Nedjelja, 27.04.2025 | 10:07
IZVOR: kolektiv.me

Mirsad Rastoder GOST TRIBINE “Podgoričke priče”

Mnogi ugledni Podgoričani koji su obilježili život stare, ali i nove tj. savremene Podgorice bili su gosti tribine „Podgoričke priče”.




Foto: KIC "Budo Tomović"

Svi oni kroz svoje djelovanje u različitim oblastima oblikovali su generalno društvo u cjelini, ali i inspirisali druge da djeluju. Jedan od njih je i istaknuti novinar, publicista, aktivista i osnivač DODEST-a Mirsad Rastoder ovomjesečni gost tribine, koji je svojim radom i angažmanom znatno obogatio kulturno nasljeđe Crne Gore, ali i koji je ostavio trajan pečat u crnogorskom novinarstvu, kulturi i umjetnosti. Svoj osvrt na stvaranju mostova između prošlosti i sadašnjosti, povezivanju različitih kultura i naroda, ali i na profesionalna i životna dostignuća, kroz razgovor sa moderatorom Vanjom Kovačevićem podijeliće u utorak, 29. aprila, u Multimedijalnoj sali KIC-a „Budo Tomović”, u 20 sati.

Mirsad Rastoder (1957, Radmanci, Bihor) je novinar i kulturni poslenik. Završio je gimnaziju u Ivangradu, Pravni fakultet u Podgorici. Od 1985. godine, uređivao je brojne emisije i radijske programe u Radiju i Televiziji Crne Gore. Dva puta je nagrađen Godišnjim priznanjem za novinarstvo u RTCG i nagradom za životno djelo 2020. godine. Jedan je od osnivača antiratnog Udruženja profesionalnih novinara Crne Gore, 1991. godine, Instituta za medije CG 2002, a kao predsjednik NST-a dao je značajan doprinos razvoju samoregulacije u medijima.

Organizator je i učesnik manifestacija identitetskog pozicioniranja Bošnjaka u Crnoj Gori. Bio je potpredsjednik udruženja „Almanah“; aktivni je član Foruma Bošnjaka Crne Gore od njegovog osnivanja 2002. godine i daje nemjerljiv doprinos objektivnom sagledavanju, artikulaciji i prezentaciji interesa Bošnjaka u multietničkoj Crnoj Gori. Širokih i raznovrsnih je interesovanja.

 U ranoj mladosti i tokom studija bavio se pozorištem kao glumac i reditelj Dramske scene „Rifat Burdžović Tršo“ i alternativnog pozorišta DODEST. Autor je satirične radio igre „Ministar hrče, a narodu mrče” (1990) i audio-scenskog i tv performansa „Čekajući fatihu” (2003) povodom desetogodišnjice otmice u Štrpcima. Režirao je reportaže prvonagrađene na Regionalnom festivalu radija, Ribarska fešta (Neum, 2007) i Splavarenje Tarom (Tuzla, 2008).

Režirao je radio drame „Ništa nije isto” (po tekstu Nade Bukilić, 2017), poetsku dramu „Dobra voda” (po stihovima Ćamila Sijarića, 2018), „Naše brdo” (Nada Bukilić, 2019) „Maternji jezik” (Ibrahim Hadžić, 2020), „Biciklistički ustanak” (Zoran Kopitović, 2021) i „Moji i tvoji” (Nada Bukilić, 2022). Osnivač je regionalnog Festivala priče „Zavičajne staze” i časopisa za kulturu KazivART. Urednik je dvadesetak knjiga u izdanju Centra za kulturu Bihor. Sa Šemsudinom Hadovićem objavio je studiju „Bihorska muzika“. Tekstove objavljuje u časopisima i novinama. Živi u Podgorici.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Održan protokolarni sastanak u susret POSJETI ministarke Vujović Grčkoj

Petak, 13.06.2025 | 15:26

U susret zvaničnoj posjeti ministarke kulture i medija Crne Gore,  Tamare Vujović, Republici Grčkoj, delegacija Ministarstva kulture i medija održala je protokolarni sastanak sa ambasadorom Grčke u Crnoj Gori, Dimitrosom Gioldasisom.

Deveti regionalni književni festival „LiTeritorija“ od 16. do 18. JUNA

Petak, 13.06.2025 | 09:17

Kulturno-informativni centar „Budo Tomović“ organizuje deveto izdanje regionalnog književnog festivala „LiTeritorija“ od 16. do 18. juna 2025. godine na platou Gimnazije „Slobodan Škerović”, sa početkom u 20 sati.

CNP: Pićurić svojom autentičnošću obilježio pozorišni i filmski prostor Crne Gore

Četvrtak, 12.06.2025 | 12:24

S dubokim bolom, poštovanjem i zahvalnošću, Crnogorsko narodno pozorište se oprašta od prijatelja i kolege, glumca Momčila Moma Pićurića, koji je preminuo juče u Podgorici u 79. godini. Pićurić je bio doživotni član Crnogorskog narodnog pozorišta, navodi se u saopštenju ove kulturne institucije.

PREMINUO Momčilo Pićurić

Četvrtak, 12.06.2025 | 09:49

Poznati crnogorski pozorišni, televizijski i filmski glumac Momčilo Momo Pićurić preminuo je u 79. godini.

KIC pop hor premijerno u Italiji

Četvrtak, 12.06.2025 | 08:12

Prvi crnogorski pop hor – KIC POP HOR učestvovaće od sjutra (petak) 13. juna do nedjelje 15. juna 2025. na 35. internacionalnom festivalu horskog pjevanja “Sergio Chiarlo” i na proslavi 50. rođendana hora Milanollo, koji je domaćin ove poznate horske smotre.

