Istraživanja pokazuju da vežbanje poboljšava regulaciju šećera u krvi.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Ako želite da poboljšate svoje zdravlje i držite nivo glukoze pod kontrolom, možda se pitate koja aktivnost je bolji izbor – čučnjevi ili šetnja. Odgovor otkrijte u nastavku.
Redovnija fizička aktivnost može pomoći u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Ovaj podatak može vas pokrenuti da uzmete patike, odete u teretanu ili samo u kraću šetnju, posebno ukoliko ste pojeli previše kolačića nakon ručka…
Ipak, postavlja se pitanje koju aktivnost odabrati… Da li je šetnja dovoljna za poboljšanje nivoa šećera u krvi ili su čučnjevi ipak bolji? Odgovor na ovo pitanje donose nam naučnici u nastavku.
U studiji objavljenoj u Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, naučnici su uporedili efekat hodanja i čučnjeva na regulaciju šećera u krvi. Učesnici su bili podijeljeni u četiri različite grupe:
Prva grupa – jedna šetnja: 30 minuta neprekidnog hoda
Druga grupa – sjedenje bez prekida: 8,5 sati sjedenja
Treća grupa – kratke šetnje: hodanje tri minuta na svakih 45 minuta
Četvrta grupa – čučnjevi: 10 čučnjeva na svakih 45 minuta
Naučnici su zaključili da su grupe koje su hodale ili radile čučnjeve (grupe 3 i 4) imale 21% manji porast šećera u krvi u poređenju sa onima koji su onima koji su sjedjeli po cijeli dan. Ove dvije grupe su takođe imale skoro dvostruko veći efekat na snižavanje šećera u krvi, u poređenju sa onima koji su imali samo jednu 30-minutnu šetnju, piše Miss7.
Ovo istraživanje nam pokazuje da samo 10 čučnjeva svakih 45 minuta može značajno uticati na nivo šećera u krvi, što smanjuje rizik od dijabetesa i drugih metaboličkih komplikacija. Iako je hodanje takođe dobro za vaše zdravlje, ova studija pokazuje da je čučanj efikasniji kada je u pitanju kontrola nivoa šećera u krvi, kaže The Manual. Čini se da česte i kraće šetnje takođe imaju bolji efekat od duže šetnje od 30 minuta.
Zašto su čučnjevi bolji?
Čučnjevi aktiviraju jedinjenje laktat, koji je ključni igrač u metabolizmu. Laktat, ili mliječna kiselina, je hemijsko jedinjenje koje vaše tijelo proizvodi tokom ćelijskog metabolizma. To je alternativni izvor energije i normalan nusprodukt procesa koji se zove anaerobna glikoliza. Tokom ovog procesa, vaše tijelo stvara energiju za vaše ćelije kada je njihov nivo kiseonika ograničen.
Laktat igra veliku ulogu u poboljšanju šećera u krvi jer signalizira vašim mišićnim ćelijama da isporuče više GLUT4 transportera na svoju površinu kako bi pomogli u transportu glukoze iz krvotoka u vaše mišiće. Glukoza je vrsta šećera, a ovaj efekat „čišćenja“ glukoze može trajati i do 48 sati nakon tako kratkih intenzivnih aktivnosti.
Naučnici su takođe primijetili da česti čučnjevi snažno aktiviraju mišiće, posebno kvadricepse i gluteuse, što rezultira većim uklanjanjem glukoze iz krvi u odnosu na hodanje. Takođe su otkrili da što je veća aktivacija mišića, veći je efekat snižavanja šećera u krvi.
KOMENTARI (0)