Srijeda, 18.12.2024 | 19:09
IZVOR: nova.rs/dan.me

Ova EVROPSKA ZEMLJA uvodi ZABRANU PUŠENJA na otvorenom

Ako ste pušač i planirate da putujete u Milano od Nove godine, zabrana koja se uvodi u ovom gradu neće vam se dopasti.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Od 1. januara 2025. Milano će biti jedan od prvih gradova u Italiji koji će zabraniti pušenje na otvorenom na javnim mjestima, osim ako ne održavate minimalnu udaljenost od 10 metara od drugih ljudi.

Nova mjera ima za cilj poboljšanje kvaliteta vazduha i podizanje svesti građana o rizicima pušenja, kako za pušače tako i za zajednicu, navodi u izvještajima NewsCyprus.

Kazna u slučaju da vas organi reda zateknu sa cigaretom ili vas neko prijavi je 255 eura.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ova mjera proširuje pravila koja su već uvedena 2021. godine, proširujući zabranu na sve javne otvorene površine.

Onima koji prekrše ovo pravilo preti kazna od 40 do 250 eura. Međutim, kako pojašnjavaju u opštinskoj upravi, ograničenja se ne odnose na elektronske cigarete, koje se mogu slobodno koristiti.

U prvim mjesecima pristup će biti orijentisan na podizanje svijesti i edukaciju, sa kontrolama koje će više imati za cilj odvraćanje već sankcionisanje.

"Ova zabrana je konkretna akcija za zdravlje i dobrobit svih, a ne samo pušača. Želimo da obeshrabrimo štetne navike i podstaknemo zdravije stilove života", kazala je Elena Grandi, savjetnik za životnu sredinu.

Odluka da Milano postane grad „bez dima“ predstavlja korak naprijed u borbi protiv zagađenja i štete izazvane duvanom, uz dobrobit za kvalitet vazduha i javno zdravlje.

Ovom inicijativom uprava ima za cilj da smanji izloženost stanovništva pasivnom pušenju i podigne svijest građana o važnosti usvajanja odgovornijeg ponašanja, prenosi Nova.rs.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Sud: Veljović za par dana imao pet operacija, nalazi se u teškom stanju

Srijeda, 24.12.2025 | 14:52

Pred podgoričkim Višim sudom danas je odloženo suđenje bivšem direktoru Uprave policije Veselinu Veljoviću i grupi.

Uhapšen osumnjičeni za pucnjavu u Budvi

Srijeda, 24.12.2025 | 08:29

Policija je uhapsila M.P., osumnjičenog da je u Budvi upotrijebio vatreno oružje prema drugoj osobi, nakon čega se dao u bjekstvo, a protiv njega će biti podnijeta krivična prijava zbog ugrožavanja sigurnosti i nedozvoljenog držanja i nošenja oružja.

Rakočević: Državna kasa je glavni resurs zloupotreba za lične interese

Srijeda, 24.12.2025 | 09:52

Državna kasa je danas ne gubeći kontinuitet decenijama, ostala jedan od glavnih resursa zloupotreba za lične interese, koristeći se prvenstveno polugama političkih pripadnosti i pozicija. Jedan od primjera ovakvog odnosa prema javnim finansijama su osnovano sumnjamo zloupotrebe u Ministarstvu sporta i mladih, saopštio je predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore Nenad Rakočević.

VOLI I EBRD potpisali ugovor o dokapitalizaciji; EBRD ulaže 25 miliona eura za vlasničku strukturu

Srijeda, 24.12.2025 | 15:28

Kompanija Voli Trade i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) potpisale su ugovor o dokapitalizaciji, kojim EBRD ulaže 25 miliona eura u vlasnički kapital Volija, čime se dodatno učvršćuje gotovo dvodecenijsko partnerstvo ove dvije institucije i otvara novo poglavlje u razvoju savremenog, konkurentnog i održivog trgovačkog sektora u Crnoj Gori.

