Zanimljivo je da studije rijetko razlikuju potrošače koji koriste čajne filtere od onih koji preferiraju listiće.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Nova istraživanja ukazuju na to da čajni filteri izrađeni od polimera mogu oslobađati mikro i nanoplastiku u tijelo potrošača i okoline. Iako se ova otkrića ne odnose na sve vrste čajnih filtera, mogla bi uticati na način na koji biramo način pripreme čaja.
Briga o mogućem oslobađanju mikroplastike iz čajnih filtera postoji već neko vrijeme. Još 2018. godine studije su pokazale da čajni filteri u kipućoj vodi mogu ispuštati milijarde plastičnih čestica, čak i kada su prazni. U istoj studiji otkriveno je da vodeni organizmi izloženi mikroplastici razvijaju anatomske i ponašajne promjene.
Najnovije istraživanje, koje su proveli naučnici iz Španije i Njemačke, ispitalo je tri vrste komercijalno dostupnih čajnih filtera: od najlona-6, polipropilena i biopolimera na bazi celuloze. U pokusima su prokuvali 300 filtera u 600 ml vode zagrijane na 95°C, a rezultati su zabrinjavajući.
Rezultati istraživanja
Polipropilenski filteri oslobodili su nevjerovatnih 1,2 milijarde čestica po mililitru, s prosječnim promjerom čestica od 137 nanometara. Filteri od celuloze ispustili su manje čestica – 135 milijuna po ml – ali su one bile gotovo dvostruko veće. Najlon-6 pokazao se najmanje štetnim, ispuštajući 8,18 milijuna čestica po ml, što istraživači pripisuju njegovoj većoj otpornosti i izdržljivosti.
Međutim, broj čestica nije jedini važan činioc. Celuloza, prirodni materijal prisutan u stanicama biljaka, bolje je prilagođena ljudskom organizmu u u poređenju s polimerima poput polipropilena i najlona.
Uticaj na ljudsko zdravlje
Kako bi utvrdili moguće posljedice, istraživači su čestice testirali na kulturama stanica ljudskog crijeva koje proizvode sluz. Ćelije nisu pokazale mjerljiva oštećenja... Ipak, sve vrste plastike imale su interakciju s jezgrima ćelija.
Dr. Alba García-Rodríguez sa Univerzitea Autònoma u Barseloni istakla je važnost korištenja naprednih tehnika u analizi čestica. "Uspjeli smo inovativno karakterisati te zagađivače, što je važan korak u istraživanju njihovog mogućeg uticaja na ljudsko zdravlje," navela je García-Rodríguez.
KOMENTARI (0)