Četvrtak, 26.09.2024 | 13:39
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Kvalitetna kulturna politika mehanizam koji oblikuje identitet društva

Kulturne politike neizmjerno su važne za oblikovanje održivog razvoja, jer ne samo da čuvaju kulturnu baštinu, već stvaraju prostor za inovacije, kreativnost i inkluzivnost i zbog toga su ključni elementi svake odgovorne kulturne politike. Ulaganje u infrastrukturu, edukaciju, stvaranje podsticajnog okruženja za umjetnike i dostupnost umjetničkih sadržaja nepohodni su koraci.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović to je poručila na otvaranju međunarodne konferencije o kulturnim politikama "Cultural policies. Developments. Perspectives./Kulturne politike. Procesi. Perspektive" u organizaciji evropske asocijacije Compendium of Cultural Policies & Trends (SE), a koja se održava u Podgorici.

Vujović je kazala da će stručni evropski i domaći umjetnici i kulturni djelatnici podijeliti uvide o današnjem stanju u kulturi i raspravom inicirati bolje razumijevanje složenih procesa u kulturnim politikama i razvoju, od umjetničkog i filozofskog tumačenja, preko ekonomskog, društvenog, ekološkog i političkog.

"Razumijevanje kulturnih elemenata za kreiranje politika koje će odgovoriti na specifične potrebe, neizbježno je ukoliko težimo napretku. Kulturna politika, kao segment šire javne politike, ima za cilj da uspostavi okvir za očuvanje, promociju i razvoj kulturnog identiteta društva i ne može biti neutralna, jer direktno utiče na oblikovanje kulturnih vrijednosti i simbola koje društvo baštini i smatra zajefnickim vrijednostima", kazala je Vujović.

Podsjetila je da je Crna Gora asocijaciji Compendium of Cultural Policies & Trends pristupila 2022. godine i nagalsila da je samo dvije godine kasnije dobila ulogu domaćina, godišnjeg okupljanja delegata, iz preko 50 zemalja,sto je posebma cast i odgobornost.

"Ovo je izuzetna čast, ali i odgovornost. Različite perspektive, od umjetničkih do političkih i filozofskih, obogaćuju našu viziju razvoja, gdje dijalog i razmjena ideja među ekspertima iz različitih oblasti omogućavaju kreiranje sveobuhvatnih politika koje odgovaraju na izazove savremenog svijeta", kazala je Vujović.

Kulturne politike su neizmjerno važne za oblikovanje održivog razvoja, jer ne samo da čuvaju našu kulturnu baštinu, već istovremeno stvaraju prostor za inovacije, kreativnost i inkluzivnost, što je osnova za napredak svake zajednice.

"Kulturne i kreativne industrije podstiču inovacije i od vitalnog su značaja za ekonomski rast. Što se tiče Crne Gore važeći Zakon o kulturi koji, s obzirom na to da nije mijenjan od 2012. godine, i nije usklađen sa savremenim kulturnim politikama i praksama, ne prepoznaje Kreativne industrije. Takođe ,izmedju ostalog, ni mogućnost finansiranja nezavisne kulturne scene, a tu su i strukovna udrženja koja imaju status nevladinih organizacija, koja jedino mogu da se finansiraju kroz Konkurs o nevladinim organizacijama. Ima još izazova, i zato smo pristupili detaljnoj analizi Zakona o kulturi kako bismo imali osnovu za njegovu izmjenu", rekla je Vujović.

Ministarstvo kulture i medija, kako je kazala, u kontinuitetu realizuje Konkurse iz oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva, kulturne baštine, kao i kreativnih industrija.

"U toku su Konkurs za sufinansiranje projekata za razvoj kreativnih industrija čiji je budžet za ovu godinu do sada najveći i iznosi 300 hiljada eura, gdje je poseban deo konkursa podrška razvoju ženskog preduzetništva. Tu je i Konkurs za djecu i mlade za sufinansiranje projekata i programa u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva, pod nazivom „Rastimo uz kulturu"", podsjetila je Vujović.

Smatra da je važno ne samo formulisati plan adekvatne kulturne politike, već osigurati i njihovu realizaciju, a ulaganje u univerzitete i kulturne institucije ključno je za očuvanje i unapređenje kulturne baštine, kao i za razvoj društva u cjelini.

