Utorak, 04.03.2025 | 16:01
IZVOR: N1 Info

Stručnjaci najavljuju - Savršeno vrijeme za SADNJU povrća pred nama

Stručnjak je upozorio vrtlare da je pravo vrijeme za sadnju povrća pred vratima. Dok ostavljamo hladne zimske mjesece iza sebe i približavamo se ljetu.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Mart je obično užurbano razdoblje za vrtlare, jer sada mogu započeti s prvim proljećnim poslovima, poput košnje trave, obrezivanja ruža i sadnje – posebno lukovica i određenih vrsta povrća.

Craig Wilson ističe da se vrtovi upravo sada počinju “buditi”, što znači da je ovo “savršeno vrijeme” za sadnju korjenastog povrća.

Ako ove godine planirate uzgajati vlastito povrće, sada je pravi trenutak da zaprljate ruke.

Sredina do kraj marta– idealno vrijeme za sadnju

Craig objašnjava: “Mart je mjesec kada vrt zaista počinje oživljavati, pa je sada savršeno vrijeme za sadnju korjenastog povrća poput šargarepe i cvekle. Takođe, sada se mogu saditi izdržljive vrtne biljke, uključujući grmlje i trajnice.”

Međutim, savjetuje da prije sadnje pripremite tlo – trebalo bi biti bez kamenja i krupnih ostataka, kako bi biljke mogle rasti ravno i bez prepreka, piše Express.

“Sredina do kraja marta idealno je vrijeme za sjetvu raznih salata poput zelene salate, spanaća, gorušice i matovilca. Mogu se saditi direktno u tlo čim ono više nije smrznuto. Što se tiče cvijeća, gomolji poput dalija mogu se započeti uzgajati u zatvorenom prostoru, a kasnije presaditi vani.”

Mart– posljednja prilika za sadnju određenih biljaka

Craig nije jedini stručnjak koji naglašava važnost ranog proljeća za sadnju. Rob Brett, kustos u RHS Hyde Hall, podsjetio je vrtlare da je početak marta posljednja prilika za sadnju drveća i grmlja s golim korijenom.

Rob takođe savjetuje da je sada pravo vrijeme za dijeljenje i presađivanje zbijenih busenova trajnica – možete ih premjestiti u druge dijelove vrta ili ih pokloniti prijateljima.

Takođe ističe da je mart odličan trenutak za sadnju povrća poput ranog krompira, lučica luka i ljutike. No, kada su ga pitali što bi posadio ako bi mogao odabrati samo jednu stvar, njegov je odgovor bio neočekivan:

“Mart i april su idealno vrijeme za sadnju tradicionalnog povrća poput ranog krompira, lučica i ljutike. Ali, kada bih mogao zasaditi samo jednu stvar u proljeće, to bi bili ljetni cvjetni lukovici. Često zaboravljamo na njih jer smo usredsređeni na sadnju proljećnih lukovica u jesen.”

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nedović se snimila na Veljem brdu: Mašine rade, prokopano 200 metara

Četvrtak, 26.03.2026 | 18:33

Poslanica Evrope sad Jelena Nedović kazala je kako je danas na gradilištu bulevara na Veljem brdu "prokopano oko 200 metara puta".  

Vuković: Mandić dočekuje Kos sa poklonom koji simbolizuje nestanak naše države

Četvrtak, 26.03.2026 | 17:32

Poslanik DPS-a Ivan Vuković komentarisao je na mreži X postupak predsjednika Skupštine Crrne Gore Andrije Mandića, koji je danas evropskoj komesarki Marti Kos uručio maketu zgrade Zetske banovine.

Dvostruki aršini: Nova Tojota ima različite pogone za Zapadnu i Istočnu Evropu

Četvrtak, 26.03.2026 | 16:00

Porodica Land Cruiser, koja već osam decenija predstavlja sinonim za nezaustavljivost, dobila je značajno osvježenje u svojoj seriji 250. Toyota je strateški podijelila gamu na dva nova nivoa opreme — VX i VX-L — kako bi odgovorila i na potrebe tradicionalista, ali i na očekivanja nove generacije kupaca kojima je luksuz jednako važan kao i performanse.