Utvrđen uzrok smrti devetogodišnjeg dječaka iz Bara

Srijeda, 24.12.2025 | 12:14

Nakon iznenadni smrti devetogodišnjeg dječaka iz Bara A.R., 15.novembra, Višem državnom tužilaštvu je dostavljen obdukcioni nalaz.

Može li SAD da istovremeno ratuje sa Venecuelom i podržava Izrael?

Srijeda, 24.12.2025 | 21:49

Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da ne isključuje mogućnost rata Sjedinjenih Američkih Država sa Venecuelom.

Istraživanje tajni Rima: Fascinantna istorija se krije ispod "Vječnog grada"

Srijeda, 24.12.2025 | 21:50

Za svaku priču o fenomenima iz istorije čovječanstva, Rim je nezaobilazna stanica na kojoj se nemoguće zadržati tek nekoliko trenutaka.

Bivši profesionalni igrač pokera glavni kandidat da preuzme Šefild venzdej

Srijeda, 24.12.2025 | 21:45

Bivši profesionalni igrač pokera Džejms Bord izabran je za glavnog kandidata da preuzme engleski fudbalski drugoligaški klub Šefild Venzdej.

Akciza besmislena, prodaja pala 25 odsto: Ministarstvo ne odustaje od dažbine, vinari upozoravaju na veliku štetu

Srijeda, 24.12.2025 | 21:22

Državni budžet je od akcize na vina, od početka januara ove godine, dobio dva miliona eura, duplo manje nego što je očekivano fiskalnom strategijom iz 2024. godine, saznaju “Vijesti” u Upravi carina.

Adžić: Ovo je najtragičnija godina od obnove nezavisnosti, u Crnoj Gori počinjeno 27 ubistava

Srijeda, 24.12.2025 | 21:10

Funkcioner Građanskog pokreta URA Filip Adžić rekao je da je, od sticanja nezavisnosti Crne Gore ovo najtragičnija godina po broju ubistava, kojih je samo za trećinu manje u odnosu na ratne devedesete godine, saopšteno je iz ove partije.

"Uvedite red i higijenu na bazaru": MZ “Stari grad” u Budvi ukazala na problem sa organizacijom

Srijeda, 24.12.2025 | 21:05

Kućice su ove godine, za razliku od ranijih, postavljene kod starogradskih bedema, iz MZ traže postavljanje kanti za smeće, mobilne toalete, redovno dežurstvo i pojačan nadzor Komunalne policije.

Pripreme U-18 reprezentacije počele u Podgorici: cilj - plasman na Evropsko prvenstvo

Srijeda, 24.12.2025 | 21:04

Muška U18 odbojkaška reprezentacija Crne Gore okupila se u Podgorici i započela pripreme za prvu rundu zonskih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2026, koje će od 3. do 7. januara biti odigrane u glavnom gradu.

Grof preuzima kormilo, Radonjića sklonili da naprave mjesto za Petrovića

Srijeda, 24.12.2025 | 20:49

Miodrag Grof Božović će i zvanično preuzeti kormilo posrnulog prošlogodišnjeg šampiona, ekipe Budućnosti.

Zelenski prvi put pomenuo mogućnost povlačenja ukrajinskih trupa iz Donbasa, ali uz uslov

Srijeda, 24.12.2025 | 20:32

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je, predstavljajući novinarima 20 tačaka novog mirovnog plana, praktično priznao da je Kijev spreman da povuče trupe iz istočnih oblasti zemlje kako bi se uspostavila demilitarizovana zona, međutim, Rusija bi u okviru eventualnog dogovora morala da učini isto, piše "Vašington post".

Odbornici Skupštine Glavnog grada usvojili budžet: Za 2026. Podgorici 164,2 miliona eura

Srijeda, 24.12.2025 | 20:26

Skupština Glavnog grada usvojila je Predlog odluke o budžetu Glavnog grada Podgorice za 2026. godinu, od 164,2 miliona eura.