Pirinač i pasta mogu postati opasni za konzumaciju, ako se ne čuvaju ispravno.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Hrana koja se ne skladišti ispravno može postati leglo bakterija i dovesti do trovanja. Zbog toga je jedan ljekar upozorio na opasnosti nepravilnog čuvanja ostataka pirinča i paste.
Odlaganje ostataka hrane na prvi pogled djeluje kao jednostavan, svakodnevni zadatak, ali ako se ne uradi na pravi način, može predstavljati ozbiljan rizik po zdravlje.
Uobičajeno je sačuvati višak hrane za naredni dan kako bi se izbjeglo bacanje. Većina ljudi zna da je potrebno sačekati da se jelo ohladi, a zatim ga staviti u frižider. Međutim, američki ljekar hitne pomoći Džo Vitington upozorio je upravo na potencijalnu opasnost jela koja sadrže pirinač ili tjesteninu.
U svom TikTok videu reagovao je na objavu korisnika koji je ispričao tragičnu priču o 20-godišnjem mladiću koji je preminuo nakon što je pojeo tjesteninu staru pet dana, koja nije bila čuvana u frižideru. Mladić je studirao u Belgiji i 2008. godine izgubio je život nakon što je pojeo ostatke špageta koje je ostavio na sobnoj temperaturi, umjesto da ih stavi u frižider.
Nakon konzumacije tjestenine, mladić je počeo naglo da povraća i imao je teške gastrointestinalne simptome. Već narednog jutra pronađen je mrtav. Obdukcijom je utvrđeno akutno otkazivanje jetre, a dodatni testovi pokazali su visoke nivoe bakterije Bacillus cereus u tjestenini, navodi Journal of Clinical Microbiology.
U svom videu, dr Vitington upozorava da se ova bakterija može vrlo brzo razviti u jelima od pirinča i tjestenine, i da nije potrebno pet dana da bi postala opasna, dovoljno je samo nekoliko sati.
"Ovaj mladić je preminuo od stanja poznatog kao "sindrom prženog pirinča". To se dešava kada dođe do prekomjernog razmnožavanja bakterija jer je pirinač ili testenina predugo stajala na sobnoj temperaturi", objasnio je ljekar.
Dodao je da tjesteninu i pirinač nikada ne treba ostavljati van frižidera duže od dva sata nakon kuvanja. Preporuke britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS) su da se pirinač ohladi unutar jednog sata od kuvanja, potom odmah skladišti u frižider ili zamrzivač.
Preporučuje se da se pojede u roku od 24 sata i da se ne podgrijava više od jednom.
Reakcije korisnika TikTok-a na video bile su podijeljene, dok su neki tvrdili da se nikada nisu razboljeli od hrane koja je stajala van frižidera duže od dva sata, drugi su ukazivali da pravilo od dva sata ne znači da će odmah doći do trovanja, već označava trenutak kada bakterije počinju da se razmnožavaju, što duže jelo stoji, rizik postaje veći.
Trovanje hranom u većini slučajeva nije ozbiljno i prolazi u roku od nedelju dana. Simptomi poput povraćanja i dijareje najčešće se mogu liječiti kod kuće, a najvažnije je ostati hidriran i izbjegavati dehidrataciju.
Preporučuje se i dosta odmora i lagana ishrana, uz izbjegavanje masne i začinjene hrane koja može dodatno iritirati želudac. Takođe se savjetuje da se izbjegavaju voćni sokovi i gazirana pića jer mogu pogoršati dijareju.
VIDEO MOŽETE POGLEDATI OVDJE!
KOMENTARI (0)