URA: Abazović prezentuje šemu firmi, institucija i pojedinaca povezanih sa "Možurom", za sjutra zakazan Anketni odbor

Četvrtak, 26.03.2026 | 20:26

Predsjednik Građanskog pokreta URA i predsjednik Anketnog odbora za slučaj izgradnje vjetroelektrane Možura, Dritan Abazović, sjutra će u Skupštini Crne Gore predstaviti šemu koja prikazuje kompleksnu mrežu firmi, institucija i pojedinaca povezanih sa projektom izgradnje vjetroelektrane Možura, saopštili su iz Građanskog pokreta URA.

Boban Radević od danas u Novoj srpskoj demokratiji

Četvrtak, 26.03.2026 | 17:15

Nova srpska demokratija, kako su saopštili, danas je dodatno ojačana pristupanjem nekoliko novih članova – mladih, školovanih, odgovornih i časnih ljudi koji su prepoznali potrebu ukrupnjavanja i objedinjavanja političke snage u cilju stvaranja stabilnije i pravednije Crne Gore.   

Horoskopski znakovi sa najboljim smislom za humor

Petak, 27.03.2026 | 15:56

Smisao za humor jedna je od najprivlačnijih osobina jer olakšava komunikaciju i povezuje ljude.   

Budućnost na parketu Igokee: Cilj je pobjeda za ostanak u borbi za četvrto mjesto

Petak, 27.03.2026 | 15:56

Košarkaši Budućnost gostovaće Igokei u petom kolu Top 8 faze ABA lige.   

Barlović: Opština Bar primjer odgovornog upravljanja, DRI potvrdila zakonit rad

Petak, 27.03.2026 | 15:46

Lokalna uprava u Baru upravlja javnim finansijama odgovorno, transparentno i u skladu sa važećim zakonima – potvrđuje to i konačni Izvještaj o reviziji Državne revizorske institucije (DRI) na Završni račun budžeta, saopštio je odbornik DPS-a u SO Bar, Aleksandar Barlović.  

Ulcinj: Zaplijenjena automatska puška i više pištolja i municije

Petak, 27.03.2026 | 15:35

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ realizovali su danas pojačane aktivnosti usmjerene na suzbijanje kriminala, u skladu sa nacionalnim prioritetima sprečavanja zloupotrebe i nezakonitog posjedovanja oružja, te pronalaska i oduzimanja vatrenog oružja, municije i eksplozivnih sredstava u ilegalnom posjedu.  

Pol Pogba se vratio u akciju – prvijenac Francuza za Monako

Petak, 27.03.2026 | 15:21

Pol Pogba postigao je gol za Monako u prijateljskom meču protiv Brentforda, koji je završen pobjedom Monaka 2:1. Utakmica je odigrana iza zatvorenih vrata.  

Nikolić: Na adresama u Briselu prepoznaje se utemeljenost proevropske politike DPS-a

Petak, 27.03.2026 | 15:06

Šef Kluba poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić rekao je da se na adresama u Briselu prepoznaje utemeljenost proevropske politike te partije.

Vuković Kuč: Đorđije Borozan jedan od velikih Crne Gore

Petak, 27.03.2026 | 14:57

Prof. dr Đorđije Borozan jedan je od velikih Crne Gore, poručila je Aleksandra Vuković Kuč, potpredśednica Demokratske partije socijalista.

Dačić: Probudili su me iz kome pjesmama Baje Malog Knindže i Halida Bešlića

Petak, 27.03.2026 | 14:52

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić obratio se svojim pratiocima na Instagramu i otkrio da su ga iz kome probudile pjesme Baje Malog Knindže i Halida Bešlića, koje su ljekari puštali tokom procesa skidanja sa respiratora, nakon pet dana provedenih bez svijesti.

Parking servis Podgorica: Imenovanje v.d. direktora sprovedeno u skladu sa zakonom

Petak, 27.03.2026 | 14:46

Povodom medijskih natpisa i navoda Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore, iz Parking servis Podgorica ističu da je proces imenovanja v.d. direktora Nikole Lazovića kao i cjelokupno poslovanje preduzeća, sproveden u saglasnosti sa zakonom i procedurama osnivača.

Kos: Tenzije koje vidimo iz Brisela nijesu dobre, neophodna saradnja vlasti i opozicije

Petak, 27.03.2026 | 14:20

Crna Gora je u završnoj fazi pregovora sa Evropskom unijom, ali postoji još mnogo izazova koji moraju da se riješe prije ulaska, poručila je za Radio Televiziju Nikšić evropska komesarka za proširenje Marta Kos.