Za bolju apsorpciju željeza iz tamne čokolade, preporučljivo je konzumirati je uz hranu bogatu vitaminom C.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Čokolada je mnogima grešno zadovoljstvo, a posebno onima na dijeti. No, ne mora nužno biti tako. Trik je u tome da pojedete dovoljnu količinu i pravu vrstu te poslastice, a jedna od njih, pored ostalog, može vam pomoći i kod anemije.
Ako ste anemični, važno je da se usredite na ishranu bogatu gvoždjem i hranjivim materijama koje pomažu u apsorpciji gvoždja kako biste povećali nivo crvenih krvnih ćelija i hemoglobina. Tamna čokolada poznata je po svojim zdravstvenim benefitima.
Ona može biti korisna kod anemije jer je dobar izvor gvoždja. Što je tamnija čokolada, s većim postotkom kakaa, to je veća koncentracija gvoždja. Na primjer, tamna čokolada s više od 70 posto kakaa može pružiti značajne količine ovog minerala.
"Ako ste ljubitelj tamne čokolade, sada imate još jedan razlog da pojedete svoju omiljenu poslasticu. Otprilike jedna mala pločica od 85 grama može pružiti od 5,38 do 10,12 miligrama gvoždja. Obavezno se odlučite za pravu tamnu čokoladu, koja bi trebala sadržavati najmanje 45 posto čvrste materije kakaovca", navodi Healthline.
Tamna čokolada je bogata i antioksidansima poput flavonoida, koji mogu pomoći u smanjenju upala i poboljšanju cirkulacije, što može pozitivno uticati na zdravlje krvi. Ona sadrži i magnezijum, koji podržava funkciju crvenih krvnih ċelija.
Preporučene dnevne doze gvoždja za djecu su od sedam miligrama do 15 miligrama, ali to zavisi od dobi. Muškarcima treba oko osam miligrama gvoždja dnevno, dok ženama treba od osam do 18 miligrama, zavisi o njihovoj dobi. Trudnicama treba oko 27 miligrama gvoždja dnevno.
Ako sumnjate na anemiju, javite se svom l dokotru opšte prakse koji će vas uputiti na pretrage krvi, i odrediti terapiju te posavjetovati vas o ishrani.
Za bolju apsorpciju gvoždja iz tamne čokolade, preporučljivo je konzumirati je uz hranu bogatu vitaminom C, kao što su narandže ili jagode.
Iako tamna čokolada može pomoći u povećanju unosa gvoždja, treba je konzumirati umjereno zbog visokog udjela kalorija i masti te se ne treba oslanjati samo na nju kao glavni izvor gvoždja.
KOMENTARI (0)