Na ulici se može vidjeti mnogo ljudi sa flašama u rukama, a u njima se najčešće nalazi voda iz slavine.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Voda iz slavine nudi brojne prednosti u odnosu na druge tečnosti koje se najčešće piju: dostupnija je, jeftinija, zdravija…
Uprkos visokim standardima kvaliteta vode, bakterije se mogu naći u vodovodnim cijevima. Osim toga, male količine zagađivača mogu ući u vodu iz armature.
Da bi se ovo izbjeglo, Savjetodavni centar za potrošače Sjeverne Rajne-Vestfalije u Njemačkoj preporučuje takozvano „pravilo četiri sata“.
Ako se česma ne koristi duže od četiri sata, prvu vodu ne treba piti direktno. Umjesto toga, pustite da teče dok ne izađe iz slavine primetno hladno. To obično traje samo nekoliko sekundi, najviše 30.sekundi. Nakon toga, voda je svježa i može se koristiti za piće ili kuvanje bez oklijevanja.
Iako je voda iz slavine jeftina, svakodnevna upotreba može uzrokovati dodatne troškove vode na godišnjem nivou. Da biste izbjegli dodatne troškove, preporučljivo je koristiti stajaću vodu u druge svrhe – na primjer, za zalivanje cvijeća, čišćenje ili pranje sudova, prenosi Slobodna Dalmacija.
Iako mlaka voda može biti lakše svarljiva za tijelo od hladne vode, savetuje se da ne pijete toplu vodu direktno iz česme. Klice se mogu lakše razmnožavati u cijevima kada je u pitanju topla voda.
Ako više volite toplu vodu, bolje je da je prvo prokuvate ili ostavite na sobnoj temperaturi.
KOMENTARI (0)