"Kulturna politika nije samo skup administrativnih odluka, već mehanizam koji oblikuje identitet društva, promoviše umjetničke vrijednosti i stvara uslove za slobodno izražavanje. Njena svrha je da izgradi kulturnu "infrastrukturu", podstiče umjetnički progres i razvija kulturne navike građana, ali bez uplitanja u kreativni proces umjetnika ili iskorišćavanja umjetnosti za ideološke ciljeve. Iako postoji mnogo modela kulturnih politika, nijedan nije univerzalno idealan. Ipak, ono što je ključno jeste da politika u kulturi stvara prostor za umjetnost koja je autonomna i oslobođena pritisaka bilo koje vlasti ili ideologije", mišljenje je Vujović.

Vjeruje da ulaganje u kulturnu infrastrukturu, edukaciju, dostupnost umjetničkih sadržaja, te stvaranje podsticajnog okruženja za umjetnike, predstavljaju ključne elemente svake odgovorne kulturne politike. Ovakvi paneli su prilika da čujemo različita mišljenja, procese, i dobijemo konkretne zaključke koji će biti korisni za planiranje i razvoj kulturne politike.

Na otvaranju konferencije je govorila i predsjednica UO Asocijacije Compendium Ana Viljaroa zahvalivši na uspješnoj organizaciji, kao i na velikom odzivu članova Compendium-a iz velikog broja država.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Pozorišna radionica DODEST - audicija 19. i 20. septembra

Srijeda, 17.09.2025 | 10:31

Kulturno - informativni centar „Budo Tomović” organizuje audiciju za prijem novih članova u DODEST-ovu pozorišnu radionicu glume.

Animirani filmovi za najmlađe u KIC-u „Budo Tomović" 20. i 27. septembra

Utorak, 16.09.2025 | 11:00

Filmski program Kulturno–informativnog centra „Budo Tomović“ tokom septembra donosi projekcije pažljivo odabranih sinhronizovanih animiranih ostvarenja, namijenjenih najmlađoj publici.

Koncert Zagrebačkog kamernog orkestra u Modernoj galeriji

Ponedjeljak, 15.09.2025 | 11:36

Muzički program u jesenjoj sezoni Kulturno-informativnog centra „Budo Tomović” otvara koncert istaknutog Zagrebačkog kamernog orkestra koji će nastupiti 17. septembra u Modernoj galeriji Muzeja i galerija Podgorice, u 20 sati.

Kultna komedija u NOVOM RUHU: Projekcija filma ‘Goli pištolj’ u KIC-u ‘Budo Tomović’, 15. septembra

Nedjelja, 14.09.2025 | 09:34

U okviru jedanaestog izdanja revije „Zlatne komedije“, Kulturno-informativni centar „Budo Tomović“ 15. septembra priređuje projekciju rimejka kultne kriminalističke komedije „Goli pištolj“ / The Naked Gun (2025).

PKLJ 2025. Koncert benda „NeVladina organizacija“ 22. septembra na Trgu Argentina

Petak, 12.09.2025 | 20:04

Koncert benda „NeVladina organizacija“ održaće se u ponedjeljak, 22. septembra, u 20 časova, na Trgu Argentina, u okviru Podgoričkog kulturnog ljeta.

Kašnjenje u ISPLATI staračkih naknada zbog KONTROLE dokumentacije

Srijeda, 17.09.2025 | 09:16

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u cilju provjere dokumentacije vezane za ostvarivanje prava na staračku naknadu sprovodi administrativnu kontrolu prijava za korisnike staračkih naknada.  

Počnite dan kako TREBA - Pet pravila za DORUČAK koji čuva zdravlje i energiju

Srijeda, 17.09.2025 | 10:09

Kada doručkujemo, pružamo energiju ne samo tijelu, već i mozgu.

Branko Krvavac GLAVNI savjetnik Spajića, pratiće REALIZACIJU ključnih politika Vlade i koordinirati rad resora

Srijeda, 17.09.2025 | 09:38

Šef Kabineta predsjednika Vlade Crne Gore Branko Krvavac uskoro preuzima novu poziciju...

Crna Gora uvela AI-chatbot u JAVNE USLIGE: Na ovim portalima možete naći sve o lLEGALIZACIJI i DOZVOLAMA

Srijeda, 17.09.2025 | 11:21

Kroz portale Legalizuj.me i Gradjevinskadozvola.me treba da olakšamo pristup pravim informacijama svim građanima. Građani će dobiti svaku informaciju koja im je potrebna, kao i savjet gdje mogu da je pronađu odgovore na sva pitanja koja ih interesuju, saopštio je na današnjoj konferenciji za novinare ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slaven Radunović.  

