Petak, 29.11.2024 | 17:55
IZVOR: klix.ba

Istraživanje pokazalo da će JEDNA OD ČETIRI odrasle osobe OSTATI SAMA do kraja života

Podaci Pew Research Centra iz SAD-a tvrde da će jedna od četiri mlade odrasle osobe ostati sama do kraja života, a kao razloge za ovu tvrdnju navode da mlade osobe danas imaju druge prioritete.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Analiza američke populacije pokazala je da je 38 posto odraslih u dobi od 25 do 54 godine bilo bez partnera (to jest, ni u braku niti živjelo s partnerom) i da je veća vjerovatnoća da će žene starije od 65 godina biti bez partnera (49 posto).

Studija je pokazala da je to zbog mnogo različitih razloga, uključujući opadanje stope brakova, mladih odraslih osoba koje žele da se fokusiraju na druge aspekte svog života (kao što je posao) i statistike o zabavljanju koje pokazuju da je veća vjerovatnoća da će muškarci ostati slobodni nego žene.

Istraživački centar Pew utvrdio je u posebnoj anketi iz 2020. da polovina mladih koji ne traže vezu kaže da su važniji prioriteti i uživanje u samoći glavni razlozi zbog kojih ne traže vezu.

Polovina samaca kaže da ne traži vezu ili izlaske. Nasuprot tome, oko četvrtine kaže da traži posvećenu romantičnu vezu ili neobavezne sastanke.

"Čini se da su današnji adolescenti manje skloni romantičnoj vezi. To bi mogao biti razlog povećanog zadovoljstva samoćom", rekla je Tita Gonzalez Avilés, autorica i psiholog, za Global News.

Dodala je kako je primjetno da, posebno u zapadnim industrijaliziranim zemljama, biti sam više nije nekonvencionalno i sada se smatra društveno prihvatljivijim nego u prošlosti.

Prema studiji Pew Research Centra iz 2024. godine otprilike je podjednaka vjerovatnoća da će muškarci i žene reći da žele da se vjenčaju.

Isto se može reći i za rađanje djece i osnivanje porodice, s tim da su se mnogi mladi već odlučili protiv tog tradicionalnog puta.

Njihova strepnja je u velikoj mjeri uzrokovana sve većim troškovima brige o djeci i činjenicom da u današnje vrijeme roditelji moraju finansijski zaostati samo da bi izdržavali sebe i svoju djecu.

Danas se mnoge mlade odrasle osobe ne oslanjaju na brak da bi ispunili svoje potrebe za društvom.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Drama na nebu: Avion iz Varšave poletio ka Tel Avivu, pa poslao signal za otmicu i naglo promijenio rutu, Izrael digao borbene letjelice

Utorak, 30.06.2026 | 17:04

Let iz Varšave za Tel Aviv preusmjeren je nazad kod Kipra, a sve nakon što je iz aviona prema kontrolama leta upućen tzv. hijacking signal, odnosno oznaka otmice aviona.

Lazar Šćepanović odbranio magistarski rad sa najvećom ocjenom na Pravnom fakultetu UCG

Utorak, 30.06.2026 | 18:30

Direktor Uprave policije Lazar Šćepanović odbranio je danas na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici magistarski rad pod nazivom „Otkrivanje i suzbijanje teških ubistava izvršenih od strane kriminalnih organizacija u crnogorskom i evropskom krivičnom zakonodavstvu i praksi“, saznaje nezvanično Pobjeda.

NSD: Pozivamo institucije i međunarodnu zajednicu u Prištini da zaštite državljane Crne Gore

Utorak, 30.06.2026 | 16:45

Nova srpska demokratija, kako su saopštili, poziva predstavnike međunarodne zajednice u Prištini da zaštite državljane Crne Gore koji su, kako su naveli, preživjeli psihičku i fizičku torturu tamošnje policije u Gračanici i Gazimestanu.

Dodik: Savo Minić kandidat za predsjednika RS, Željka Cvijanović za srpskog člana Predsjedništva BiH

Utorak, 30.06.2026 | 16:10

Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da će Savo Minić, aktuelni premijer Republike Srpske, biti kandidat vladajuće koalicije za predsjednika RS na predstojećim oktobarskim izborima, dok će Željka Cvijanović ponovo biti kandidatkinja za srpskog člana Predsjedništva BiH.

Mujović: Šokiran sam podatkom da je Vodovod otpisao 18 miliona eura duga

Utorak, 30.06.2026 | 19:11

Podaci o višegodišnjem otpisu milionskih potraživanja u Vodovodu Podgorica ponovo su otvorili pitanje načina upravljanja ovim gradskim preduzećem i odluka koje su donosile bivše gradske uprave. Gradonačelnik Saša Mujović ocijenio je da su takve informacije neprihvatljive i da zahtijevaju utvrđivanje odgovornosti.

