Procenjuje se da oko 280 miliona ljudi širom svijeta živi sa kliničkom depresijom, mentalnom bolešću koja utiče na raspoloženje i sliku o sebi oboljele osobe.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Postoji veliki broj faktora rizika za depresiju, uključujući porodičnu istoriju depresije, hormonske promjene, druge hronične bolesti i stalni stres. Prethodne studije su pokazale da određene promjene načina života mogu pomoći u smanjenju rizika od razvoja depresije, kao što su redovna fizička aktivnost, adekvatna količina i kvalitet sna, upravljanje stresom i zdrava ishrana, prenosi Danas.
Što se tiče ishrane, istraživanja su potvrdila da konzumiranje zdrave hrane (povećan unos namirnica poput maslinovog ulja, ribe, orašastih plodova, mlečnih proizvoda, voća, povrća i mahunarki) može smanjiti rizik od depresije.
Takođe, mediteranska ishrana je povezana sa 32% manjim rizikom od depresije. Nova studija, nedavno objavljena u časopisu Microbiome, otkrila je da pomorandže takođe mogu smanjiti rizik od depresije.
„Ova studija pruža objašnjenje zašto jedenje pomorandže može smanjiti rizik od depresije i potvrđuje staru izreku: ‘Ti si ono što jedeš’,“ rekao je dr Geri Smol, šef psihijatrije na medicinskom centru Univerziteta Hakensak u Nju Džersiju, dodajući da su potrebna dalja istraživanja.
Studija o pomorandžama i mikrobiomu
U ovoj studiji, naučnici su analizirali podatke više od 32.000 žena koje su učestvovale u Studiji zdravlja medicinskih sestara. Između 2003. i 2017. godine, ispitanici su popunjavali upitnike o ishrani i depresiji. Rezultati su pokazali da postoji povezanost između konzumiranja citrusnog voća i većeg broja „dobrih“ bakterija u mikrobiomu crijeva, uključujući bakteriju Faecalibacterium prausnitzii. Ova bakterija je korisna jer pomaže u smanjenju upale, podržava imuni sistem i može pomoći u liječenju gastrointestinalnih bolesti, poput sindroma iritabilnog crijeva, gojaznosti i dijabetesa tipa 2.
Naučnici su takođe otkrili da su učesnici sa depresijom imali manju količinu bakterije Faecalibacterium prausnitzii u svom mikrobiomu.
„Konzumiranje samo jedne srednje veličine pomorandže dnevno može smanjiti rizik od depresije za oko 20%,“ rekao je dr Raj Mehta, voditelj studije sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Harvard.
Analizirani su i podaci od više od 300 muškaraca, koji su takođe pokazali povezanost između konzumiranja citrusa i smanjenog broja bakterija Faecalibacterium prausnitzii.
Uticaj na neurotransmitere
Autori studije veruju da Faecalibacterium prausnitzii može pomoći u liječenju depresije, tako što utiče na nivoe neurotransmitera serotonina i dopamina.
Ovi neurotransmiteri regulišu prolazak hrane kroz digestivni trakt, ali mogu da putuju i do mozga, gde podižu raspoloženje, objašnjava dr Mehta u intervjuu za The Harvard Gazette.
KOMENTARI (0)