Petak, 08.11.2024 | 09:58
IZVOR: kolektiv.me

Prijestonica Cetinje podnijela tužbu zbog video spota „Srce Srbije“

Prijestonica Cetinje podnijela je tužbu protiv Miroljuba Petrovića iz Leskovca i Udruženja „Pleme Kuči” zbog povrede prava ličnosti pravnog lica u video-spotu „Srce Srbije”. Tužbu je pripremio Pravni tim Prijestonice na čelu sa advokatom Vidom Đakonovićem, saopšteno je iz Kancelarije za odnose sa javnošću u kabinetu gradonačelnika Prijestonice Cetinje.




Foto: Prijestonica Cetinje

Video-spot „Srce Srbije” objavljen je 20. avgusta 2024. godine, a sniman je na najprepoznatljivijim i najatraktivnijim lokacijama na teritoriji Prijestonice Cetinje. U tužbi se navodi da su tuženi nanijeli štetu Prijestonici, otvorenim osporavanjem njenog identiteta, nezakonitom komercijalizacijom simbola Prijestonice, te pripisivanjem njenog nasljeđa i baštine drugoj državi.

„Audio i vizuelni sadržaj snimljenog materijala u potpunoj su kontradiktornosti, a pomenuti segmenti iskombinovani su na krajnje zlonamjeran i perfidan način, s očiglednom namjerom da se pokuša anulirati postojanje Prijestonice, njenog specifikuma i identitetskih odrednica, te kulturno-istorijskog nasljeđa i viševjekovne tradicije; baština Prijestonice pripisuje se drugoj državi, a Prijestonica i lokaliteti na njenoj teritoriji pokušavaju se predstaviti sastavnim dijelom Republike Srbije. Naime, dok tekst pjesme (na što upućuje već sam naziv  - „Srce Srbije”) eksplicitno govori o drugoj državi - Srbiji, video-sadržaj prikazuje kadrove prirodne i kulturne baštine Prijestonice”, navodi se u tužbi.

Ističe se da je tužena strana grubo zloupotrijebila kulturna dobra po kojima je Prijestonica prepoznatljiva, te da, između ostalog, nije obezbijedila potrebnu saglasnost Prijestonice i odobrenje nadležne Uprave za snimanje na teritoriji Cetinja.

„Evidentno je da je tužena strana preduzela cijeli niz radnji kojima: negira identitet Prijestonice i njeno nasljeđe, te njenu pripadnost Crnoj Gori u teritorijalnom, nacionalnom, istorijskom i kulturološkom smislu; pripisuje glavna kulturno-istorijska obilježja Prijestonice stranoj državi; zloupotrebljava najkarakterističnije i najvrjednije  simbole Prijestonice radi plasiranja sopstvene nacionalističke propagande i raspirivanja tenzija; nezakonito i neovlašćeno komercijalizuje baštinu Prijestonice; vrijeđa osjećanja građana Prijestonice  i iznosi neistine o učešću lokalne uprave u nezakonitim radnjama tužene strane”, piše u tužbi.

Kako se navodi u saopštenju, Prijestonica Cetinje zahtijeva trajno uklanjanje video sadržaja i traži naknadu štete zbog povrede prava pravnog lica na ugled  i identitet. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Glumica Zoja Bećović ovogodišnja dobitnica nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin"

Subota, 27.12.2025 | 16:48

Dan Gradskog pozorišta Podgorica, 27. decembar, obilježen je svečanom dodjelom nagrade ,,Vasilije Ivanovič Šćućkin" i uručenjem godišnjih priznanja zaposlenima, za poseban umjetnički doprinos, kao i za visoke rezultate ostvarene u tehničkom i administrativnom sektoru u 2025. godini.

Vujović: Pavićević je bio autor snažnog i prepoznatljivog izraza, njegovo stvaralaštvo ostavilo je djela trajne vrijednosti

Utorak, 23.12.2025 | 12:19

Ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, uputila je telegram saučešća povodom smrti Tomislava Toma Pavićevića, istaknutog kulturnog stvaraoca.

KIC: Program „Književnost pod krovom Doma omladine”, 23. decembar, sala DODEST

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:00

Književni program KIC-a „Budo Tomović” povodom šest decenija postojanja te ustanove organizuje program „Književnost pod krovom Doma omladine”.

