Petak, 21.03.2025 | 09:56
IZVOR: dnevni.avaz

Evo kako spriječiti PROLJEĆNE ALERGIJE

Sezonski alergeni, prvenstveno misleći na one koje udišemo (pelud), počinju s prvim danima proljeća te nastavljaju svoj uticaj tokom ljeta i jeseni.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

S proljećem počinje i sezona najčešćih alergena, koji izazivaju alergije. Osobama koje imaju dokazanu preosjetljivost na neki od alergena korisno je poznavati preventivne mjere koje mogu smanjiti izloženost alergenu i umanjiti količinu simptoma. Oni koji u ovo vrijeme imaju simptome peludne groznice, poput svrbeža i suzenja očiju, curenja i svrbeža nosa, kijanja, kašljanja i sličnog, trebaju posumnjati na moguću alergijsku podlogu i zatražiti savjet svog ljekara.

Alergije

Alergije i alergijske bolesti danas možemo nazvati bolestima modernog doba.

Alergijom nazivamo neprimjereni odgovor imunološkog sistema na tvar iz okoline koju nazivamo alergen. Alergije i alergijske bolesti danas možemo nazvati bolestima modernog doba jer njihova učestalost unazad više od 50 godina značajno raste na globalnom nivou, naročito u razvijenim zemljama gdje danas pogađaju jednog od četiri stanovnika. Upravo zbog ove sveprisutnosti, kao i zdravstvene i ekonomske važnosti, potrebno je na vrijeme prepoznati alergijske simptome i pravilno pristupati zbrinjavanju ovih stanja.

Sezonski alergeni, prvenstveno misleći na one koje udišemo (pelud), počinju s prvim danima proljeća te nastavljaju svoj uticaj tokom ljeta i jeseni, zbog čega je bitno poznavati njihovu raspodjelu tokom sezone, kako bismo spriječili njihov neželjeni utjecaj.

Načini prevencije alergija

Izbjegavanje alergena vrlo je važno no ponekad teško izvedivo i nepraktično. Ako nije moguće izbjeći kontakt, onda ga je potrebno smanjiti na najmanju moguću mjeru. Ako govorimo o peludi kao najčešćem sezonskom alergenu koji se javlja u proljeće, ljeto i jesen u doba cvjetanja stabala, trava i korova, onda danas imamo na raspolaganju nekoliko pomagala pomoću kojih možemo pratiti nivo peludi u vazduhu te planirati dnevne aktivnosti i postići aktivnu kontrolu vlastitog zdravlja.

Jedna od mogućnosti je posjedovanje peludnog kalendara, koji donosi podatke o tome koja stabla/trave/korovi cvjetaju u koje doba godine te kojim intenzitetom. Sljedeća opcija u prevenciji alergija je praćenje peludne prognoze putem internetskih ili mobilnih aplikacija, koja donosi informaciju o koncentraciji peludi pojedinih alergenih biljaka za gradove.

Važan je podatak da je koncentracija peludi u vazduhu uopšteno veća ujutro i za vrijeme vjetrovitog i sunčanog vrijemena, i obrnuto, manja tokom kišovitog i hladnog vremena. Stoga se preporučuje prije izlaska iz zatvorenog prostora provjeriti koncentraciju peludi u vazduhu preko nekog od navedenih načina te, u slučaju da je koncentracija peludi visoka, ostati u zatvorenom, ako je moguće. Potrebno je držati vrata i prozore zatvorenima.

Šta učiniti na otvorenom prostoru?

Preporučuje se svakodnevno tuširanje i pranje kose prije spavanja, uz pranje posteljine barem jednom sedmično.

Ako je izlazak na otvoreno neophodan, onda je potrebno nositi zaštitne sunčane naočale i šešir/kapu za glavu, ograničiti boravak ili izbjegavati područja u kojima se očekuje visok nivo peludi kao što su travnjaci, parkovi, poljoprivredna polja i slično. 

