ima ambipolarno polje, ističe astronom Glin Kolinson iz NASA-inog "Goddard Space Flight Centra".

Tim mjerenjem naučnici sada mogu da istraže kako je to polje uticalo na Zemlju i druge planete tokom vremena.

Misterija stara gotovo 60 godina

Zemlju obavijaju različita polja, uključujući dobro poznata gravitacijska i magnetna polja, bitna za održavanje atmosfere netaknutom kao i za zaštitu planeta od sunčevog zračenja.

Ali 1968. godine primjećen je novi fenomen, zvučni vetar čestica koje izlaze iz Zemljine atmosfere, vjerovatno pokrenut neizmjerenim poljem električne energije.

To se zove ambipolarno polje i ono je agent haosa. Suprotstavlja se gravitaciji i šalje čestice u svemir, objašnjava Kolison. Međutim, tehnologija za mjerenje tog polja donedavno je bila nedostupna, što je pokrenulo razvoj rakete Endurance za istraživanje te nevidljive sile.

Ambipolarno polje djeluje u specifičnom atmosferskom sloju, počevši na visini od oko 250 kilometara iznad Zemlje. U tom području ultraljubičasto i sunčevo zračenje ionizira atome, stvarajući delikatnu ravnotežu između lakših elektrona i težih iona.

Ta ravnoteža rezultira električnim poljem koje povezuje te čestice zajedno, poznato kao ambipolarno polje, koje djeluje silama u oba smera - elektroni se guraju prema gore, a i oni povlače prema djole.

Uprkos njegovoj slabosti, misija Endurance, koja je pokrenuta 2022. godine, uspješno je detektovala to polje. Zabiljžila je neznatnu promjenu električnog potencijala, samo 0,55 volti. Pola volti je gotovo ništa, jako je otprilike kao baterija na satu, kaže Kolinson.

Taj mali naboj dovoljno je snažan da pokrene vodonikove ione u svemir zvučnim brzinama i podigne teže ione kiseonika, značajno povećavajući gustoću ionosfere na velikim visinama.

Naučna zajednica sada se suočava sa intrigantnim pitanjima o širim implikacijama ambipolarnog polja.

"To polje je temeljni dio načina na koji Zemlja funkioniše", naglašava Kolinson, a naučnici sada mogu da započnu istraživanje njegovog uticaja na evoluciju naše planete.

Ovo istraživanje je objavljeno u časopisu Nature.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Terzić: Novo okupljanje najvjerovatnije sjutra u podne u Zeti

Subota, 17.01.2026 | 17:09

Jedan od organizatora blokade danas u Donjoj Gorici, Bojan Tezić, rekao je novinarima da su razgovarali sa policijom i dogovorili da u hitnim slučajevima vozila budu propuštana tokom trosatne blokade. On je rekao da organizatori blokada puštaju vozila u hitnim slučajevima.

Plivanje za Časni krst u ponedjeljak na Sastavcima

Subota, 17.01.2026 | 14:01

Mitropolija crnogorsko-primorska SPC objavila je raspored bogosluženja povodom Krstovdana, Bogojavljenja i Sabora Svetog Jovana Krstitelja, kao i tradicionalnog plivanja za časnim krstom, koje će pored ostalog biti organizovano u Podgorici i Baru.

Kordić: Vještačko osnježivanje uskoro i u Kolašinu

Subota, 17.01.2026 | 13:56

Ministarka turizma Simonida Kordić kazala je za TVCG da je uz hidrološku i geodetsku studiju završen glavni projekat za instalaciju za vještačko osnežavanje u Kolašinu, te da se nada da ćemo uskoro imati sniježne topove i na Bjelasici. Podsjetila je da Žabljak već ove godine ima sistem za vještačko osnježivanje.

Nema vremena za tugovanje, pobjeda protiv Farskih ostrva imperativ

Subota, 17.01.2026 | 13:16

Poraz od Slovenije je bolan, ali Crna Gora mora brzo da se fokusira na meč protiv Farskih Ostrva – prvu od dvije ključne utakmice za plasman u glavnu rundu EHF Euro 2026.

