Utorak, 21.01.2025 | 19:42
IZVOR: Prva/Jutarnji.hr

Greška koju mnogi prave pri OKRETANJU volana - Velika POTROŠNJA i ozbiljni KVAROVI u opasnosti

Forsiranje volana do kraja može izazvati ozbiljne probleme.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Rad automobila zavisi od nekoliko ključnih djelova, kao što su volan, stub upravljača, letva i zupčanik. Ovi elementi zajedno pretvaraju okretanje volana u bočno pomeranje točkova, omogućavajući vozaču preciznu kontrolu nad vozilom u različitim situacijama.

Volan je tačka kontakta između vozača i sistema upravljanja. Proces se može objasniti jednostavno: kada okrenete volan, stub upravljača prenosi pokret na letvu, koja pomjera točkove lijevo ili desno. Letva i zupčanik su ključni za pretvaranje kružnog pokreta volana u linearno pomjeranje točkova.

U savremenim automobilima, ovaj proces je često potpomognut hidrauličkim ili električnim uređajima, koji smanjuju napor potreban za okretanje volana. Servo sistemi, bilo da su hidraulični ili električni, pomažu da se smanji otpor koji vozač osjeća prilikom upravljanja.

Ovi sistemi omogućavaju vozilu lakše skretanje i pružaju veću udobnost vozaču. Pored toga, servo upravljač obezbjeđuje brži odziv i glatko upravljanje, smanjujući napor, posebno pri manjim brzinama ili prilikom parkiranja, gdje je preciznost u upravljanju ključna. U takvim situacijama važno je ne preopterećivati volan.

Habanje letve upravljača

Šta to znači?

Forsiranje volana do kraja može izazvati ozbiljne probleme. Jedan od glavnih rizika je ubrzano habanje letve upravljača. Ova komponenta, kada je izložena prevelikom opterećenju, može izgubiti svoju poravnatost, što smanjuje preciznost u vožnji i može izazvati vibracije u volanu, što utiče na sigurnost i udobnost tokom vožnje.

Neravnomjerno habanje guma

Još jedan problem kod forsiranja volana do krajnjih granica je neravnomjerno habanje guma. Kada se točkovi okreću pod ekstremnim uglovima, dolazi do nepravilnog habanja, što skraćuje njihov vijek trajanja. Ovo utiče na stabilnost vozila i može izazvati probleme sa prianjanjem, naročito na mokrim ili klizavim putevima, čime se ugrožava sigurnost putnika.

Trpi i hidraulični sistem

Hidraulički servo sistem takođe trpi kada se volan okrene do kraja. Ovo dodatno opterećuje hidraulične pumpe i crijeva, što može dovesti do curenja ili kvara sistema.

Pumpa upravljača, koja je dizajnirana da smanji napor vozača, može se preopteretiti, što može dovesti do skupih popravki ili čak zamjene cijelog sistema.

Preterano okretanje volana takođe može negativno uticati na vešanje automobila, oštećujući njegove komponente, smanjujući njihovu sposobnost da apsorbuju udarce. To rezultira smanjenom udobnošću i većom nestabilnošću, što dodatno utiče na dugotrajnost sistema vješanja. Popravke mogu biti skupe, ali pažljivo rukovanje sistemom doprinosi njegovoj dugovječnosti i sigurnosti u vožnji.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Đeljošaj: Predložićemo godišnji dodatak od 50 odsto prosječne zarade i penzije

Petak, 05.12.2025 | 14:18

Albanski forum će u narednim danima uputiti u skupštinsku proceduru jedinstveni Predlog zakona o godišnjem dodatku, kojim se uvodi obaveza da na kraju svake godine.

Lalatović Žižić – Joanikije: Odnosi države i Crkve nakon minulih turbulentnih godina idu uzlaznom putanjom

Petak, 05.12.2025 | 14:43

Predsjednica Skupštine opštine (SO) Nikšić Milica Lalatović Žižić posjetila je Mitropoliju crnogorsko-primorsku i tom prilikom razgovarala sa mitropolitom Joanikijem, a sagovornici su, kako je saopšteno iz SO Nikšić, ocijenili da odnosi države i Crkve, nakon minulih turbulentnih godina, idu uzlaznom putanjom.

Žrijeb sastavio Englesku i Hrvatsku, Haland protiv Mbapea, Meksiko i Južna Afrika otvaraju SP

Petak, 05.12.2025 | 20:32

U Kenedijevom Centru u Vašingtonu održan je žrijeb grupa za Svjetsko prvenstvo 2026. godine u fudbalu, koje će se od 11. juna igrati u SAD-u, Kanadi i Meksiku, a događaj je obilježio bogat kulturni program i prisustvo brojnih sportskih i političkih ličnosti.

