U toku je vrijeme pojačanog statičkog elektriciteta. Ako se pitate zašto vas ovih dana sve što dotaknete trese kao elektrošoker, možete se smiriti – nije u pitanju magija ili izmišljanje, ali postoji sasvim logično objašnjenje.
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Kako nastaje statički elektricitet?
Statički elektricitet je akumulacija električnih naelektrisanja na materijalu. Električni naboj se može stvoriti trenjem između dva materijala koji su inače i izolatori. Znate šta se dešava kada trljate balon o kosu. Jedan objekat će tako izgubiti elektrone i dobiti pozitivno naelektrisanje, dok će drugi dobiti elektrone i negativno naelektrisanje. Naboji očajnički žele da se ponovo balansiraju, tako da ako dodirnete metalnu kvaku ili slavinu, punjenje će se automatski osloboditi i statika će nestati.
Zašto ga ima više zimi nego ljeti?
OK, ali kakve veze ima vrijeme sa tim? Relativno je teško da struja prođe kroz vazduh jer je električni izolator. Vodena para u vazduhu je, međutim, dobar provodnik električne energije, dozvoljavajući svakom naelektrisanju nakupljenom na našim tijelima da se rasprši u vazduh. Električni disbalans se češće javlja zimi jer hladan vazduh zadržava manje vodene pare nego topli vazduh ljeti. To znači da na hladnom zimskom vazduhu naelektrisanje nema gdje da ode, već ostaje sa nama dok ne prihvatimo neki provodnik struje, piše IFL Science.
Osim toga, zimi smo svi manje-više umotani u slojeve vune, vještačkog krzna i sintetičkih materijala uopšte koji su poznati po stvaranju elektrostatičkog nakupljanja. Ljetnja odjeća je, s druge strane, relativno nestatična. Sada kada sve ovo znate, pogađate šta morate da uradite ako ne želite da i dalje budete pogođeni strujom.
Zato izbjegavajte vunenu odjeću i vunena ćebad, već se držite pamuka. Takođe je vrijedno znati da elektrostatički udar izazivaju samo elektroni koji se troše na ovaj način.
Češće hvatajte metalne površine – to će prekinuti neravnotežu i spriječiti nakupljanje naelektrisanih elektrona, tako da bi udarci trebalo da budu mnogo rjeđi. Ako je zaista tako loše, nabavite ovlaživač koji će obogatiti vazduh vodenom parom.
KOMENTARI (0)