Emanuel Makron vodio sastanak sa sunčanim naočarima zbog problema s okom

Subota, 17.01.2026 | 15:29

Francuski predsjednik Emanuel Makron pojavio se u petak noseći naočale s plavim staklima tokom sastanka u Jelisejskoj palato o institucionalnoj budućnosti Nove Kaledonije, piše Le Parisien.

Al Paćino u vezi sa novom/starom devojkom? Ljubavni život sa 54 godine mlađom partnerkom (FOTO)

Nedjelja, 18.01.2026 | 12:57

Al Paćino i njegova bivša partnerka Nor Alfalah pokrenuli su glasine da su u vezi - opet! Njihove najnovije fotke osvanule su na mrežama.

Podgorica: Policija identifikovala vozače koji u vozili suprotnim smjerom na Bulevaru Luča

Nedjelja, 18.01.2026 | 12:49

Podgorička policija preduzela je procesuirala dva vozača sa snimka objavljenog na društvenim mrežama, koji su se 13. januara 2026., oko 15.00 časova, kretali Bulevarom Luča u Podgorici suprotnim smjerom, na dijelu puta gdje su saobraćajne trake fizički odvojene, čime su ugrozili ostale učesnike u saobraćaju, saopšteno je iz Uprave policije.

Srpski ministar prosvjete: Glasno razmišljamo o skraćenju časova na 30 minuta

Nedjelja, 18.01.2026 | 12:37

U većem dijelu Srbije sjutra počinje drugo polugodište za učenike osnovnih i srednjih škola, nakon završetka zimskog raspusta. Ministar prosvjete Dejan Vuk Stanković izjavio je za RTS da sve škole počinju sa redovnom nastavom i da neće biti onlajn časova. Govoreći o predlogu skraćenja časova na 30 minuta, kao i o zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama, Stanković je istakao da je sve još na nivou razmatranja.

U Podgorici tokom noći uhapšeno 18 vozača

Nedjelja, 18.01.2026 | 12:35

Podgorička saobraćajna policija je u toku noći u lokalnim akcijama uhapsila 18 osoba, saopštili su iz Uprave policije na mreži X.

Danilović iznenadila: Veliki preokret protiv Venus Vilijams

Nedjelja, 18.01.2026 | 12:29

Srpska teniserka Olga Danilović plasirala se u drugo kolo Australijan opena, nakon što je savladala legendarnu Amerikanku Venus Vilijams rezultatom 2:1 u setovima (6:7, 6:3, 6:4), poslije dva sata i 18 minuta igre.

Đoković: Fiziologija čini svoje, izgubio sam na brzini

Nedjelja, 18.01.2026 | 12:00

Najtrofejniji teniser Australijan opena, Novak Đoković osvajač 10 trofeja Ozi opena u Melburnu, radio je osam dana pripreme sa stručnjakom za biomehaniku, Markom Kovačem.

Sabalenka bez problema do drugog kola

Nedjelja, 18.01.2026 | 11:11

Slavila je protiv Tiancoe Sare Rakotomabge.

Mini blokada: U Novom oduzeli Land Rover

Nedjelja, 18.01.2026 | 10:32

Novljanska policija je u lokalnoj akciji “Mini blokada” kontrolisala 5 operativno interesantnih osoba od kojih je jedna bliska OKG, saopštili su iz Uprave policije na mreži X.

Ključni meč "lavova": Protiv Farskih ostrva za prolaz

Nedjelja, 18.01.2026 | 10:29

Naši najbolji rukometaši igraće u Oslu sa Farskim Ostrvima utakmicu drugog kola D grupe Evropskog prvenstva u Norveškoj, Danskoj i Švedskoj. Izabranicima selektora Didije Dinara neophodan je makar bod, ali bi pobjeda mnogo više značila u borbi za plasman dalje. Početak meča je u 18 sati. 

Holivudska staza slavnih proglašena najgorom turističkom atrakcijom na svijetu

Nedjelja, 18.01.2026 | 10:07

Sjedninjene  Američke Države prepune su turističkih hitova - od njujorških nebodera i znamenitosti iz filmova, preko spektakularnih nacionalnih parkova, pa sve do sunčanih plaža Floride i Havaja.