Srijeda, 03.12.2025 | 09:35
IZVOR: rtcg.me

EU i Velika Britanija - Automobili sa fabričkim ograničenjem brzine

Elektronska blokada mogla bi da smanji broj saobraćajnih nesreća za 30 odsto.

 

 




Foto: Ilustracija /Pixabay

Novi automobili kako prolaze godine, u svojoj osnovnoj opremi imaju sve više sigurnosne opreme, što je odlična stvar sa aspekta bezbjednosti, iako to proizvođačima automobila zadaje glavobolje budući da kupci očekuju više tehnologije za istu cijenu. Ipak, zadnja u nizu mjera krajnje je diskutabilna. Naime, prema prijedlogu evropskog vijeća za sigurnost u saobraćaju u sve nove automobile biće ugrađeni uređaji za ograničenje brzine.

Nova tehnologija funkcionisaće pomoću ISA sistema (Intelligent Speed Assistance). Blokatori će koristiti podatke s dži-pi-es-a i kamera za prepoznavanje znakova kako bi detektovali koliko je ograničenje na dijelu puta kojim se automobil kreće. Snaga motora će prema tome biti ograničena, pa ćete tako, na autoputu moći da vozite maksimalno 130 kilometara na sat.

Ukoliko budete davali jači gas, auto će nastaviti da ubrzava ali će se poslije nekoliko sekundi javljati vizuelna i zvučna upozorenja koja ne prestaju dok se brzina ne spusti na brojku koja stoji na znaku ograničenja. Spomenuti blokatori trebali bi postati obavezni u svim novim automobilima koji se prodaju na tržištu EU (uključujući i Veliku Britaniju koja je u procesu izlaska).

Budući da će uz ovaj sistem obavezni postati i uređaji za autonomno kočenje i držanje vozila unutar trake (koji se pritom mogu isključiti jednostavnim pritiskom na prekidač), vjerujemo kako će se i ovaj moći na jednostavan način isključiti. Ipak, evropsko veće za sigurnost u saobraćaju u narednim bi godinama moglo odlučiti da se spomenuti sistemi ne mogu ručno isključiti, prenosi portal Evo. Naravno, sve se radi s ciljem povećanja sigurnosti, pa se tako procjenjuje da bi elektronske blokade mogle da smanje broj saobraćajnih nesreća za 30 odsto.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Šćekić u Vladi za godinu zaradio 31.000 eura

Petak, 06.02.2026 | 09:58

Bivši ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić na toj funkciji je u prošloj godini zaradio 22.116 eura, dok je dodatnih 9.097 eura prihodovao kao predsjednik Savjeta za prava djeteta.

Nova pravila: Bašte ugostiteljskih objekata moraju biti udaljene dva metra od zgrada

Petak, 06.02.2026 | 08:37

Više stotina ugostitelja moraće da pomjeri bašte lokala dva metra od stambenih zgrada jer je 30. decembra prošle godine stupio na snagu Pravilnik o vrstama i bližim uslovima postavljanja odnosno građenja i uklanjanja privremenih objekata Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, prenosi Dan.

Na snazi narandžasti meteoalarm: Očekuje se jak vjetar, ponegdje obilne padavine

Petak, 06.02.2026 | 08:12

Narandžasti meteoalarm ostaje na snazi i danas na području cijele Crne Gore zbog jakog vjetra, čiji udari mjestimično prelaze 50 kilometara na sat.

Mikavica: Rad nedjeljom tokom sezone u jednoj smjeni i samo u jednom objektu u okviru opštine

Petak, 06.02.2026 | 14:37

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica je kazao da je su na današnjoj vanrednoj sjednici Socijalnog savjeta jednoglasno donijeli preporuke izmjena zakona.

Despotović: Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600gr ili 200gr sira

Petak, 06.02.2026 | 10:51

Za 1.7 eura penzioneri mogu da biraju, da li da kupe dvije vekne hljeba od 600 gr ili 200gr sira, saopštila je danas poslanica Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore, Aleksandra Despotović.

