Nedjelja, 09.03.2025 | 09:08
IZVOR: kolektiv.me

U KIC-u revija „Holivudski filmski parovi”

U okviru revije "Holivudski filmski parovi" koju filmski program KIC "Budo Tomović" organizuje od 10. do 12. marta, biće prikazani najpoznatiji filmski klasici koji su ostali upamćeni i koji su uvijek rado gledani upravo zbog postojanja nesvakidašnje povezanosti između glavnog glumca i glumice u određenom filmu.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Tokom ove revije gledaoci će biti u prilici da vide tu magiju na filmskom platnu između Hamfrija Bogarta i Ketrin Hepbern, Klarka Gebla, Grejs Keli i Ave Gardner, ali i između Džejmsa Sjuarta i Kim Novak.

Kako navode, prvog dana revije, na repertoaru će biti film „Afrička kraljica” (1951) koji je nastao po romanu jednog od najpopularnijih britanskih pisaca Forestera.

Ovo je priča o engleskoj misionarki i kapetanu kanadskog riječnog broda, koji su nakon što njemačke trupe unište selo tokom Prvog svjetskog rata, prinuđeni da pobjegnu i putuju zajedno opasnom rijekom upoznajući se usput. Glavne uloge u filmu tumače filmske zvijezde Hamfri Bogart koji je osvojio Oskara za najboljeg glumca i Ketrin Hepbern koja je nominovana za Oskara u ovom filmu.

Američki avanturistički film "Mogambo" (1953) reditelja Džona Forda sa Klarkom Gejblom, Avom Gardner i Grejs Keli u glavnim ulogama biće prikazan u utorak, 11. marta. Riječ je u rimejku filma "Crvena prašina" iz 1932. godine u kojem se takođe Klark Gejbl pojavio u glavnoj ulozi. U filmu američka glumica i supruga engleskog anrtopologa bore se za naklonost šarmantnog lovca, koji je predan svom opasnom i rizičnom poslu, tj. lovu životinja u afričkoj divljini. Film je nominovan za dva Oskara, za najbolju glavnu i sporednu glumicu, a Grejs Keli je dobila Zlatni globus za najbolju sporednu ulogu.

Završnicu revije obilježiće psihološki triler "Vrtoglavica" iz 1958. godine koji se smatra za jednog od najuspjelijih filmova legendarnog majstora horora i trilera Alfreda Hičkoka. Bivši policijski detektiv iz San Franciska kojeg u filmu igra Džejms Stjuart i kojeg još uvijek progone sjećanja na tragediju koja se dogodila tokom njegove dužnosti, ponovo je angažovan u ulozi detektiva ovog puta da istražuje čudne aktivnosti supruge svog pri-jatelja. Ovaj vanvremenski film nominovan je za Oskara u kategorijama najboljeg zvuka i scenografije, a 1958. je i nagrađen na međunarodnom filmskom festivalu u San Sebastianu.

Projekcije filmova biće organizovane u sali DODEST, sa početkom u 20 sati, a ulaz je slobodan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Likovni konkurs “Jedan svijet – jedna budućnost” OTVOREN do 10. septembra

Četvrtak, 14.08.2025 | 12:09

Sekretarijat za kulturu i Sekretarijat za socijalno staranje Glavnog grada Podgorica raspisuju likovni konkurs na temu “Jedan svijet – jedna budućnost” (One World – One Future).

Koncert Luke Radovića 21. avgusta u dvorištu Kuslevove kuće

Ponedjeljak, 11.08.2025 | 18:43

Koncert crnogorskog pjevača, kompozitora i aranžera Luke Radovića, održaće se u četvrtak, 21. avgusta, u 21 čas, u dvorištu Kuslevove kuće u Podgorici.

Promocija knjige „Pjesma na žici“ Valentine Milačić u sali „Marko Miljanov“

Petak, 08.08.2025 | 17:21

U ponedjeljak, 11. avgusta, s početkom u 19 časova, u sali „Marko Miljanov“ biće održana promocija nove knjige poezije „Pjesma na žici“ autorke Valentine Milačić.

