Epidural na porođaju danas se daje mnogo češće nego ranije, ali i dalje postoje neka pogrešna uvjerenja među ženama vezana za ovu vrstu anestezije.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Ginekolog-akušer dr Olga Nikonorova je za portal parents.ru otkrila neke od najčešćih mitova o epiduralu.
Mit 1: Porođaj je prirodna stvar i nema potrebe za ublažavanjem bolova
Bol je vrlo subjektivna stvar, koji svako osjeća na svoj način i ima svoj prag tolerancije.
Žene koje su osjetljivije odnosno imaju niži prag tolerancije na bol su obično vrlo uzbuđene tokom porođaja, ne mogu da se kontrolišu niti da opuste perinealne mišiće, kaže dr Nikonorova.
Neke masaže i tehnike disanja mogu da pomognu u tome, a moderna medicina nudi i pomoć u vidu epiduralne anestezije.
Mit 2: Epidural može da naškodi i bebi i mami
Dr Nikonorova kaže da to apsolutno nije tačno, te da anesteziolozi koriste iste ljekove kao stomatolozi kada se vadi zub, samo u većim dozama i koncentracijama. Ovi ljekovi ne prolaze kroz placentu i samim tim ne mogu da naškode bebi.
Mit 3: Može da ošteti kičmenu moždinu i izazove paralizu
To je mnogima najveći strah, ali doktorka kaže da nema osnova za takvo mišljenje. Davanje anestezije počinje postavljanjem u odgovarajući položaj – ii žena sjedne i savije leđa što više ili leži na boku a kolena savija ka stomaku.
Mjesto uboda gdje se daje anestezija se tretira antiseptikom, a nakon toga se anestezija ubrizgava u kičmu posebnom iglom na tačno određeno mjesto.
Doktorka objašnjava da se epiduralna anestezija ne ubrizgava u kičmenu moždinu, već se plasira oko nje, te ne može da je ošteti.
Takođe, ni igla ne može da ošteti kičmenu moždinu prilikom ubrizgavanja jer ne prilazi ni blizu "opasnog mjesta".
Mit 4: Ovaj tip anestezije potpun umrtvljuje ženu
Anesteziolog tačno određuje koja je doza potrebna ženi kako bi tokom porođaja osjećala svoje tijelo, pa čak i mali pritisak tokom kontrakcija. Ova anestezija pomaže budućim majkama da budu opuštenije na porođaju jer ne osjećaju bol.
Foto:Ilustracija/Pixabay
Mit 5: Epidural usporava porođaj
Kada trudnica primi epiduralnu anesteziju, ona osjeća utrnulost u nogama, one postaju teške, a kontrakcije nisu tako bolne.
Mišići su sada opušteniji, pa samim tim su i emocije malo blaže, žena je smirenija, a otuda i pogrešno uvjerenje da epidural usporava porođaj.
Doktorka objašnjava da pošto ne osjećaju bol, žene zapravo možda i ne prepoznaju prvih nekoliko kontrakcija.
Međutim, pošto anestezija utiče ne samo na mišiće već i na grlić, on postaje mekši, zbog čega se brže otvara.
Mit 6: Žene zbog epidurala ne mogu da kontrolišu uriniranje i pražnjenje crijeva
Postoji mogućnost da žene spontano isprazne crijeva tokom porođaja, ali da bi se to izbjeglo, obično se radi klizma, a što se tiče uriniranja, stavlja se kateter.
Kada prestane djelovanje epidurala, vratiće se i osjećaj u tijelu, odnosno bešici i crijevima, pa će žena moći uobičajeno da vrši i malu i veliku nuždu.
Mit 7: Opšta anestezija je bolja od epidurala za carski rez
Kada se trudnici koja se porađa carskim rezom daje epiduralna anestezija, pored toga što je budna i može da čuje i vidi svoju bebu odmah, takođe je i rizik od komplikacija smanjen na minimum.
Epiduralna anestezija za razliku od drugih ne utiče na respiratorni centar i nervni sistem bebe.
KOMENTARI (0)