Subota, 01.02.2025 | 09:03
IZVOR: rts.rs/Guardian/Nature

REVOLUCIONARNO otkriće naučnika - Razvili „flaster“ koji može da popravi oštećeno srce

Ćelije uzete iz krvi i „reprogramirane“ u ćelije srčanog mišića mogu pomoći pacijentima sa srčanom insuficijencijom.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Oštećeno srce se bukvalno može „zakrpiti“ kako bi mu se pomoglo da radi, kažu istraživači, koji su došli do, kako je u naučnoj zajednici ocijenjeno, revolucionarnog otkrića koje će pomoći ljudima sa uznapredovalom srčanom insuficijencijom.

Prema nedavnoj studiji, srčana insuficijencija pogađa više od 64 miliona ljudi širom svijeta, a uzroci uključuju srčani udar, visok krvni pritisak i bolest koronarnih arterija.

Transplantacija srca zavisi od dostupnosti organa, a vještačke srčane pumpe su skupe i prati ih visoka stopu komplikacija.

Sada naučnici vjeruju da su napravili iskorak stvaranjem implantabilnih flastera sastavljenih od srčanog mišića koji kuca i koji mogu pomoći da se organ kontrahuje.

„Sada prvi put imamo na raspolaganju biološku transplantaciju uzgojenu u laboratoriji, koja ima potencijal da stabilizuje i ojača srčani mišić“, navodi profesor Ingo Kučka, koautor istraživanja sa Univerzitetskog medicinskog centra Getingen u Njemačkoj.

Flasteri su napravljeni od ćelija uzetih iz krvi i „reprogramiranih“ da djeluju kao matične ćelije, koje se mogu razviti u bilo koju vrstu ćelija u tijelu.

U slučaju flastera, ove ćelije se pretvaraju u ćelije srčanog mišića i vezivnog tkiva. Oni se ugrađuju u kolagen gel i uzgajaju u kalupu po mjeri prije nego što se dobijeni heksagonalni zakrpe zakače, u nizovima, na membranu. Za ljudsko srce ova membrana je veličine oko 5 h 10 centimetara.

Profesor Volfram-Hubertus Cimerman, takođe autor ovog izuma sa Univerzitetskog medicinskog centra Getingen, navodi da mišić u zakrpama ima karakteristike srca koje je bilo staro samo četiri do osam godina.

„Mi implantiramo mlade mišiće pacijentima sa srčanom insuficijencijom“, dodaje Cimerman.

Tim naučnika ističe da su ovi flasteri važan pomak jer direktno ubrizgavanje ćelija srčanog mišića u srce može dovesti do rasta tumora ili dovesti do razvoja nepravilnog otkucaja srca – što može biti smrtonosno.

Foto: Ilustracija, Pixabay

Flasteri, međutim, omogućavaju da se primijeni mnogo više ćelija srčanog mišića sa većom retencijom i, čini se, nema rizika od takvih neželjenih efekata.

U radu objavljenom u časopisu Nejčer, Cimerman i kolege izvještavaju kako su testirali zakrpe kod zdravih rezus makaki majmuna, ne nalazeći nikakve dokaze o nepravilnim otkucajima srca, formiranju tumora ili smrti ili bolesti povezanih sa zakrpama.

Kada je tim proučavao srca životinja do šest mjeseci nakon implantacije flastera, otkrili su zadebljanje srčanog zida – u kojoj mjeri zavisi od broja upotrebljenih flastera.

Tim je takođe testirao flastere na majmunima sa bolešću koja je slična hroničnoj srčanoj insuficijenciji. U ovom slučaju tim je pronašao znake poboljšane funkcije srca, kao što je veća sposobnost kontrakcije srčanog zida.

Istraživači su zatim primijenili ovaj metod na četrdesetšestogodišnjoj pacijentkinji sa uznapredovalom srčanom insuficijencijom. U ovom slučaju flasteri su napravljeni od ljudskih ćelija uzetih od donora i zašiveni su minimalno invazivnom operacijom na srce koje kuca.