Kamp za kamernu muziku na Ivanovim koritima OKUPLJA MLADE TALENTE iz regiona i svijeta

Nedjelja, 27.07.2025 | 10:05

Četrnaesto izdanje Ljetnjeg kampa za kamernu muziku biće održano i ove godine u autentičnom ambijentu Nacionalnog parka Lovćen, na Ivanovim koritima, od 30. jula do 8. avgusta.

Ministarka Vujović PRED ODBOROM zbog dodjele Trineastojulske nagrade

Petak, 25.07.2025 | 17:48

Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport usvojio je danas na sjednici inicijativu grupe poslanika da se u septembru održi kontrolno saslušanje ministarke kulture i medija Tamare Vujović u odnosu na kršenje zakona u procesu odlučivanja članova žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade.

Stručnjaci UPOZORAVAJU: Ovaj čaj nije dobar izbor prije spavanja

Petak, 15.08.2025 | 21:53

Za mnoge je šolja toplog čaja uveče sinonim za opuštanje prije odlaska na spavanje.

Vuković: Dok DRŽVA GORI, Vlada usvaja PUP Podgorice i Pljevalja – pamtite, nije daleko 2027.

Petak, 15.08.2025 | 21:20

Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković poručio je građanima da pamte današnji potez Vlade Crne Gore – usvajanje PUP-a za Podgoricu i Pljevlja, jer nije daleko 2027. godina.

NAUČNICI kreirali ČIP koji TAČNO čita ljudske misli

Petak, 15.08.2025 | 20:53

Eksperimentalni moždani implantat može čitati misli i pretvarati unutrašnje misli u tekst.

Šćepanović: Situacija pod KONTROLOM, spremni smo da odmah reagujemo

Petak, 15.08.2025 | 20:41

Šesti je dan požara u Crnoj Gori, najkritičnije je u Podgorici, ali situacija je pod kontrolom, rekao je Radomir Šćepanović iz Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a.

Šminka i putovanja avionom: Šta SMIJETE PONIJETI u ručni prtljag?

Petak, 15.08.2025 | 20:25

Kada putujemo avionom, često nas dočekaju brojna pravila i ograničenja, a među njima su i ona koja se tiču šminke.

Od septembra BESPLATAN gradski prevoz za učenike osnovnih i srednjih škola

Petak, 15.08.2025 | 20:16

Svi učenici osnovnih i srednjih škola na teritoriji Glavnog grada od prvog septembra imaće besplatan prevoz, saopštili su iz Linijskog prevoza putnika. Podnošenje zahtjeva za izdavanje kartica počelo je danas.

PROGLAŠENA BOJA 2026. godine: Biće NAJVEĆI TREND u enterijeru

Petak, 15.08.2025 | 20:04

Valspar, jedan od najpoznatijih proizviđača boja koji diktira trendove, proglasio je boju za 2026. godinu.

SAOBRAĆAJNA NEZGODA u Čanju: Ima POVRIJEĐENIH

Petak, 15.08.2025 | 19:58

Na magistralnom putu Budva – Bar, u mjestu Đurmani kod Čanja, došlo je do saobraćajne nezgode u kojoj ima povrijeđenih osoba, saopšteno je CdM-u iz OKC-a Uprave policije.

Klinike za psihijatriju Kliničkog centra će BEZ UPUTA i zakazivanja biti otvorene za pripadnike svih službi i građane

Petak, 15.08.2025 | 19:51

Za vatrogasce, pripadnike vojske, policije, drugih službi i građane koji se bore sa požarima širom države, Klinički centar omogućio je psihijatrijske i psihološke preglede, prenosi Gradska RTV.

URA: Dok gori Crna Gora, Vlada mučki USVOJILA PUP kojim se uništava Glavni grad

Petak, 15.08.2025 | 19:40

Najgora Vlada Crne Gore u njenoj istoriji je danas, kukavički i mučki, nezakonito, nelegitimno i dok nam gori pola države, na elektronskoj sjednici usvojila katastrofalni PUP Podgorice, kojim se trajno i bespovratno uništava i betonira prostor Glavnog grada, saopštili su iz podgoričke URE.