Ponedjeljak, 24.03.2025 | 15:04
IZVOR: pobjeda.me

Kovačević: Opština Nikšić planira da NAPRAVI MUZEJ žrtava Lore

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević položio je vijenac na spomenik stradalima u ratovima 90-ih u znak sjećanja na početak NATO bombardovanja prije 26. godina.




Foto: I.Šljivančanin/Skupština Crne Gore, arhiva

Poručio je da od drugih zemalja treba učiti kako se njeguje sjećanje na žrtve i borce za državu, te najavio da imaju u planu da naprave muzej žrtava logora Lora.

Kako je istakao, u toj opštini se trude da baštine kulturu sjećanja na one ljude koji su za ovu zemlju dali ono najvrednije što su imali i vojnici i civilne žrtve.

"Kao opština Nikšić imamo za budućnost planove da napravimo muzej žrtava Lore, koji bi, naravno, obuhvatao i priču o žrtvama iz Nikšićko-šavničke i Barske grupe, ali i svim onim žrtvama koje su u tim sistemima logora stradali i iz drugih krajeva. Vidimo da se ovih dana to pitanje tretira na jedan jako loš način. Mislimo da i Nikšić i Crna Gora na to treba da odgovore mnogo bolje", naglasio je Kovačević.

Istakao da je da se vidi kako druge zemlje postupaju kada su u pitanju njihove žrtve i da i Crna Gora treba da uči od njih.

"Ja sam skoro bio u Izraelu i vidio na koji se način oni odnose prema žrtvama Holokausta. Mislim da treba i mi da pamtimo i čuvamo od zaborava naše žrtve, kako, recimo one u Lori. Taj logor pominjemo zbog svega što je bilo u medijima prethodnih dana, ali to se odnosi i na one žrtve koje su stradale u NATO bombardovanju 1999. godine. Mislim da smo kao društvo odgovorni prema njima i da moramo to da pamtimo. Ne smijemo da dozvolimo da na njihova imena i na njihovu žrtvu padaju ljage, propaganda, nego da sve to gledamo onako kako su i naši preci gledali i pošteno čuvali sjećanje na sve one koji su kroz vjekove nosili luču slobode i za tu istu slobodu padali",naglasio je Kovačević.

Još jednom je u ime opštine Nikšić iskazao poštovanje svim žrtvama bombardovanja 1999. godine, svim vojnicima koji su branili tadašnju zemlju, a u Opštini Nikšić će, kako je kazao, i ubuduće gledati da čuvaju sjećanje na njih.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mugoša parlamentarnoj većini: Ovako ćete do jedne ure, i dobićete odgovor koji možda i tražite

Utorak, 10.03.2026 | 12:44

Juče u 13.42h članovi kolegijuma su dobili obavještenje da će u naredna dva i po dana biti raspravljano o 22 zakona i da će se glasati u četvrtak! O čemu se radi, je li normalno da ovo radimo, da će neko da 22 zakona raspravi u dva i po dana i da o tome glasa, od čega gro tih zakona nisu 15 dana u skupštinskoj proceduri, kako mora biti po Poslovniku, pitao je poslanik SD-a Boris Mugoša na početku današnje sjednice Parlamenta Crne Gore.

Čarapić: Raznorazni objekti lobiranja se trude da na Vladu prebace teret sanacije negativnih posljedica rata koji je neko drugi započeo

Utorak, 10.03.2026 | 12:25

Vrijednost nafte na berzi se u proteklih 7 dana dramatično mijenjala, ali je važno da se stabilizovala i da je trenutno na praktično istom nivou na kom je bila prije početka rata na Bliskom istoku, saopštio je član Predsjedništva PES-a i predsjednika Kluba poslanika Evropa sad Vasilije Čarapić.

Jevto Eraković podnio ostavku na mjesto predsjednika Odbora za antikorupciju

Utorak, 10.03.2026 | 11:22

Potpredsjednik i poslanik DPS-a Jevto Eraković podnio je ostavku na mjesto predsjednika Odbora za antikorupciju. To je objavio na današnjem pressu te partije.

Skupština danas nastavlja rad

Utorak, 10.03.2026 | 08:42

Skupština Crne Gore danas nastavlja rad.

Ivanović: Napredak Crne Gore ka EU potvrđuje kredibilitet politike proširenja

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 21:07

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović učestvovao je na jubilarnom, desetom Budimpeštanskom forumu, koji se održava danas i sjutra, i tom prilikom ocijenio da napredak Crne Gore ka EU potvrđuje kredibilitet politike proširenja, saopšteno je iz njegovog Kabineta.

