Sadrži moćnu aromu i daje svježinu.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Limunova kora je jedna od najpotcenjenijih, a zapravo najdragocjenijih prirodnih aroma u kuhinji. Za razliku od limunovog soka koji pruža trenutni nalet kiselosti, kora limuna djeluje suptilno i dugotrajno ona oplemenjuje, balansira i osvježava jelo, bez da dominira.
I dok industrijska aroma limuna nikada ne može da zamijeni prirodnu dubinu i složenost limunove kore, dobra vijest je da je njeno korišćenje krajnje jednostavno.
Slatkiši ga vole
Rendana limunova kora jedan je od najvažnijih prirodnih aroma u pripremi kolača, biskvita, keksića i filova. Kada se doda u tijesto za palačinke, torte, krofne ili mafine, unosi osvježavajuću notu koja balansira slatkoću i čini desert lakšim za konzumaciju.
Koristi se i u kremovima, sladoledima, pudinzima, štrudlama i čak u domaćim džemovima – gdje pojačava voćnu notu i sprječava zasićenje ukusa.
U tom smislu, limunova kora se ponaša kao prirodni pojačivač arome, ali i kao balans između masnoće i slasti.
Skriveni saveznik slanih recepata
U slanoj kuhinji, limunova kora funkcioniše kao fini kontrapunkt teškim i bogatim jelima. Dodata u marinade za piletinu, ćuretinu ili ribu – zajedno sa bijelim lukom, maslinovim uljem i začinskim biljem – produbljuje ukus mesa i daje mu mediteranski karakter.
U tjesteninama se koristi u kombinaciji sa pavlakom, sirom ili rukolom, za jela koja traže svježinu i lagan balans. U rižotima, rendana limunova kora dodaje se pred kraj kuvanja – zajedno sa puterom i parmezanom, kao završni citrusni akord koji zaokružuje čitavo jelo.
U supama, čorbama i kremovima, ona neutrališe težinu korenastog povrća i dodaje suptilnu osvježavajuću notu, posebno u jesenjim i zimskim receptima.
Suve začinske mješavine
Osušena i samljevena limunova kora može se pomiješati sa drugim začinima – solju, biberom, ruzmarinom, majčinom dušicom, sušenim peršunom – kako biste napravili vlastitu mješavinu za začinjavanje:
pečene ribe ili piletine,
roštilj mesa i povrća,
pečenih krompira,
salata od kinoe, leblebija i pasulja.
Ovakve mješavine se čuvaju u teglici i koriste kao prirodan suvi začin koji u sekundi dodaje dimenziju svakom jelu.
Ulje i maslac
Trake limunove kore mogu da se potope u maslinovo ulje i ostave da odstoje nekoliko dana. Rezultat je limunovo ulje, koje se koristi kao dresing za salate, preliv za grilovano povrće ili dodatak testeninama. Ako se u to ulje doda i čen bijelog luka, dobija se dvostruko aromatizovano ulje, idealno za mediteransku kuhinju.
Slično se može napraviti i limunov puter: meki puter se pomiješa sa sitno rendanom korom, malo soli i začinskog bilja. Koristi se kao dodatak za ribu, topli tost, pire krompir, kukuruz, pa čak i za poslastice poput keksića sa puterom.
Na kokicama, grickalicama i u pićima
Limunova kora kao začin se ne mora koristiti samo u tradicionalnim jelima. Može se posuti preko vrućih kokica sa maslinovim uljem i mrvicom soli za osvježavajuće i drugačije grickanje. U smjesi za pečene bademe ili lješnike, daje kompleksniji ukus.
U koktelima i limunadama, limunova kora nije samo dekoracija – kada se nježno pritisne ili zagrije, ona pušta ulja koja mijenjaju cjelokupni profil pića. Zato se koristi u klasičnim koktelima kao što su gin-tonik, negroni ili mojito.
KOMENTARI (0)