FOTO: Svečano OTVORENE Zimske olimpijske igre

Petak, 06.02.2026 | 21:10

Svečano otvaranje 25. Zimskih olimpijskih igara u Milanu i Kortini počelo je u 20 sati, a po prvi put sportisti će defile proći na čak četiri lokacije.

Ambasador Satler posjetio TE Pljevlja

Petak, 06.02.2026 | 21:00

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Sattler, rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, Carolin Tisso sa predstavnicima EU delegacije posjetili su danas Termoelektranu Pljevlja, gdje su se upoznali sa tokom i dosadašnjim rezultatima procesa ekološke rekonstrukcije tog energetskog objekta.

Vremenska prognoza - SUBOTA donosi OVE temperature

Petak, 06.02.2026 | 21:30

Promjenljivo oblačno sa uslovima za uglavnom slabu mjestimičnu kišu.

Milatović: Želio sam da pokažem ko koči evropski put

Petak, 06.02.2026 | 20:10

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izjavio je da je vraćanjem zakona u skupštinsku proceduru želio da pokaže ko u našoj zemlji koči evropski put. On je za TVCG kazao da je na sceni "raspad sistema" u Skupštini, Vladi, bezbjednosnom i pravosudnom sektoru. Poručio je i da će u ponedjeljak predložiti, po njemu, jedino trajno rješenje za neradnu nedjelju, a to je izmjena Ustava.

Borovinić Bojović: Rok za novo zasijedanje Skupštine Glavnog grada očekuje se 8. marta

Petak, 06.02.2026 | 19:37

U Glavnom gradu se ponovo otvara pitanje rada Skupštine, nakon što su odbornici DNP-a najavili odsustvo sa narednih sjednica. Predsjednica Skupštine Jelena Borovinić Bojović u Jutarnjem programu RTV Podgorica istakla je da su izborni procesi u posljednje tri godine predstavljali ozbiljnu opstrukciju rada lokalne uprave, te upozorava da bi odlaganje sjednica moglo uticati na usporavanje evropskih integracija.

Los Anđeles: Starica od 92 vozilom udarila u supermarket, najmanje troje stradalih

Petak, 06.02.2026 | 21:43

Najmanje tri osobe su poginule, a šestoro ljudi je povrijeđeno kada je automobil udario u supermarket u naselju Vestvud u Los Anđelesu, saopštile su vlasti.

MJU Jokiću: Ili dokumentujte nezakonitosti službenika, ili se ne oglašavajte

Petak, 06.02.2026 | 19:07

"Profesionalci u institucijama nijesu i ne smiju biti taoci dnevne politike. Zato ministar ne prima pohvale koje istovremeno provlače pokušaje ciljane diskreditacije stručnih i vrijednih službenika zbog kojih ovaj resor bilježi rezultate"

Ubijen hrvatski karikaturista, ubica izvršio samoubistvo

Petak, 06.02.2026 | 18:58

U Malom Mihaljevcu u Međimurju, u Hrvatskoj, danas je ubijena jedna osoba, piše Index.hr.

Pejović: Neophodna obnova dijaloga o kontroli naoružanja

Petak, 06.02.2026 | 21:09

Poslanica Jevrosima Pejović, članica Delegacije Skupštine Crne Gore u Parlamentarnoj skupštini Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (PS OEBS), učestvovala je na sastanku rukovodstva Opšteg odbora za politička pitanja i bezbjednost PS OEBS-a, održanom 6. februara u Vašingtonu.

Jakšić Stojanović u Dubaiju: Samit svjetskih Vlada značajna prilika za intenziviranje međunarodne saradnje

Petak, 06.02.2026 | 21:21

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, je u okviru Samita svjetskih Vlada (WGS) 2026 koji se održava u Dubaiju prisustvovala prijemu koji je organizovala Šeika Latifa bint Mohamed bin Rašid Al Maktum, predsjednica Uprave za kulturu i umjetnost Dubaija.