Tri mjeseca kasnije pacijentkinji – kojoj je stanje ostalo stabilno – transplantirano je srce, što je timu omogućilo da analizira uklonjeno srce. Istraživači su ustanovili da su flasteri preživjeli i da su mjesta na koja su prišiveni bila prokrvljena.

Dok upotreba ćelija od donora znači da je potrebna supresija imuniteta, istraživači kažu da bi bilo preskupo i da bi trebalo previše vremena da se naprave flasteri od ćelija pacijenta kojima je hitno potrebno, a ćelije donora takođe nude šansu za „zakrpe i bolje testiranje bezbjednosti.“

Tim napominje i da je potrebno tri do šest mjeseci da se vide terapijski efekti flastera, što znači da ne bi bili prikladni za sve pacijente. Međutim, 15 pacijenata je već dobilo flastere.

„Nadamo se da će naše tekuće kliničko ispitivanje pokazati da li će ovi projektovani transplantati srčanog mišića poboljšati srčanu funkciju kod naših pacijenata", kaže prof. Kučka.

Cimerman ističe da cilj nije nužno da se zamijeni transplantacija srca.

„Ovo nudi novi tretman pacijentima koji su trenutno pod palijativnom negom i kod kojih je smrtnost 50 odsto u roku od 12 mjeseci.“

Profesor Šan Harding sa Imperijal koledža u Londonu opisao je istraživanje kao revolucionarnu studiju, ali naglašava da je potreban dalji rad, ne samo zato što ćelije srčanog mišića u flasteru nisu potpuno sazrele i što je uspostavljanje krvotoka je bilo sporo.

Profesorka Ipsita Roj sa Univerziteta u Šefildu takođe je pozdravila rad, napominjući da bi operacija bila manje invazivna nego za transplantaciju srca.

„To je odličan rad. Zaista sam impresionirana. Koncept je sasvim jasan, možete zakrpiti srce gdje god je srce oštećeno.“

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšena jedna osoba - Osumnjičen za ubistvo Nikšićanina Ljubiše Mrdaka

Srijeda, 30.04.2025 | 13:00

D.B. alijas D.P .iz Banjaluke uhapšen je na osnovu međunarodne potjernice koju je za njim raspisao Interpol u Podgorici zbog oružanog razbojništva kada je ubijen radnik obezbjeđenja Pošte Ljubiša Mrdak, a za koje je nedavno oslobođen krivice, potvrđeno je za ATV.

Mandić se OGLASIO nakon HAPŠENJA sinovca, navodi da je za optužbe SAZNAO iz medija

Srijeda, 30.04.2025 | 13:50

Predsjednik Skupštine i lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić, naglašava da je o hapšenju i optužbama protiv sinovca Danila Mandića saznao iz medija.

Nedović: Milatović još jednom UGROŽAVA državne interese

Srijeda, 30.04.2025 | 08:49

Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Jelena Nedović saopštila je da je bilo očekivano da predsjednik države Jakov Milatović neće potpisati Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade UAE, ali da je nedopustivo da koristi funkciju predsjednika države kako bi nanosio štetu građanima, zbog "lične netrpeljivosti prema premijeru Milojku Spajiću".

Uprava za saobraćaj: Bez OBUSTAVE saobraćaja u naredna četiri dana

Srijeda, 30.04.2025 | 09:05

Za vrijeme prvomajskih praznika kao i predstojeg vikenda, odnosno od 1. maja do 4. maja, neće biti obustava saobraćaja na dionicama gdje se trenutno izvode radovi, saopšteno je iz Uprave za saobraćaj.

