Petak, 07.02.2025 | 14:40
IZVOR: jutarnji.list

Baštovan otkriva - Glavni posao u februaru za savršeno CVIJEĆE na proljeće

Dok baštovani željno iščekuju vedrije proljećne dane, mnogi već razmišljaju o tome kako da pripreme svoje bašte za nadolazeću sezonu rasta. S dolaskom dužih dana i više sunčeve svjetlosti, vrtlari ponovo mogu da izađu napolje i da se bave raznim zadacima koje zahtijeva njihova bašta.




Foto: Ilustraccija/ Pixabay

Bašta je mnogima omiljeno mjesto u toplijim danima, ali njena nega traje i u hladnijim periodima godine. Od sejanja sjemena i grabuljanja lišća do rešavanja problema kao što su smeđe mrlje na travnjaku, postoji beskrajana lista stvari koje treba učiniti. Međutim, kao što stručnjak za vrtlarstvo Monti Don naglašava, ključ uspješne pripreme vaše bašte za proleće je da se prvo fokusirate na najhitnije zadatke, prenosi Express.co.

Monti Don je na svom blogu podstakao vrtlare da iskoriste sve što nudi februar.

"Februar je mjesec kada bašta počinje da oživljava i raste, čak i ako vrijeme može da bude teško, a dani još uvjek kratki. U februaru se nešto događa. U vazduhu se osjeća uzbuđenje", rekao je.

To "uzbuđenje" posebno dolazi do izražaja kada je u pitanju priprema proljećnih lukovica koje počinju da niču spremne za cvjetanje dolaskom toplijeg vremena.

Malčiranje je obavezno u februaru

Jedan bitan zadatak koji treba izvršiti u februaru je malčiranje. Malčiranje uključuje dodavanje debelog sloja organske materije, kao što je kompost, stajnjak ili kora, na površinu cvjetnih gredica, posuda za biljke i vrtnih rubova. Ovaj proces je ključan za održavanje zdravog tla i rasta biljaka, pružajući nekoliko dobro poznatih prednosti. Malč pomaže u zadržavanju vlage u tlu, suzbija korov, dodaje vredne hranjive materije u tlo i izoluje korenje biljaka, štiteći ih od ekstremnih temperatura. Monti Don opisuje malčiranje kao "veliki posao" u svom prostranom vrtu, gdje upravlja s više od 50 odvojenih granica, ali takođe naglašava da je čak i u manjim baštama to zadatak koji se značajno isplati.

Monti preporučuje da se fokusirate na malčiranje proljećnih lukovica - poput lala, aliuma i narcisa - prije nego što lišće postane preveliko. To osigurava da malč može djelotvorno da dopre do tla i koristi biljkama, a da ga ne ometa rastuće lišće. Osim što je korisno za lukovice, malčiranje može da poboljša zdravlje svega, od ukrasnog grmlja i cvijeća do domaćeg voća i povrća. Takođe čini značajnu razliku za travnjake, pomažući im da postanu jači i zdraviji.

Malčiranje je jednostavan zadatak i to može da učini svako, bilo da je iskusni vrtlar ili početnik. Za početak, sve što vam treba je malč koji preferirate - bilo domaći ili kupljen u vrtnom centru - i lopata ili grabulje za širenje izdašnog sloja po goloj zemlji. Monti predlaže da je domaći vrtni kompost najbolja i najbogatija vrsta malča. Međutim, ako nemate dostupan domaći kompost, dobro funkcionišu kupovne alternative poput organskog komposta bez treseta, posebno u kombinaciji s komadićima kore za dodatnu teksturu i korist.

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Monti Don naglašava da možete da malčirate bilo koje golo tlo u svom vrtu, posebno područja gdje su posađene proljećne lukovice. Kritični dio je osigurati da sloj malča bude dovoljno debeo da bude djelotvoran. Monti savjetuje vrtlarima da rašire sloj malča koji nije manji od 5 centimetara. Ako imate dovoljno materijala, možete ići čak i do 10 centimetara za maksimalnu korist. Vrtlarima koji su zabrinuti zbog nedovoljne obrade malča u svom vrtu, Monti predlaže da se fokusiraju na jedan dio vrta i da to urade temeljno umjesto da materijal razvlače tankim slojem po cijelom prostoru.

Zanimljivo je da mnogi vrtlari kišne dane smatraju idealnim vremenom za nanošenje malča. Kad je tlo već vlažno od kiše, malč se lakše taloži i delotvornije zadržava vlagu. Međutim, Monti upozorava da ne treba malčirati tokom vremena kada je tlo natopljeno vodom ili tokom jake kiše, jer ovi uslovi mogu da uzrokuju ispiranje malča prije nego što ima vremena da se slegne, prenosi Jutarnji list.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Večeras u LIGI ŠAMPIONA: Janković i Krstović na terenu, Siti i Dortmund u velikom okršaju

Srijeda, 05.11.2025 | 18:39

Na programu drugo veče četvrtog kola Lige šampiona na programu. Na terenu i crnogorski fudableri!