Intrige i iznenađenja: Evo šta nas očekuje u NOVIM epizodama Netflixove hit serije „Beauty in Black“ (VIDEO)

Srijeda, 17.09.2025 | 09:27

Netflixova drama Beauty in Black vratila se u septembru 2025. sa prvim djelom druge sezone, a fanovi već nestrpljivo iščekuju drugu polovinu.

General Vuksanović: Brza reakcija i zajedničko djelovanje ključni u KRIZNIM SITUACIJAMA

Četvrtak, 18.09.2025 | 08:36

Načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, brigadni general Miodrag Vuksanović, učestvovao je na 28. konferenciji Američko-jadranske povelje (A-5) u Tirani, gdje je poručio da su planirana saradnja i uvježbavanje civilnih i vojnih struktura od presudnog značaja za bezbjednost i efikasno reagovanje u krizama.

Mandić: Nikšić nije samo istorijski SIMBOL, već i SAVREMENI CENTAR kulture, obrazovanja i privrede

Četvrtak, 18.09.2025 | 08:22

Nikšić je grad sa izuzetno bogatom istorijom i tradicijom, duboko ukorijenjenom u borbi za slobodu, čast i jedinstvo našeg naroda, kao i u razvoju Crne Gore u cjelini. Vaš kraj, koji je vijekovima bio simbol otpora i hrabrosti, iznjedrio je generacije ljudi čija je ljubav prema otadžbini i slobodi ostavila neizbrisiv trag u našoj istoriji i slobodarskoj tradiciji, kazao je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić povodom Dana Opštine Nikšić.

U Skupštini Crne Gore danas POČINJE SASTANAK POSP-a

Četvrtak, 18.09.2025 | 08:06

Sastanak Parlamentarnog odbora Evropske unije (EU) i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) počeće danas u crnogorskom parlamentu.

Marija Vuković U ČETRTAK NASTUPA na Svjetskom prvenstvu

Srijeda, 17.09.2025 | 21:40

Crnogorska rekorderka u skoku uvis Marija Vuković nastupiće sjutra u kvalifikacijama na Svjetskom prvenstvu u Tokiju.

Novo otkriće: Psi bi uskoro mogli dobiti terapiju PROTIV STARENJA

Srijeda, 17.09.2025 | 21:26

Psi u prosjeku žive između 10 i 13 godina, pa je razumljivo da mnogi vlasnici žele svojim četveronožnim prijateljima osigurati više zdravih i aktivnih godina.

Izgledate STARIJE? Možda je kriva neka od ovih navika

Srijeda, 17.09.2025 | 20:35

Svakodnevne odluke o ishrani, kretanju, snu i nošenju sa stresom presudno utiču na to kako starimo, pokazalo je istraživanje u kojem je sudjelovalo 53 stručnjaka, među njima doktori,  dijetetičari i farmaceuti.

Šarec: Izgradnja kolektora u Botunu NEOPHODNA za zaštitu životne sredine i dobrobit građana

Srijeda, 17.09.2025 | 20:25

Ustavni sud ne smije da se dijeli između partija, taj sud je nešto sveto i bez njega nema istinske demokratije niti reforme u pravosuđu, kazao je za emisiju "Globus" izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Marjan Šarec.

Nova studija pokazala zašto je dobro imati KUĆNOG LJUBIMCA

Srijeda, 17.09.2025 | 19:54

Bez obzira na to da li ste tužni, ljuti, umorni ili pod stresom, kada ugledate svog kućnog ljubimca, raspoloženje vam se automatski popravlja.

Asteroid za koji se PREDVIĐALO da može udariti u Zemlju prolazi sjutra pored naše planete

Srijeda, 17.09.2025 | 19:31

"Potencijalno opasan" asteroid (2025 FA22), veličine nebodera, proletjet će blizu Zemlje brzinom većom od 38.000 km/h u četvrtak, 18. septembra.

Čarapić: IZBOR SUDIJA Ustavnog suda da protekne bez trulih političkih kompromisa

Srijeda, 17.09.2025 | 19:18

Pokretu Evropa sad jeste cilj da se izaberu sudije Ustavnog suda i da Crna Gora ima kompletan i funkcionalan Ustavni sud, poručio je u emisiji “Kontakt” na Radio-televiziji Nikšić šef poslaničkog kluba PES-a Vasilije Čarapić, komentarišući neusvajanje dnevnog reda na vanrednoj sjednici Skupštine Crne Gore, na kojoj je trebalo da se raspravlja o izboru Mirjane Vučinić za sutkinju te sudske instance.