Da li znate da se u dizel gorivu mogu razviti mikroorganizami, kao što su gljivice, bakterije ili kvasac?
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Širenje ovih mikroorganizama može dovesti do stvaranja taloga, začepljenja dovoda i filtera goriva, kao i oštećenja motora. Isti problem može se javiti i kod benzinskih motora s visokom mješavinom biogoriva E10, E85 ili E100.
Međutim, Njemački autoklub (ADAC), objašanjava da se ovaj oblik zagađenja gorivom ne pojavljuje često u automobilskim motorima. Dizel se u njima stalno troši i rijetko ostaje dugo u rezervoaru. U kamperima, a posebno u čamcima i poljoprivrednim vozilima, opasnost od dizelskih štetočina je puno veća jer se navedena prevozna sredstva i mašine ne koriste duže vrijeme. Automobili koji dugo stoje takođe su izloženi većem riziku jer mikroorganizmi tada imaju priliku da rastu i razmnožavaju se.
Benzin i dizel imaju organsko porijeklo. To su ugljenikova jedinjenja koja su nastala od fosila biljaka i životinja. Dodatak veće količine biogoriva povećava udio organskih materija u dizel gorivu te omogućuje bolje životne uslove za mikroorganizme, bakterije i gljivice. Kada ti organizmi rastu, stvara se biomulj koji može uzrokovati blokade u filterima goriva, na primjer.
Jedan od najefikasnijih metoda prevencije je pravovremena zamjena ili potrošnja biodizela. Dugotrajnim odlaganjem goriva znatno se podupire širenje mikroorganizama. Stoga se biodizel mora koristiti ili zamikeniti najkasnije nakon šest mjeseci. Neki vlasnici pune rezervoar prije zimskog skladištenja svojih vozila kako bi spriječili kondenzaciju vode jer se bakterije razmnožavaju u vodi.
Međutim, dizel gorivo već sadrži vodu, prema EU normi EN 590 do 200 miligrama po kilogramu goriva. Biodizel sadrži čak i do 500 miligrama. Voda takođe ulazi u rezervoar kroz kanale za ventilaciju. Ako temperature porastu u proljeće ili je vaš kamper ili brod u garaži s grijanjem, rezervoar postaje pravo leglo bakterija, a time i dizelskih štetočina, navodi ADAC. Ako vozilo ne koristite duže vrijeme, bolje je potpuno isprazniti rezervoar, savjetuje Revija HAK.
KOMENTARI (0)