Ako ovog ljeta planirate putovanje u inostranstvo, trebalo bi da se upoznate sa zakonima zemlje u koju putujete.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Svaka država, pa čak i pojedini gradovi, imaju svoja jedinstvena pravila. Dok su mnoga slična onima na koja ste navikli, neka mogu biti potpuno neočekivana – poput zabrane nošenja maskirne odjeće ili pravljenja zamkova od pijeska
Iako se neka pravila turistima mogu činiti neobičnim, njihovo kršenje može donijeti kazne, pa čak i ozbiljnije posledice. Ovo je samo dio nekih pravila koja putnici treba da poštuju, bez obzira na to koliko im se mogu učiniti čudnim.
Hranjenje golubova u Veneciji
Venecija je poznata po svojim kanalima, ali i velikom broju golubova. Ipak, hranjenje ovih ptica na Trgu Svetog Marka može vas skupo koštati. Još 2008. godine uvedena je zabrana kako bi se spriječilo da golubovi oštećuju gradske spomenike i zgrade dok traže hranu. Turisti koji prekrše zakon, mogu biti kažnjeni sa 25 do 500 eura.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Planinarenje bez odjeće u Švajcarskoj
Ako volite planinarenje u Švajcarskoj, imajte na umu da hodanje bez odjeće nije dozvoljeno. Ovaj zakon donijet je 2009. godine u kantonu Appenzell Inner Rhodes nakon pritužbi lokalnog stanovništva na planinare koji su nosili samo čizme i čarape. Iako Švajcarska nema zakon koji zabranjuje javnu golotinju, pravila o javnom moralu omogućavaju lokalnim vlastima da izriču kazne.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Zabranjeno "mrštenje" Milanu
Milan ima neobičan zakon prema kojem je mrštenje zabranjeno. Izuzeci postoje samo za ljude na sahranama ili u bolnicama. Ova pravila datiraju još iz doba Austro-Ugarskog carstva, kada je vlast nastojala da održi optimističnu atmosferu među stanovništvom. Ipak, ne brinite – niko vas neće stvarno kazniti ako se namrštite ispred Milanske katedrale.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Ostati bez goriva u Njemačkoj
Ako iznajmljujete automobil za vožnju po Njemačkoj, budite sigurni da imate dovoljno goriva, posebno na Autobanu. U ovoj zemlji nezakonito je stati ili usporiti bez razloga, a prazan rezervoar ne smatra se opravdanim razlogom. Prekršaj može donijeti kaznu, pa je bolje da redovno provjeravate nivo goriva.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Vožnja bez upaljenih svjetala u Švedskoj
Bez obzira na doba dana, u Švedskoj je obavezno voziti s upaljenim svjetlima. Ova mjera je uvedena zbog dugih, tamnih zima na sjeveru zemlje. Pored toga, obavezno je imati prigušena svjetla kako se ne bi zaslijepljivali vozači iz suprotnog smjera.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Pravljenje pješčanih zamkova u Španiji
Španija je omiljena destinacija za ljetovanje, ali na pojedinim plažama zabranjeno je pravljenje pješčanih zamkova.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Na primjer, plaža Levante u Benidormu i neke plaže na Tenerifima imaju ovu zabranu kako bi se očuvala prirodna ljepota obale. Kazne za prekršaj mogu iznositi i do 150 eura.
Bilo da putujete u Italiju, Njemačku, Švajcarsku ili Španiju, važno je da se upoznate s lokalnim zakonima kako biste izbjegli neprijatnosti i kazne tokom odmora.
KOMENTARI (0)