Iako nije prijatno slučajno popiti pokvareno mlijeko, mnoge namirnice i dalje su bezbjedne za konzumaciju i nakon isteka roka trajanja sa ambalaže. Stručnjaci ističu da su ti datumi često samo smjernice, a ne stroga pravila.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Evo koje namirnice možete konzumirati nakon isteka roka trajanja:
Mlijeko
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Mlijeko može biti sigurno za piće i do nedjelju dana nakon isteka roka, u zavisnosti od sadržaja masti. Miris i ukus su najbolji pokazatelji svježine.
Jaja
Jaja takođe mogu da traju sedmicama nakon označenog roka, sve dok su pravilno čuvana.
Tjestenina
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Suva tjestenina može biti upotrebljiva i do dvije godine, dok se kuvana, ako se zamrzne, može jesti i osam mjeseci kasnije.
Sir
Tvrdi sirevi, čak i ako se na njima pojavi plesan, mogu biti bezbjedni samo uklonite gornji sloj. Mekani sirevi sa neobičnom plavom ili zelenom plesni ipak treba da se bace.
Suvi sastojci
Suvi sastojci poput brašna, šećera, soli i sode bikarbone traju dugo zbog nedostatka vlage, osim ako ne primjetite neobičan miris.
Sirovo meso
Sirovo meso i riba kratko traju u frižideru, ali se u zamrzivaču mogu čuvati mjesecima piletina i ćuretina čak i preko godinu dana.
Smrznuto voće i povrće
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Smrznuto voće i povrće ostaje upotrebljivo i do 10 mjeseci nakon roka, dok konzervirana hrana (osim paradajza i ananasa) može trajati i dvije godine.
Naravno, izuzeci postoje na primjer, bebi formula se mora baciti čim istekne rok.
KOMENTARI (0)