Vučić: Ivica Dačić izašao iz bolnice

Utorak, 10.03.2026 | 13:31

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, objavio je da Ivica Dačić, ministar policije i lider SPS, upravo izlazi iz bolnice, gdje je bio zbrinut zbog teške upale pluća.

Kaluđerović: Napad na novinare direktan udar na slobodnu riječ

Utorak, 10.03.2026 | 13:27

Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović osudila je prijetnje upućene novinarima Vladimiru Otaševiću i Gojku Raičeviću ocjenjujući ih "nedopustivim". Ona je pozvala nadležne organe da preduzmu sve neophodne mjere zaštite kako bi se novinarima omogućio nesmetan rad.

Koprivica: Vlada imala pravo da raskine ugovor za projekat vjetroelektrane Možura, izgubljeno 1,5 miliona eura

Utorak, 10.03.2026 | 13:14

Danas iznosimo nove činjenice u vezi sa projektom vjetroelektrane Možura koje otvaraju ozbiljna pitanja o načinu na koji je tadašnja Vlada na čelu sa premijerom Đukanovićem upravljala ovim poslom, saopštio je potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, Momo Koprivica.

Ombudsman: Neprihvatljivost napada i zastrašivanja novinara i drugih aktera u javnom prostoru

Utorak, 10.03.2026 | 13:10

Povodom posljednjih slučajeva prijetnji i uznemiravanja medijskih poslenika, institucija Zaštitnika podsjeća da zaštita novinara i svih koji učestvuju u javnoj debati predstavlja pitanje osnovnih ljudskih prava, ali i test posvećenosti evropskim vrijednostima i standardima kojima Crna Gora teži.

Žakelj pred Kluž: Svi znamo koliko nam znači ova utakmica

Utorak, 10.03.2026 | 13:02

Utakmica Evrokupa igra se u srijedu od 19 sati.

Mugoša parlamentarnoj većini: Ovako ćete do jedne ure, i dobićete odgovor koji možda i tražite

Utorak, 10.03.2026 | 12:44

Juče u 13.42h članovi kolegijuma su dobili obavještenje da će u naredna dva i po dana biti raspravljano o 22 zakona i da će se glasati u četvrtak! O čemu se radi, je li normalno da ovo radimo, da će neko da 22 zakona raspravi u dva i po dana i da o tome glasa, od čega gro tih zakona nisu 15 dana u skupštinskoj proceduri, kako mora biti po Poslovniku, pitao je poslanik SD-a Boris Mugoša na početku današnje sjednice Parlamenta Crne Gore.

Apelacioni sud potvrdio oslobađajuću presudu Mrdaku i Marković

Utorak, 10.03.2026 | 12:41

Apelacioni sud odbio je žalbu Specijalnog državnog tužilaštva SDT i potvrdio presudu Višeg suda u Podgorici kojom su Dragan Mrdak i Sonja Marković oslobođeni optužbi za zloupotrebu službenog položaja i falsifikovanje službene isprave.

Čarapić: Raznorazni objekti lobiranja se trude da na Vladu prebace teret sanacije negativnih posljedica rata koji je neko drugi započeo

Utorak, 10.03.2026 | 12:25

Vrijednost nafte na berzi se u proteklih 7 dana dramatično mijenjala, ali je važno da se stabilizovala i da je trenutno na praktično istom nivou na kom je bila prije početka rata na Bliskom istoku, saopštio je član Predsjedništva PES-a i predsjednika Kluba poslanika Evropa sad Vasilije Čarapić.

U Australiji zaposleni dobijaju zakonsko pravo da rade od kuće dva dana sedmično

Utorak, 10.03.2026 | 12:20

Neke od najvećih australijskih kompanija biće zakonski obavezne da zaposlenima omoguće rad od kuće dva dana sedmično, nakon što je vlada savezne države Viktorije najavila da će donijeti zakon kojim će rad na daljinu biti garantovan.

Tragedija u školi u Vranju: Tinejdžer preminuo dok je igrao fudbal

Utorak, 10.03.2026 | 12:02

Osamnaestogodišnji mladić preminuo je sinoć, nakon što mu je pozlilo dok je igrao fudbal u sportskoj sali Ekonomske škole u Vranju.