Popović: DPS je morao ČUVATI kulturnu baštinu, a birao je da je UNIŠTI

Srijeda, 05.11.2025 | 18:36

Crna Gora je prava riznica kulturnog nasljeđa. Na svakom koraku vidimo tragove naših predaka i ono što svjedoči o postojanju, vjeri, stvaralaštvu i identitetu ovog naroda. Pa, iako smo mi od svojih predaka naslijedili ovo bogatstvo, DPS je svoju vlast koristio da ga razara i sistematski uništava, saopštila je poslanica Demokrata, Zdenka Popović.

Božović: Dogovor da se od DECEMBRA nastavnicima NE UMANJUJU zarade

Srijeda, 05.11.2025 | 17:50

Sindikat prosvjete i resorna ministarstva prosvjete nauke i inovacija i finansija dogovorili su se juče na sastanku, koji je trajao više od četiri sata, da se uglavnom anuliraju umanjenja plata nastavnicima u osnovnim školama koja su uslijedila od jula zbog primjene centralizovanog obračuna zarada. Kompromis su postigli na način da se uvećaju određeni dodaci koje primaju nastavnici – za viša zvanja, razredno starješinstvo, naučna zvanja, prenosi Pobjeda.

Đeka: Očekujem da će VIZNI režim za državljane Turske biti PRIVREMENA mjera

Srijeda, 05.11.2025 | 17:44

Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka govoreći, o anti-turskim protestima koji su obilježili prethodnu sedmicu, kaže da se radilo o veoma opasnoj situaciji, i da je dobro što se završilo sa tim. Gostujući na TVCG u emisiji “Budimo budni – Pitajte Vladu” , kaže da su stranke manje brojnih naroda u Vladi bile protiv uvođenja viznog režima Turskoj, i da se nada da će to biti privremena mjera. Ističe da je Turska veliki strateški partner Crne Gore, kao što su to Italija, Njemačka i druge evropske zemlje.

Bar slavi dječju maštu i stvaralaštvo - Pod krošnjom “stare dame” na Mirovici počeli 38. “Susreti pod Starom maslinom”

Srijeda, 05.11.2025 | 17:41

Trideset osmo izdanje Međunarodnog festivala dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva za djecu „Susreti pod Starom maslinom“ svečano je otvoreno danas pod krošnjom “stare dame” na Mirovici. Kao dio programa obilježavanja Dana oslobođenja i Dana opštine Bar, u organizaciji JU Kulturni centar Bar i uz podršku Opštine Bar i Kuće maslina, festival je još jednom okupio brojne pjesnike, slikare, glumce, male stvaraoce i umjetnike, kao i istaknute književnike.

Drakić: Evropska PODRŠKA za brži NAPREDAK Crne Gore

Srijeda, 05.11.2025 | 17:33

Dan nakon što je Evropska komisija usvojila Paket proširenja za 2025. godinu, predstavnici privrednih komora i kompanija iz zemalja kandidata koje učestvuju u sedmom izdanju Evropskog parlamenta preduzeća, imali su priliku da sa Mathieuom Bousquetom, direktorom za koordinaciju, strategiju i investicije u Generalnom direktoratu Evropske komisije za proširenje i istočno susjedstvo (DG ENEST), razgovaraju o glavnim nalazima izvještaja po zemljama.

Ovo su najčešće UKRADENI automobili - Dva brenda DOMINIRAJU listom

Srijeda, 05.11.2025 | 17:27

Po prvi put u četiri godine krađe motornih vozila u Sjedinjenim Američkim Državama su opale.

Suljević u Londonu: Crna Gora je zemlja potencijala, ideja i prilika

Srijeda, 05.11.2025 | 16:31

Crna Gora je zemlja potencijala, ideja i prilika, poručio je ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Ernad Suljević, koji je učestvovao na 19. Global Citizenship Conference u Londonu, jednom od najvažnijih svjetskih događaja o investicijama, globalnom građanstvu i ekonomskom razvoju.

Ovaj dan im DONOSI prekretnicu - Tri znaka ulaze u najljepši period godine

Srijeda, 05.11.2025 | 16:28

Zahvaljujući uticaju Mjeseca u Biku, mentalna i emocionalna energija biće na vrhuncu, a komunikacija i samopouzdanje doći će do punog izražaja

Vujović: Izvještaj EK potvrđuje posvećenost reformama i standardima koji garantuju slobodu, pluralizam i nezavisnost medija

Srijeda, 05.11.2025 | 16:19

Evropska komisija prepoznaje da Crna Gora nastavlja da primjenjuje politiku nulte tolerancije prema nasilju nad novinarima, da novi zakonski okvir predstavlja temelj za jačanje nezavisnosti, profesionalizma i transparentnosti medijskog sektora, te da je Crna Gora uspostavila održiv model finansiranja kroz formiranje Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija, koji po prvi put omogućava sistemsku podršku medijima na osnovu jasnih kriterijuma, saopštila je ministarka kulture i medija, Tamara Vujović.