NP Biogradska gora: Zbog PROTESTA sjutra onemogućen prolazak posjetilaca

Srijeda, 30.04.2025 | 13:26

Nacionalni park Biogradska gora obavijestio je posjetioce da će sjutra, u periodu od 11 do 12 časova zbog najavljenog protesta turističkih poslenika iz Mojkovca, biti onemogućen prolazak ka parku, stoji na Facebook stranici Nacionalnih parkova Crne Gore.

Kašika ZDRAVLJA za vrele dane: Hladna čorba od tikvica

Četvrtak, 01.05.2025 | 08:06

Kao "kulinarski kameleon" u svetu namirnica, tikvice su poznate po svojoj svestranosti. Blagi ukus ove ljetnje tikvice dobro se slaže sa širokim spektrom recepata.

CGO: 1. maj je više od neradnog dana

Četvrtak, 01.05.2025 | 08:00

 8 sati rada. 8 sati kulture. 8 sati odmora. To je bila vizija radnika koji su 1886. godine u Čikagu tražili osnovno pravo – dostojanstven radni dan. Taj zahtjev je dobio brutalan odgovor vlasti, a krvavi događaji na trgu Hajmarket postali su okidač za oblikovanje globalnog praznika solidarnosti i otpora, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

Koliko DUGO MESO treba da stoji u marinadi za NAJBOLJI UKUS

Srijeda, 30.04.2025 | 21:56

Gastronomski entuzijasti sa portala Serious Eats testirali su piletinu, svinjetinu i govedinu kako bi došli do odgovora na pitanje – koliko dugo meso treba da stoji u marinadi da bi bilo sočno i puno ukusa?

Šćepanović: Ovo je era BORBE protiv KRIMINALA, u Crnoj Gori mora da se dogodi PRAVDA I ISTINA

Srijeda, 30.04.2025 | 21:42

Aktuelna bezbjednosna situacija je stabilna i pod kontrolom, ocijenio je u večerašnjoj emisiji „Kontakt“ na RTNK Lazar Šćepanović, v.d. direktora Uprave policije.

Za Prvi maj biramo drugačije: PET NEOBIČNIH MJESTA za savršen uranak u Crnoj Gori

Srijeda, 30.04.2025 | 21:18

Dok većina planira prvomajski uranak uz roštilj u gradskim parkovima ili na obalama poznatih jezera i rijeka, mi vam donosimo listu manje poznatih, ali podjednako čarobnih lokacija u Crnoj Gori – idealnih za bijeg od gužve i povezivanje s prirodom.

"SREĆNA sam jer nemam djecu": Heder Grejam razbjesnela javnost

Srijeda, 30.04.2025 | 20:56

Američka glumica Heder Grejam u novom je intervjuu izjavila da ne žali zbog odluke da nema djecu.

TRAGEDIJA kod Topole: Pronađena tijela četvoro stradalih u septičkoj jami

Srijeda, 30.04.2025 | 20:48

Četiri osobe nastradale su nedaleko od Topole, kada je muškarac upao u septičku jamu, a ostali ga spasavali, saznaje RTS.

Knežević: Ako postanem ministar, MOJ SAVJETNIK biće Milo Đukanović

Srijeda, 30.04.2025 | 20:44

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević oglasio se večeras nakon informacije kako je počasni predsjednik Socijaldemokratske partije Ranko Krivokapić postavljen na poziciju ministar savjetnik u Ministarstvu vanjskih poslova.

Ne krećite na prvomajski uranak dok NE PROVJERITE da li ste ponijeli ono najvažnije

Srijeda, 30.04.2025 | 20:24

Vrijeme kada se svi "sele" u prirodu, roštiljaju, druže i pune baterije.

Google Maps dobio POBOLJŠANJE: Možete da gledate mape u "pozadini"

Srijeda, 30.04.2025 | 19:58

Pre skoro godinu dana, pisalo se o tome da Google Maps zamenjuje pune ekrane nečim što se zove Sheet, odnosno "prozorima" sa u kojima mogu da se vide informacije sa Explore taba.