Nakon eksperimentalne faze plaćanja ulaska u Veneciju, stižu vijesti i o mogućnosti da se naplaćuje ulazak i u druge gradove, kao i razgledanje spomenika na otvorenom.
Foto: Ilustracija, Pixabay
Formula plaćanja da bi se u miru i bez gužve uživalo u ljepotama gradova, u građevinama i spomenicima nije ni pogrešna ni ispravna već neizbježna, kažu nadležni za očuvanje kulturnih dobara u Italiji. Ne samo zbog gužvi već se dobija i na kvalitetu posjete.
Italija je na prvom mjestu zemalja na Uneskovoj listi sa 60 zaštićenih lokacija i jedna je od pet najposjećenijih zemalja na svijetu, u kojoj turizam predstavlja 13 odsto ukupne zarade. Nakon Panteona koji godišnje posjeti devet miliona turista, a od prije godinu dana ulaznica se naplaćuje pet eura, zatim Koloseuma, dolazi na red i Fontana di Trevi, koja se u ovom momentu restaurira povodom godine jubileja u Rimu. Most koji se postavlja može da primi ograničen broj turista koji žele da vide Fontanu.
„Htjeli smo da svima omogućimo da se dive Fontani iz jedinstvene perspektive. Na most će moći da stane 130 ljudi istovremeno, na ulazu će biti osoba koja će kontrolisati koliko ima posjetilaca i napalaćivati ulaz za simboličnu cijenu”, rekao je Roberto Gvaltijeri, gradonačelnik Rima.
Foto: Ilustracija, Pixabay
I dok se u Francuskoj već vodi polemika da li je potrebno da se naplaćuju ulaznice od pet eura za renovirani Notr Dam, Italija, koja zvanično broji 100.000 crkava, već naplaćuje kartu za Milansku katedralu i mnoga druga mjesta.
Čak je i Venecija, nakon prve, eksperimentalne faze ove godine, odlučila da nova faza plaćanja posjete gradu od jedan dan počinje 18. aprila, košta 10 eura i traje ukupno 54 dana, učinivši tako da prvi put na svijetu čitav grad postane muzej za koji se plaća ulaznica.
Kako član 9 Ustava Republike Italije obrazlaže, očuvanje kulturnih dobara košta zaista mnogo, te se većina slaže da je potrebno novac od karata ulagati u ta dobra da bi se očuvala i za sledeće generacije, dok bi turisti uživali u iskustvu, a život stanovnika tih gradova postao lakši.
KOMENTARI (0)