Ukoliko ste primijetili naglo nakupljanje bora, bolova ili osjećaj da ste vi ili vaši roditelji naglo ostarili nakon 40. godine, moguće je da postoji naučno objašnjenje.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Istraživanje sugeriše da starenje nije postupan proces, već se događa u najmanje dva ubrzana naleta.
Studija koju je vodio profesor Majkl Snajder sa Univerziteta Stanford otkrila je da starenje ne dolazi postepeno, već u dva ubrzana naleta, oko 44. i 60. godine.
"Ne mijenjamo se samo postupno. Ima perioda kada dolazi do drastičnih promjena. Ispostavilo se da se to događa sredinom 40-ih godina, a zatim u ranim 60-ima", kazao je genetičar Snider za Science Alert.
Analizom 135.000 molekula i mikroba kod 108 volontera u dobi od 25 do 75 godina, promjene su uočene kod molekula povezanih s kardiovaskularnim bolestima, metabolizmom alkohola i kofeina te imunološkom regulacijom.
Analizirali su različite vrste molekula, uključujući RNA, proteine, lipide i taksone mikrobioma crijeva, kože, nosa i usne šupljine.
Nakon analize primijetili su da u ljudskom tijelu tokom dvije životne faze dolazi do značajne promjene u količini različitih vrsta molekula.
A ako vas starenje jako brine, jedna druga studija ima savjet.
Naime, nova studija australijskog univerziteta Edit Kovan tvrdi da se entropija - proces sporog i neizbježnog starenja - može usporiti putovanjima.
Prema pomenutoj studiji, mnogi elementi putovanja poput upoznavanja novih ljudi, boljeg spavanja, novih životnih iskustava, kao i učestvovanja u aktivnostima poput joge ili spa tretmana, pomažu u borbi protiv starenja.
"Turizam nije samo razonoda i rekreacija", kaže autorka studije Fangli Hu.
"On može isto tako pridonijeti fizičkom i mentalnom zdravlju ljudi."
KOMENTARI (0)