Iako se ukiseljeno povrće u prodavnicama može kupiti tokom cijele godine, mi ga nekako najviše vežemo uz zimu.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Jede se kao salata, ali i kao prilog nekom mesnom jelu - mi ga posebno volimo uz večeru. Najčešće su to ukiseljene pečene paprike, koje su prava poslastica. Ali, jeste li se ikada pitali koliko se ta paprika "izgubila" u tom procesu kiseljenja, odnosno - je li sačuvala svoje hranjive materije i vitamine?
Tokom kiseljenja gubi se vitamin C
Paprika je poznata po vitaminu C, koji je topiv u vodi i osjetljiv na toplinu, svjetlost i dugotrajnu obradu. Tokom procesa kiseljenja, značajan dio vitamina C se može izgubiti. Međutim, kod fermentisanog povrća (bez pasterizacije) određena količina tog vitamina se može sačuvati jer fermentacija ne koristi toplinu.
Kiseljena paprika može sadržavati 20-30% izvorne količine vitamina C, ako nije pasterizovana. Ako je termički obrađena, gubitak je veći.
Vitamini B-skupine, poput folata i vitamina B6 su relativno stabilni tokom fermentacije i mogu se sačuvati u određenoj mjeri. Fermentacija može čak povećati dostupnost nekih vitamina iz ove grupe, jer korisne bakterije (probiotici) proizvode male količine tih vitamina.
Minerali nepromijenjeni, ukiseljena paprika ocijenjena kao vrijedna namirnica
Minerali poput kalijuma, magnezijuma i gvožđa ostaju gotovo u potpunosti sačuvani u kiseljenom povrću, jer nisu osjetljivi na fermentaciju ili obradu – što znači da ih u pečenim paprikama i dalje ima kao i u svježoj paprici.
Antioksidansi poput beta-karotena su relativno stabilni tokom kiseljenja, ali ih je u manjoj količini nego u svježoj paprici.
Zaključno, ukiseljena paprika i dalje sadrži značajnu količinu hranjivih materija, posebno minerala i antioksidanata, dok se dio vitamina C i vitamina B može izgubiti tokom procesa. Fermentisana i nepasterizovana donosi i dodatnu korist u obliku probiotika. Dakle, iako ne sadrži jednako mnogo vitamina kao svježa paprika, ukiseljena paprika je i dalje nutritivno vrijedna namirnica, piše Index.
KOMENTARI (0)