Jačanje sektora kulturnih i kreativnih industrija, kroz saradnju i inovacije, ključno je za podsticanje ekonomskog i održivog razvoja Crne Gore, poruka je sa prvih Kreativnih susreta.
Foto: Ministarstvo kulture i medija
Dvodnevni događaj je sa Ministarstvom kulture i medija organizovao British Council, na osnovu nedavno potpisanog Memoranduma o saradnji, čiji je cilj podrška kreativnom sektoru pri definisanju ključnih prioriteta za naredni period.
“Tokom događaja je saopšteno da je razvoj kreativnih industrija od suštinske važnosti za ekonomski napredak, kulturno bogatstvo i društvenu povezanost, a da Ministarstvo kulture i medija prepoznaje značaj ovog sektora i aktivno radi na njegovom unapređenju”, poručili su iz MKM.
Tokom prvog dana događaja, kako su dodali, prisutnima su se obratile ministarka kulture i medija Tamara Vujović i direktorica Britanskog savjeta za Zapadni Balkan Kler Sirs.
“Program prvog dana je započet sa pregledom koncepta kreativne ekonomije i uloge Velike Britanije, koji je imao za cilj da postavi temelje za sami događaj istraživanjem osnovnog koncepta kreativne ekonomije, sa posebnim fokusom na iskustvo i liderstvo Velike Britanije u ovoj oblasti. Sesija je obuhvatila ključne aspekte kreativne ekonomije, uključujući njenu definiciju, obim i različite sektore koje pokriva, kao što su umjetnost, mediji, dizajn, moda i digitalne industrije. Predavač Iain Bennett (The Fifth Sector) se osvrnuo na to kako je Ujedinjeno Kraljevstvo uspješno integrisalo kreativnost u šire ekonomske strategije, pretvarajući kulturne resurse u značajne pokretače zapošljavanja, inovacija i globalnog uticaja”, kazali su iz Ministarstva kulture i medija
Uspješne priče iz oblasti kreativne ekonomije, kako se navodi u saopštenju, prezentovali su stručnjaci iz Velike Britanije – Iain Bennett (Fifith Sector), Cara Pickering (Audience Agency), Dan Wellman (TechNative), Andy Brydon (Curated Place), kao i kreativci iz Crne Gore podržani na konkursu za razvoj kreativnih industrija od strane Ministarstva kulture i medija – Rade Vukčević (video igra Bleak Faith), Ivana Murišić (projekti iz oblasti modnog dizajna), Bogdan Darmanović (projekat Shimmpo) i Aleksandra Simoni, projekat Green lining.
“Smjernice za razvoj kulturnih i kreativnih industrija u Crnoj Gori predstavili su v.d. direktorice Direktorata za razvoj kreativnih industrija u Ministarstvu kulture i medija Marija Sarap i dekan Fakulteta dramskih umjetnosti UCG prof. dr Edin Jašarović“, kazali su iz MKM.
Milena Ražnatović ispred Ministarstva kulture i medija je predstavila Konkurs za sufinansiranje projekata od značaja za razvoj kreativnih industrija za 2024. godinu koji je objavljen 13. septembra 2024. godine.
“Drugi dan je bio posvećen radnim grupama za definisanje preporuka za politike i prioritetne prakse u oblasti kreativnih industrija. Grupe su vodili stručnjaci iz UK. Teme koje su obrađene sa učesnicima u cilju preporuka za njihovo rješavanje od strane stručnjaka iz UK su: nova kulturna infrastruktura – habovi, destinacija Crna Gora – uključenje kulturne ponude u državni brend, zašto je inovacija važna – nove vještine i kako funkcionisati kao scena”, navodi se u saopštenju.
Prezentaciji izvedenih prioriteta za razvoj kreativnog sektora iz održanih radnih grupa, kako su naveli, prisustvovale su ministarka Tamara Vujović i direktorica Britanskog savjeta za Zapadni Balkan Kler Sirs, nakon čega se prisutnima obratila ministarka, poručivši da je divno imati kreativne pojedince, a još bolje razvijati zajednicu kreativaca, jačati klaster kreativnih industrija, po uzoru na uspješne primjere iz Velike Britanije.
“Događaju su prisustvovali predstavnici više ministarstava, ustanova kulture, centara za kulturu, institucije iz oblasti inovacija, PKCG, Univerzitet Crne Gore, umjetničke akademije, IT kompanije, NVO sektor, kreativni preduzetnici podržani od Ministarstva kulture, stručnjaci iz oblasti kreativnih industrija iz UK i mnogi drugi”, zaključili su iz Ministarstva kulture i medija..
KOMENTARI (0)