Osude uvreda upućene Tadić Mijović: Spajić da obezbijedi smjenu Vraneša

Petak, 05.12.2025 | 14:11

Više nevladinih i građanskih organizacija osudilo je komentar predsjednika opštine Pljevlja Daria Vraneša upućenog direktorici CIN-CG Milki Tadić Mijović.

Miloš Milenković oborio državni rekord u malim bazenima

Petak, 05.12.2025 | 14:51

Crnogorski plivač oborio još jedan nacionalni rekord u malim bazenima u poljskom Lublinu.

Knežević: Naš Zećanin Bečić da primi građane Botuna na razgovor, kako bi splasnule tenzije

Subota, 06.12.2025 | 13:14

Mještani Zete okupili su se danas na lokaciji planiranoj za izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, nakon poziva lidera Demokratske narodne partije Milana Kneževića, koji se tom prilikom obratio okupljenim građanima, prenosi Pobjeda.

Abazović: Katnić i dalje iznosi neistine , 'budvanska grupa' procesuirana za vrijeme 43. Vlade

Subota, 06.12.2025 | 11:54

Predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović rekao je da su tokom mandata Vlade na čijem je čelu bio uhapšene sve osobe iz budvanskog "škaljarskog klana", za koje ga je bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić optuživao da je tražio poštedu. Dodao je i da o ozbiljnosti Katnića najbolje govore njegovi raniji hvalospjevi upućeni visokopozicioniranim saradnicima "kavačkog klana".

Bečić: Država nikada više neće dozvoliti da se vrati vrijeme kada je bila stavljena na tacnu organizovanim kriminalnim grupama

Subota, 06.12.2025 | 09:43

Posjetom visokih funkcionera Piperima nastavljena je akcija reevidencije članstva Demokrata na nivou Podgorice, a povodom deset godina od osnivanja partije, čime je još jednom potvrđena privrženost vrijednostima i ciljevima koji su postavljeni osnivanjem partije, saopšteno je iz te partije.

Petar Nikolić i flamenko duo Lorenzo-Sinel 9. decembra u KIC-u

Subota, 06.12.2025 | 09:21

Prvi solistički koncert talentovanog mladog gitariste Petra Nikolića biće održan u okviru desetog Međunarodnog festivala Dani gitare u Podgorici u utorak, 9. decembra, u velikoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

Država prodaje 68, uglavnom starijih, službenih vozila - Ovo je POČETNA CIJENA

Subota, 06.12.2025 | 08:36

Uprava za državnu imovinu objavila je javni poziv za prodaju 68 motornih vozila u svom vlasništvu. Vozila se prodaju pojedinačno, a zainteresovani kupci mogu ih pogledati 12. decembra 2025. godine, u terminu od 09.00 do 11.00 časova, na parking prostoru Uprave – južni dio kasarne u Maslinama u Podgorici.

Vremenska prognoza: SUBOTA u znaku ovih temperatura

Petak, 05.12.2025 | 21:55

U subotu se u severnim predjelima očekuje pretežno oblačno i uglavnom suvo vrijeme.

Vlada Crne Gore: Abazović zlonamjerno plasira dezinformacije o navodnom ugovoru

Petak, 05.12.2025 | 21:36

Kabinet predsjednika Vlade Crne Gore reagovao je na tvrdnje bivšeg premijera Dritana Abazovića o navodnom „tajnom ugovoru“ sa kompanijama Adriatic Properties i Aman.

Jedna od najboljih individualnih partija u istoriji ABA lige – Vlado Mihailović ubacio 42 poena Beču

Petak, 05.12.2025 | 21:21

Vladimir Mihailović se odavno profilisao kao lider Zadra, a da ga je izuzetno teško čuvati kada ga služi šut pokazalo se na utakmici ABA lige protiv Beča.

Savićević: Adžić me nije poslušao, rekao sam mu da ode iz Juventusa

Petak, 05.12.2025 | 21:02

Vasilije Adžić i ove sezone ima vrlo malu minutažu u prvom timu Juventusa, zbog čega je izvjesno da će mu ,,stara dama“ na zimu predložiti odlazak u drugi klub na pozajmicu.

Jovanović: Onog momenta kad je saslušan posljednji svjedok, Viši sud jedino je mogao da naloži ukidanje pritvora Uboviću

Petak, 05.12.2025 | 20:48

Ne znam zbog čemu fama povodom puštanja Ranka Ubovića na slobodu. Radi se o nečemu potpuno zakonitom, jer valjda svi postupamo po osnovu istog procesnog rješenja, rekao je advokat odbrane Stefan Jovanović, komentarišući saopštenje SDT-a da je ukidanje pritvora dvojici biznismena, Ranku Uboviću i Vladanu Ivanoviću bilo nezakonito.