Tokom sezone polenacije savjetuje se držati vrata i prozore zatvorenima, a ako se koriste klimatizacioni uređaji u zatvorenom prostoru/automobilu, voditi računa o tome da je uređaj redovno i pravilno servisiran te da ima posebno prilagođen visokoefikasni filter.

Od pomoći pri identifikaciji alergena može biti i vođenje dnevnika aktivnosti/prehrane u vrijeme pojave simptoma. Ako je već ranije propisana terapija nekim od lijekova protiv alergije (antihistaminicima, antileukotrienima, intranazalnim kortikosteroidima ili slično), potrebno je na vrijeme započeti liječenje (minimalno 2-3 sedmice prije početka sezone polenacije određenog alergena). Savjetujte se nositi narukvicu/ogrlicu s oznakom alergena u slučaju da je osoba ranije imala barem jednu tešku, po život opasnu alergijsku reakciju (anafilaksija) te imati pisani plan hitnog zbrinjavanja u slučaju pojave anafilaksije, što uključuje i posjedovanje autoinjektora s adrenalinom (uz liječnički recept).

Prevencija uboda insekata

Alergijske reakcije na ubod insekata nisu tako česte, međutim, njihova opasnost leži u činjenici da je učestalost ozbiljnih, anafilaktičkih reakcija kod osoba preosjetljivih na ubod insekta češća.

S dolaskom proljeća sve više vremena provodimo u prirodi i na otvorenom, što povećava mogućnost doticaja s insektima čiji otrov može biti potencijalni alergen. Insekti koji najčešće uzrokuju alergije u našim krajevima su pčele, ose, stršljeni, bumbari i mravi. Alergijske reakcije na ubod insekata nisu tako česte, međutim, njihova opasnost leži u činjenici da je učestalost ozbiljnih, anafilaktičkih reakcija kod osoba preosjetljivih na ubod insekta češća. Stoga je važno pri boravku na otvorenom poduzeti određene preventivne mjere, kao što su zaštita izloženih dijelova tijela (izbjegavati široku odjeću i odjeću žarkih boja), nošenje zatvorene obuće, upotreba spreja protiv insekata, izbjegavanje primjene jakih mirisa (parfema i kozmetike), koji bi mogli privući insekte, izbjegavanje voćnjaka ili cvjetnjaka, kao i držanje prozora zatvorenima ili korištenje zaštitne mreže protiv insekata.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Jakšić Stojanović: Neselektivna PROVJERA diploma ministara i poslanika

Utorak, 29.04.2025 | 19:40

Poslanici su raspravljali o setu zakona iz obrazovanja, nauke i inovacija. Najviše rasprave bilo je o zakonu o priznavanju inostranih diploma i izjednačavanja kvalifikacija čije izmjene, kako tvrdi resorna ministarka Anđela Jakšić Stojanović, predviđaju strože provjere, a tražiće da ne samo falsifikovanje već i kupovina diploma bude krivično djelo. I vlast i opozicija pozdravljaju izmjene zakona, a ministarka najavljuje neselektivnu provjeru diploma svih građana ali i ministara i poslanika.

Mandić u Španiji: Nije nerealno da CG postane članica EU do 2028. godine

Utorak, 29.04.2025 | 18:24

Nije nerealno očekivanje Crne Gore da nakon zatvaranja poglavlja dobijemo podršku država članica i 2028. godine postanemo prva naredna punopravna članica EU, sa,opštio je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić pred članovima Odbora za inostrane poslove Senata Kraljevine Španije.

Uhapšena jedna osoba - Osumnjičen za ubistvo Nikšićanina Ljubiše Mrdaka

Srijeda, 30.04.2025 | 13:00

D.B. alijas D.P .iz Banjaluke uhapšen je na osnovu međunarodne potjernice koju je za njim raspisao Interpol u Podgorici zbog oružanog razbojništva kada je ubijen radnik obezbjeđenja Pošte Ljubiša Mrdak, a za koje je nedavno oslobođen krivice, potvrđeno je za ATV.

