Neke navike u kuhinji koje se čine bezazlenima mogle bi predstavljati ozbiljan rizik za vašu bezbjednost.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Šporet zauzima središnje mjesto u gotovo svakoj kuhinji, no upravo zbog svoje važnosti i učestale upotrebe, posebnu pažnju treba posvetiti predmetima koje odlažete u njegovoj neposrednoj blizini. Iako je praktično imati ulje, začine ili papirne ubruse nadohvat ruke dok kuvate, to može biti opasno.
Visoka temperatura, para i otvoreni plamen mogu uzrokovati kvarenje hrane, gubitak ukusa pa čak i požar.
Predmeti koje ne treba držati blizu šporeta
Stručnjaci upozoravaju da bi neke uobičajene navike mogle biti opasne, ili skratiti vijek trajanja vaše hrane i kuhinjskih uređaja.
1. Ulje za kuvanje
Bočice s uljem često stoje tik uz šporet jer su ljudima potrebne gotovo svakodnevno. Međutim, ako su preblizu, toplota može izazvati kvarenje ulja ili, još gore, može se zapaliti.
Ako boca padne dok kuvate, može doći do prskanja po plamenu i izazvati požar. Najsigurnije je ulje čuvati u ormariću, daleko od izvora toplote.
2. Začini
Mnogi imaju stalak sa začinima odmah pored šporeta, ali toplota i para uništavaju njihov ukus. Boja i aroma se brzo izgube, a začini postanu blagi i bezlični. Vlažnost takođe može stvoriti grudice, posebno u otvorenim posudicama. Ako želite da začini traju mjesecima, držite ih u zatvorenim posudama i dalje od toplote.
3. Kafa
Mirisna jutarnja kafa može brzo izgubiti svježinu ako stoji kraj šporeta. Promjene temperature i para iz kuvanja kvare ukus i ubrzavaju propadanje. Vlažna kafa može se slijepiti i razviti neprijatan miris, a u najgorem slučaju i plijesan.
4. Voće
Zdjele s voćem često stoje na kuhinjskom pultu, ali ako su blizu šporeta, mogu se brzo pokvariti zbog toplote. Banane brže potamne, a drugo voće omekša i počne se kvariti. Takođe privlače voćne mušice, pogotovo ako se brzo kvare.
5. Ljekovi i dodaci prehrani
Iako je zgodno imati vitamine ili lijekove na pultu, visoka temperatura i vlaga zbog kuvanja mogu im smanjiti djelotvornost. Aktivni sastojci se razgrađuju, a eikasnost opada.
Posebno su osjetljivi probiotici, riblje ulje i vitamini B i C. Umjesto toga, ljekove držite u zatvorenoj kutiji na hladnom, suvom mjestu, ali ne nužno u frižideru, osim ako nije navedeno.
6. Električni aparati s kablom
Blenderi, tosteri i slični uređaji često su natrpani uz šporet, ali to može biti rizično. Kablovi se mogu spustiti na vruću ploču, što može izazvati požar. Para i masnoća od kuvanja takođe mogu oštetiti elektroniku i skratiti vijek trajanja uređaja. Idealno ih je držati dalje ili ih pakovati nakon svake upotrebe.
7. Papirni ubrus
Papirni ubrusi su praktični i često su na pultu, ali ako su blizu plamena, to može biti opasno. Dovoljna je jedna iskra ili kap ulja na vrućoj ploči i može izbiti požar. Papir takođe lako upija vlagu, pa rola može postati neupotrebljiva. Držite je u ladici ili na držaču s druge strane kuhinje.
8. Drvene daske za rezanje
Drvo upija vlagu, a zbog pare od kuvanja može se saviti, ispucati ili oštetiti. S vremenom se mogu pojaviti male pukotine u kojima se zadržavaju bakterije. Ako imate plinski šporet, još je rizičnije, jer drvo može i planuti. Daske za rezanje najbolje je čuvati u ormariću, daleko od izvora toplote i pare, piše HuffPost.
KOMENTARI (0)