Utorak, 04.02.2025 | 15:05
IZVOR: kolektiv.me

IJZ: Prevencija KLJUČNA komponenta u smanjenju učestalosti malignih bolesti

Svjetski dan borbe protiv raka predstavlja jedinstvenu globalnu inicijativu usmjerenu na podizanje svijesti o rasprostranjenosti raka u populaciji. Obilježavanjem ovog dana naglašava se značaj zdravog načina života, ranog otkrivanja bolesti i dostupnosti pravovremenog liječenja s ciljem poboljšanja kvaliteta života oboljelih, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG).




Foto: Institut za javno zdravlje Crne Gore

"Ovogodišnja tema Svjetskog dana borbe protiv raka „Ujedinjeni kroz jedinstvenost” ističe značaj saradnje, uključenosti i zajedničke posvećenosti unapređenju zdravstvene zaštite za sve osobe oboljele od raka. Ova tema naglašava značaj personalizovane njege i tretmana koji su prilagođeni jedinstvenim potrebama svakog pojedinca. Ovaj dan prilika je za ujedinjenje pojedinaca, organizacija, zajednice i donosilaca odluka u preduzimanju akcija i podržavanjа mjera koje treba da rezultiraju većom stopom preživljavanja oboljelih od raka. Cilj organizovanja događaja i aktivnosti širom svijeta je edukacija pojedinaca i pružanje podrške pacijentima i  porodicama koje se suočavaju sa ovom bolešću".

Maligne bolesti, koje su po broju oboljelih i umrlih druge po redu nakon kardiovaskularnih bolesti, kako su naveli iz IJZCG, predstavljaju rastući javnozdravstveni problem.

"Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2022. godinu, registrovano je oko 10 miliona smrtnih slučajeva od svih lokalizacija malignih tumora, dok je 19,9 miliona osoba oboljelo od nekog oblika raka. Najzastupljeniji oblici malignih bolesti po smrtnosti su rak pluća, kolorektalni karcinom i rak jetre. Očekuje se da će opterećenje malignim bolestima dostići čak 26 miliona novih dijagnoza i 17 miliona smrtnih ishoda do 2030. godine. Rastući trend obolijevanja od raka povezan je sa produženjem očekivanog trajanja života i ukupnim porastom broja stanovnika, a rizik se znatno povećava ukoliko su prisutni faktori rizika kao što su konzumiranje duvanskih proizvoda, nepravilna ishrana, visok indeks tjelesne mase, infekcije, konzumacija alkohola, fizička neaktivnost, zagađenost vazduha i dr.", saopštili su iz IJZCG.

Kako su objasnili, u Crnoj Gori je prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije iz 2022. godine bilo je 2 739 novih slučajeva oboljelih od malignih bolesti.

"Slično kao u ostalim zemljama u razvoju naše stanovništvo najčešće obolijeva od raka pluća, raka dojke, kolorektalnog karcinoma, karcinoma prostate. Muškarci najčesće obolijevaju od karcinoma pluća (21,9%), na drugom mjestu je karcinom prostate (15,5%)  karcinom debelog crijeva (11,2%). Žene najčešće obolijevaju od karcinoma dojke (31,4%), karcinoma pluća(8,2%), karcinoma debelog crijeva (7,7%), karcinoma tijela materice (7,2%) i karcinoma grlića materice (4,4%). Kada je u pitanju starosna dob, najčešće obolijeva stanovništvo od 50 do 64 godine starosti. Zastupljenost malignih bolesti u populaciji je zabrinjavajuća i ukazuje na značaj prevencije kao ključne komponente i najisplativija dugoročna strategija svih programa usmjerenih na smanjenje učestalosti malignih bolesti. Istraživanja pokazuju da se smrtnost može spriječiti za čak 40% primjenom odgovarajućih preventivnih intervencija i promovisanjem zdravih stilova života, dok se jedna trećina oboljelih može izliječiti ranom dijagnozom i pravovremenim, adekvatnim liječenjem".

U Crnoj Gori se sprovode nacionalni programi za skrining raka grlića materice, raka dojke i kolorektalnog raka, od koji se u narednom periodu očekuje smanjenje umiranja od navedenih vrsta raka (otkrivanje u ranijim stadijumima) i dijelom smanjenje obolijevanja (otkrivanjem premalignih promjena i njihovim liječenjem).

"Evropski kodeks protiv raka (inicijativa Evropske komisije i Međunarodne agencije za istraživanje raka SZO) ima za cilj da informiše i edukuje stanovništvo o mjerama koje kao pojedinci mogu preduzeti za sebe i svoje porodice, pridržavajući se primjene „Dvanaest koraka za smanjenje rizika od raka“ i na taj način smanjiti rizik od dobijanja ove bolesti", zaključeno je u saopštenju IJZCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ibrahimović: Zahtijevam HITNO UKLANJANJE nezakonito podignutog spomenika Pavlu Đurišiću

Četvrtak, 07.08.2025 | 14:13

Ministar vanjskih poslova i lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović poručio je da u građanskoj Crnoj Gori nema, ne smije i neće biti mjesta veličanju ratnih zločinaca poput Pavla Đurišića.