Dokumentarni film „Čovjek lavina“ 22. decembra u KIC-u

Subota, 20.12.2025 | 08:59

Nakon uspješne premijere, podgorička publika će ponovo imati priliku da pogleda dokumentarni film „Čovjek lavina“, posvećen legendarnom bubnjaru Dragoljubu Đuričiću, u ponedjeljak, 22. decembra, u sali DODEST, sa početkom u 20 sati. Projekciju filma realizujemo u saradnji sa Mrežom kinoprikazivača Crne Gore.

NeonoeN o Montesongu: Želimo transparentan i pravičan proces koji nikome neće ostaviti prostor za sumnje

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 18:12

Podgorički rokenrol bend NeonoeN, pobjednik prošlogodišnjeg Montesonga, oglasio se na svom zvaničnom Fejsbuk profilu i finalistima ove sezone uputio jasnu poruku.

Milatović: Čestitke Bjekoviću, uvjeren sam da će dodatno osnažiti ulogu institucije Zaštitnika

Subota, 27.12.2025 | 21:43

Uvjeren sam da će Siniša Bjeković, kroz profesionalan i nepristrasan rad u okviru svog predstojećeg mandata, dodatno osnažiti ulogu institucije Zaštitnika, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.

Volvsi ruše negativne rekorde Premijer lige

Subota, 27.12.2025 | 21:40

Utisak nakon mnogo utakmica je bio da je Vulverhempton zaslužio više, ali u sportu sve određuje tabela. A ona "kaže" da su "vukovi" najgora ekipa u istoriji Premijer lige.

Umjesto oltara, sprave za vježbanje: Bivša crkva preuređena u teretanu, pogledajte unutrašnjost

Subota, 27.12.2025 | 21:35

Crkva svetog Josipa u holandskom gradu Arnhemu pre nekoliko godina prenamijenjena je u teretanu Holy Fit, prvi zatvoreni padel centar u toj regiji. Projekat potpisuju preduzetnici Roland Verheij i Dik Mantel, a prostor je opremljen vrhunskom Telju Fitness opremom.

Iranski predsjednik: Nalazimo se u ratu velikih razmjera s Izraelom, SAD-om i Evropom

Subota, 27.12.2025 | 20:49

Iranski predsjednik Masoud Pezeshkian kazao je da se Iran nalazi u sukobu velikih razmjera sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Izraelom i Evropom.

Crna Gora u posljednjoj godini napredovala više nego u periodu 2015–2020

Subota, 27.12.2025 | 20:45

Crna Gora tokom godine na izmaku unaprijedila je nivo pripremljenosti za članstvo u EU više nego u periodu između 2015 – 2020 god, ocijenio je analitičar za Zapadni Balkan u ekspertskoj organizaciji Inicijativa za evropsku stabilnost Adnan Ćerimagić.

Gajović: „Zelenilo“ u 2026. ulazi potpuno finansijski stabilno

Subota, 27.12.2025 | 20:08

Gradsko preduzeće „Zelenilo“ narednu godinu dočekuje sa stabilnim finansijama i planiranim investicijama u uređenje javnih površina širom Podgorice.

Knežević uslovio podršku Šćepanoviću pozivom Botunjanima: "Vidim da se sprema intervencija policije"

Subota, 27.12.2025 | 19:38

Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević neće večeras podržati izbor Lazara Šćepanovića za direktora Uprave policije ukoliko on, do glasanja, ne zakaže razgovor sa građanima Botuna.

Evo kako izbjeći dobijanje suvišnih kilograma tokom praznika

Subota, 27.12.2025 | 19:31

Mnogi tokom praznika nesvjesno unesu više kalorija nego što im je potrebno, ali uz ispravno planiranje i pristup, moguće je uživati u praznicima, a pritom izbjeći neželjene kilograme.

Generalna provjera pred EP: "Ajkule" protiv Hrvatske 5. januara u Budvi

Subota, 27.12.2025 | 19:22

Vaterpolisti Crne Gore imaće generalnu provjeru pred Evropsko prvenstvo protiv Hrvatske 5. januara u Budvi, saopšteno je iz VPSCG.

Krivična prijava protiv Bjelopoljca – osumnjičen za krađu 2.600 eura

Subota, 27.12.2025 | 19:16

Bjelopoljska policija je postupajući po prijavi oštećene da joj je iz porodične kuće otuđen novac u iznosu od 2.600 eura, u kratkom roku, operativnim radom na terenu rasvijetlili krivično djelo krađa, te sprovedenom kriminalističkom obradom identifikovali osumnjičeno lice - A.Č. (18) iz Bijelog Polja, saopšteno je iz Uprave policije.