Kako da kontrolišete STRES u šest koraka? Dnevne rutine koje uspostavljaju KONTROLU nad životom

Utorak, 29.04.2025 | 18:46

Stres je neizbježan deo savremenog života, ali ako ne naučite kako da upravljate njime, on može imati značajan uticaj na vaše mentalno i fizičko zdravlje.

Zaključali ste KLJUČEVE u autu? Ove 'cake' će vam POMOĆI da ga otključate brzo i lako

Utorak, 29.04.2025 | 18:07

Ovo nije samo scena iz filma - svakome može da se desi.  

RECEPT za SLASNU tjesteninu od ZELENOG KELJA

Srijeda, 30.04.2025 | 17:34

Gotova za pola sata!

PALO POMIRENJE Ane i Bastijana? Švajnštajger snimljen ponovo sa burmom na ruci (FOTO)

Srijeda, 30.04.2025 | 17:25

Poslije višenedeljnih nagađanja o turbulenciji u braku između Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, desio se totalni preokret.

Milatović: Sa dubokim pijetetom SJEĆAMO SE šestoro nevinih civila stradalih u NATO bombardovanju Murina

Srijeda, 30.04.2025 | 16:55

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović objavio je na društvenoj mreži “X” da se sa pijetetom sjećamo šestoro nevinih civila koji su stradali u NATO bombardovanju Murina.

DPS Kotor: PETICIJA za spas Crnogorske plovidbe

Srijeda, 30.04.2025 | 16:49

Opštinski odbor Demokratske partije socijalista Kotor obavještava javnost da će u narednim danima započeti potpisivanje peticije za očuvanje Crnogorske plovidbe AD, preduzeća koje ima neprocjenjiv značaj za Kotor, Boku Kotorsku i cjelokupno crnogorsko pomorstvo.

Fanovi ODUŠEVLJENI: Ove zvijezde biće SPECIJALNI GOSTI na Evroviziji (VIDEO)

Srijeda, 30.04.2025 | 16:20

Nakon što su zbog jednog videa krenule glasine da će hrvatski pjevač Bejbi Lazanja i ove godine nastupiti na Evroviziji, stigao je i zvaničan odgovor.

PRETRESI u više gradova na primorju

Srijeda, 30.04.2025 | 16:06

U više gradova na primorju u toku su pretresi, saopšteno je nezvanično CdM-u iz policije.

Zatvorenica PRETUČENA u UIKS-u

Srijeda, 30.04.2025 | 15:53

Zatvorenica J.J. koja izdržava kaznu zbog ubistva djeteta pretučena je 26. aprila u prostorijama Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS), zadobivši tjelesne povrede, potvrđeno je Pobjedi iz te ustanove.

Arnaldi nastavlja da iznenađuje, Švjontek rutinski do POLUFINALA

Srijeda, 30.04.2025 | 15:33

Italijan se u svoj prvo četvrtfinale na nekom Mastersu palsirao pobjedom protiv Frensisa Tijafoa. 

Milatović: I Ustavni sud da RAZMOTRI mišljenje Udruženja pravnika o sporazumu s UAE

Srijeda, 30.04.2025 | 15:25

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović poručio je da bi i Ustavni sud trebao da iznese tumačenje na tezu da se Sporazum sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o turizmu i razvoju nekretnina mora verifikovati dvotrećinskom većinom u Skupštini Crne Gore.

Crna Gora IZRUČILA Njemačkoj gruzijskog državljanina

Srijeda, 30.04.2025 | 15:17

Službenici NCB Interpola Podgorica, uz asistenciju Posebne jedinice policije, realizovali su ekstradiciju gruzijskog državljanina L.S. (32), shodno međunarodnoj potjernici koju je za njim raspisao NCB Interpola Visbaden.