Fond PIO: Primjenom vještačke inteligencije OLAKŠAN pristup informacijama o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja

Četvrtak, 07.08.2025 | 13:31

Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore je na svojoj internet prezentaciji www.fondpio.me aktivirao uslugu virtuelnog asistenta (chatbot), razvijenu u cilju olakšavanja pristupa opštim informacijama o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).

Sjutra moguć NESTANAK VODE u dijelu Kakaricke gore i Ulice vladike Danila

Četvrtak, 07.08.2025 | 11:45

Bez vode nekoliko sati!

Monstat: Svjesno manipulisanje podacima i kontekstima, sa ciljem izazivanja NEPOVJERENJA javnosti u zvaničnu statistiku

Četvrtak, 07.08.2025 | 11:41

Uprava za statistiku Crne Gore (MONSTAT) izrazila je najoštrije negodovanje zbog, kako su naveli, kontinuiranih, zlonamjernih i metodološki neutemeljenih komentara koji se, pod okriljem navodne stručnosti, plasiraju s ciljem dovođenja u pitanje kredibiliteta i uspješnosti sprovedenog Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine.

KVALITET vode rijeke Morače u Podgorici značajno NARUŠEN

Četvrtak, 07.08.2025 | 11:33

Sektor za hidrologiju i kvalitet voda Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, u julu je, na zahtjev Vodovoda i kanalizacija doo Podgorica, sproveo analizu kvaliteta vode rijeke Morače i to na dvije lokacije – iznad i ispod uliva otpadnih voda postojećeg postrojenja za prečišćavanje. Nalazi pokazuju da voda ne odgovara propisanom statusu i da je njen kvalitet značajno narušen, saopšteno je iz Otpadnih voda Podgorice.

Jednostavan kućni tretman za MEKA i NJEGOVANA STOPALA

Četvrtak, 07.08.2025 | 14:38

Dobra vijest je da vam za oporavak stopala nije potreban odlazak u skupi kozmetički salon – pravi spa tretman možete napraviti kod kuće.

Nikolić: Vlada direktni saučesnik u PODIZANJU spomenika sramote i slavljenju fašizma

Četvrtak, 07.08.2025 | 14:27

Šef kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić prozvao je Vladu za saučesništvo u podizanju spomenika Pavlu Đurišiću.

Predsjednik Opštine Berane: Najoštrije OSUĐUJEM postavljanje spomenika Pavlu Đurišiću

Četvrtak, 07.08.2025 | 14:17

Predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac saopštio je da najoštrije osuđuje postavljanje spomenika Pavlu Đurišiću koje je izvršeno na teritoriji te opštine bez prethodnog obavještenja nadležnih institucija i mimo zakonskih procedura.

Ibrahimović: Zahtijevam HITNO UKLANJANJE nezakonito podignutog spomenika Pavlu Đurišiću

Četvrtak, 07.08.2025 | 14:13

Ministar vanjskih poslova i lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović poručio je da u građanskoj Crnoj Gori nema, ne smije i neće biti mjesta veličanju ratnih zločinaca poput Pavla Đurišića.

Ministarstvo kulture: Inspekcija će TRAŽITI od Opštine Berane da se UKLONI spomenik Pavlu Đurišiću

Četvrtak, 07.08.2025 | 14:01

Ministarstvo kulture i medija saopštilo je da će inspekcija tražiti od Opštine Berane da se ukloni danas postavljeni spomenik Pavlu Đurišiću.

Da li ste spremni za NOVI MODNI HIT? Tri boje za ljeto 2025. koje će vam potpuno PROMIJENITI STIL

Četvrtak, 07.08.2025 | 13:48

Otkrijte tri ključne boje koje će obilježiti ljeto 2025. Naučite kako da ih nosite i unesete eleganciju i romantičnost u svoj garderober ovog ljeta.

Fond PIO: Primjenom vještačke inteligencije OLAKŠAN pristup informacijama o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja

Četvrtak, 07.08.2025 | 13:31

Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore je na svojoj internet prezentaciji www.fondpio.me aktivirao uslugu virtuelnog asistenta (chatbot), razvijenu u cilju olakšavanja pristupa opštim informacijama o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).

Vukanović TVRDI: Dodik danas putuje u Crnu Goru na sastanak sa Grenelom

Četvrtak, 07.08.2025 | 13:21

Zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i lider “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović tvrdi da bi članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović te predsjednik RS-a Milorad Dodik danas trebali otputovati u Crnu Goru, prenosi Klix.ba.

Nebeski SPEKTAKL: Venera će biti VIDLJIVA i iz GRADOVA

Četvrtak, 07.08.2025 | 12:35

Planeta Venera uskoro će zablistati na jutarnjem nebu, a biće toliko sjajna da ćete je moći vidjeti čak i iz centra gradova s velikim svjetlosnim zagađenjem, piše The Guardian.

Niskokalorični proizvodi mogu uzrokovati nakupljanje MASNIH NASLAGA na stomaku

Četvrtak, 07.08.2025 | 12:21

Jogurti i gotova jela s niskim udjelom masti su među popularnim proizvodima za kojima mnogi ljudi posežu kada pokušavaju smršati.