Radulović sa inspektorima na Skadarskom jezeru: Nema pošteđenih, kažnjeni su svi koji su kršili pravila plovidbe

Subota, 14.06.2025 | 14:12

Ministarstvo pomorstva krenulo je u akciju pooštrene kontrole plovila na Skadarskom jezeru kako bi se unaprijedila sigurnost vodnog saobraćaja u zemlji. Već tokom  prvog dana pojačanih kontrola uočeno je niz prekršaja za koje su izrečene novčane kazne.  

Spajić: Monteput i Aerodromi podržaće KK Budućnost sa 1,5 MILION EURA

Subota, 14.06.2025 | 12:58

Košarkaši Budućnosti su ulaskom u finale ABA lige zaokružili sjajnu sezonu, malo je falilo da sve krunišu peharom, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Oglasila se Ana Ivanović NAKON razvoda (VIDEO)

Subota, 14.06.2025 | 15:22

Posljednjih nedjelja u centru pažnje javnosti našla se bivša teniska zvezda Ana Ivanović, i to ne zbog sportskih rezultata, već zbog navoda o razlazu sa nekadašnjim fudbalerom Bastijanom Švajnštajgerom.

Saobraćajna NEZGODA na putu Nikšić-Žabljak: POVRIJEĐENA jedna osoba

Subota, 14.06.2025 | 18:59

Na magistralnom putu Nikšić-Plužine iznad Vira u provaliju je sletjelo vozilo Crvenog krsta Crne Gore, saznaje Portal RTCG. Povrijeđena je jedna osoba, a prebačena je u nikšićku bolnicu. 

Ministarstvo saobraćaja: 80 MILIONA EURA za modernizaciju željeznice

Subota, 14.06.2025 | 13:35

Ministarstvo saobraćaja, Željeznička infrastruktura Crne Gore i Održavanje željezničkih voznih sredstava potpisali su, u skladu sa odlukom Vlade Crne Gore, ugovore o prosljeđivanju grant sredstava obezbijeđenih kroz finansijsku podršku Evropske investicione banke (EIB), a namijenjenih realizaciji projekta unapređenja željezničke infrastrukture na dionici Bar – Vrbnica, u okviru Orient/Istočno-mediteranskog koridora (R4 interkonekcija Crna Gora – Srbija).

Granična policija ODUZELA automobile za kojima se traga, ruski državljanin procesuiran prilikom pokušaja ulaska u zemlju

Nedjelja, 15.06.2025 | 12:35

Službenici Sektora granične policije su na dva granična prelaza oduzeli dva vozila sa međunarodnih potjernica i procesuirali ruskog državljanina.

Poznata pjevačica OTKAZALA četiri koncerta u Evropi: "Dajem sve od sebe da se brže oporavim"

Nedjelja, 15.06.2025 | 12:25

Pop pjevačica Kkajli Minog  otkazala je četiri koncerta, a kao razlog navela je zdravstvene razloge.

Velike PROMJENE na WhatsApp-u: Evo šta sve donosi NOVO AŽURIRANJE

Nedjelja, 15.06.2025 | 12:13

Ove nove funkcije imaju za cilj da učine komunikaciju zanimljivijom i efikasnijom.

Ana Nikolić PROGOVORILA o SVDBI s Raletom: "To je put do mog srca!"

Nedjelja, 15.06.2025 | 12:02

Nije krila osmijeh dok je govorila o trenutnoj sreći, ostavljajući utisak da je njihova veza sada stabilnija nego ikada.

EPCG Net 2025: OTKLANJANJE prepreka za priključenje prozjumera

Nedjelja, 15.06.2025 | 11:45

Završni panel Simpozijuma energetike EPCG Net 2025 bio je posvećen temi: “Prozjumeri i proizvođači – priključenje na distributivni sistem: problemi i rješenja”.

Šćekić: Ugalanje u sport NIJE TROŠAK, već investicija

Nedjelja, 15.06.2025 | 11:41

Ministar sporta i mladih Dragoslav Šćekić učestvovao je na međunarodnoj konferenciji „Sport Tour 2025”, koja se održava na Jahorini.

Napravite DOMAĆI STRAĆATELA sladoled bez aparata — Imamo recept!

Nedjelja, 15.06.2025 | 11:16

Italijanski favorit. 

KRIVIČNA PRIJAVA zbog teške krađe: Kod dva maloljetnika pronađeno preko 45.000 eura

Nedjelja, 15.06.2025 | 11:03

Podgorička policija rasvijetlila je tešku krađu jednog ugostiteljskog objekta.

SJEĆANJE na Matiju Šarkića: Godina od GUBITKA vrhunskog golmana

Nedjelja, 15.06.2025 | 10:51

Na današnji dan prije tačno godinu crnogorska javnost je ostala u šoku kada se saznalo da je preminuo Matija Šarkić.

Perović će se o RAZLOZIMA za smjenu sa pozicije direktorice ASK-a izjasniti usmeno

Nedjelja, 15.06.2025 | 10:46

Iako je Savjet agencije za sprečavanje korupcije (ASK) donio odluku da se bivša direktorica te institucije, Jelena Perović, o razlozima za smjenu izjasni pisanim putem, biće joj, kako je zahtijevala preko svog punomoćnika, omogućeno da to uradi i na usmenoj raspravi, piše portal RTCG.