MVP Palestine: Osuđujemo opasni kolonijalni plan naseljavanja koji predvode izraelske milicije i organizacije doseljenika

Srijeda, 01.07.2026 | 15:36

Ministarstvo vanjskih poslova Države Palestine oštro je osudilo, kako su naveli u saopštenju, opasni kolonijalni plan naseljavanja koji predvode izraelske milicije i organizacije doseljenika, uključujući takozvani „Savez doseljeničkih farmi“, uz podršku Vlade Izraela.

U Baru uhapšena osoba koju je potraživao Interpol Sarajevo

Srijeda, 01.07.2026 | 15:09

Službenici NCB INTERPOL-a Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Bar juče su locirali i lišili slobode lice za kojim je bila raspisana međunarodna potjernica NCB Interpola Sarajevo.

Devet prekršajnih naloga i četiri otkaza boravka u policijskoj akciji “Stranac” na Cetinju

Srijeda, 01.07.2026 | 14:38

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija u okviru akcije “Stranac” na Cetinju kontrolisala 68 stranih državljana sa odobrenim privremenim boravkom ili boravkom do 90 dana, i tom prilikom sankcionisala više njih.

Lazović: Snimanje plakara, bačvi i podruma za rakiju klasična predstava za javnost

Srijeda, 01.07.2026 | 14:32

Bivši visoki policijski funkcioner, optuženi Zoran Lazović kazao je danas pred Višim sudom u Podgorici da su prilikom pretresa njegovog domaćinstva u Bijelom Polju snimani plakari odijela, garderoba, podrum za rakiju, bačve..

Anđušić: Nedolazak tri ministra na kontrolno saslušanje je uvreda za penzionere

Srijeda, 01.07.2026 | 14:24

Nedolazak troje ministara na kontrolno saslušanje o položaju penzionera predstavlja skandal i otvoreno nepoštovanje Skupštine, institucija i uvredu za više od 130 hiljada penzionera u Crnoj Gori, poručio je Mihailo Anđušić, politički direktor DPS-a  

Lakić: Tvrdnje o ugroženosti nosilaca ključnih funkcija zahtijevaju hitno institucionalno postupanje

Srijeda, 01.07.2026 | 14:10

Povodom informacija koje su izazvale ozbiljnu zabrinutost javnosti, a koje je ministar unutrašnjih poslova saopštio u vezi sa ugroženošću života glavnog specijalnog tužioca, direktora Uprave policije i načelnika Specijalnog policijskog odjeljenja, zamjenik generalne sekretarke Predsjednika Crne Gore Marko Lakić saopštio je da ovakve informacije zahtijevaju hitno institucionalno postupanje svih nadležnih državnih organa.    

Nikšićki vatrogasci dobili četiri specijalizovana vozila, vrijednost 260 hiljada eura

Srijeda, 01.07.2026 | 13:42

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević obišao je četiri nova specijalizovana šumska vozila Službe zaštite i spašavanja, koja su nabavljena preko međunarodnog tendera, u vrijednosti od 260 hiljada eura.

Ćulafić: Mreža Natura 2000 otkriva da "siva" infrastruktura nije u Crnoj Gori razvijana decenijama

Srijeda, 01.07.2026 | 13:35

"Možemo da se pohvalimo da smo kao Vlada uradili konkretan korak u zaštiti prirode. Od početka mandata imala je svega 16 procenata koji su tretirani kao zaštićeno područje. Danas taj procenat iznosi nešto više od 44 odsto", kazao je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić   

Ivanović: Članstvo u EPP potvrda kredibiliteta i jasne evropske orijentacije PES

Srijeda, 01.07.2026 | 13:12

Potpredsjednik Pokreta Evropa sad (PES) Filip Ivanović ocijenio je da pridruženo članstvo te partije u Evropskoj narodnoj partiji (EPP) predstavlja potvrdu njenog kredibiliteta, dosljedne evropske politike i sve snažnijeg međunarodnog položaja.  

Vuković i Servadei: Veća ulaganja u djecu kroz Evropsku garanciju za djecu

Srijeda, 01.07.2026 | 13:10

Budžetska sredstva treba usmjeriti tako da donesu najveću korist djeci i porodicama kojima je podrška najpotrebnija, a politike zasnovane na podacima ključne su za unapređenje života svakog djeteta u Crnoj Gori, posebno kroz Evropsku garanciju za djecu. To je ključna poruka sa sastanka ministra finansija, Novice Vukovića i šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Mikelea Servadeija.