Palačinke različitih oblika i napravljene od različitih sastojaka krasile su stolove širom svijeta hiljadama godina, u svim kulturama i vjerovanjima.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Teško je pronaći pravu definiciju palačinke, pa vam CNN donosi pregled najboljih palačinki iz cijelog svijeta.
Soca
Dolazi iz Provanse i Ligurije, gdje je poznata kao farinata. Ova palačinka se jednostavno priprema od brašna od leblebije, vode, maslinovog ulja i začina. Tradicionalno se peče u velikim bakarnim tepsijama postavljenim u peći na drva. Socca je takođe popularna ulična hrana u gradovima poput Nice, gdje se servira u papirnim tubama i posipa crnim biberom.
Blini
U Rusiji i drugim slovenskim zemljama, ove tanke, okrugle palačinke se prave od heljdinog brašna i kvasca, i obično su veće od onih u restoranima visoke kuhinje, gdje se često služe sa kavijarom ili dimljenim lososom. Blini dolaze u centar pažnje oko pokladnog utorka tokom nedjelje koja se zove Maslenica.
Palačinke sa proteinima konoplje (Švajcarska)
Postoji bezbroj varijacija palačinki, ali malo ko može da pobedi ukusnu kreativnost palačinki sa proteinima konoplje koje priprema kuvar sa Michelin zvijezdom Sven Vasmer. Vasmer koristi protein konoplje umjesto brašna, sa dodacima poput banana, badema, javorovog sirupa i možda malo šlaga.
Meke palačinke (Japan)
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Japanski naziv za ovu popularnu poslasticu sve govori – hottokeki – ili vrući kolačići. Ove ultra mekane palačinke su osvojile Instagram zahvaljujući svojoj teksturi nalik na sufle, koja se postiže dodavanjem bjelanaca nalik beze u tijesto. Prelijte ih bilo čime, od bobičastog voća do svježe kreme, javorovog sirupa ili čak slanine.
Palačinke sa mladim lukom (Kina)
Za razliku od većine palačinki, ove hrskave trouglaste poslastice su zapravo napravljene od tijesta, a ne mješavine, što im daje specifičnu teksturu. Dovoljno ih je lako pripremiti kod kuće, a neki ih vole sa sosovima na bazi soje ili čilija. Ali oni su odlični i sami sa blagim ukusom mladog luka. Regionalne varijacije uključuju one iz Šangaja koje koriste mast.
Palačinke (Francuska)
Francuske palačinke je teško pobijediti. Ove ultra tanke palačinke su nastale u Bretanji, još u 13. vijeku, ali su od tada osvojile cijeli svijet. Mogu biti slatke, sa filovima poput voćnih džemova, sirupa ili čokolade, ili slane sa pršutom i sirom.
Palačinke sa puterom (SAD)
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Gusta i mekana, prelivena javorovim sirupom i često servirana u kontrastu sa slaninom. Recepti za američke palačinke datiraju iz 1796. godine i knjige Amelije Simons "Američki kuvar", iako je njena verzija od kukuruznog brašna u velikoj mjeri zaboravljena.
Latkes (Izrael)
Poznato jelo aškenaske jevrejske kuhinje, latkes sadrži neobičan sastojak - krompir. Ali nije uvijek bilo tako jer prije nego što je krompir postao popularan u istočnoj Evropi u 19. vijeku, recept se zasnivao na siru. Danas se rendani krompir, luk i jaja kombinuju u divno hrskave palačinke koje se služe sa pavlakom, sosom od jabuka, dimljenim lososom i drugim prelivima.
Masala Dosa (Indija)
Krompir je takođe ključni sastojak ove indijske verzije palačinke, koja se obično jede za doručak u južnoj Indiji. Tijesto se pravi od fermentisanog pirinča i sočiva, a mirisni fil je od krompira sa senfom, kokosom, kurkumom i korijanderom.
Palačinke sa šećerom i limunom (Engleska)
Male i tanke, ove engleske palačinke su potpuno drugačije od slojeva palačinki natopljenih javorovim sirupom koje obožavaju u SAD. Ali nema sumnje u njihov jednostavan i elegantan šarm, pod uslovom da uspijete da ih zadržite u tiganju nakon što ih bacite u vazduh. Poslužuju se sa malo limunovog soka i šećera.
Palačinke sa pekinškom patkom (Kina)
Ove klasične, skoro providne palačinke od pšeničnog brašna koriste se za umotavanje pekinške patke. Prave se od običnog brašna, vode i soli, a zatim se lagano kuvaju na pari u korpama za kuvanje. Poslije toga se u njih stavlja pripremljena patka, dodaju se mladi luk i slatki pasulj.
Injera (Etiopija)
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Tehnički, to je više beskvasni hljeb nego palačinka, ali svakako ispunjava sve kriterijume za palačinke. Ovde se brašno pomiješa sa vodom i eršo, slično kvascu, koji podstiče fermentaciju. Ova mješavina se zatim sipa u tiganj ili na tradicionalnu kružnu ploču koja se zove mitad, što rezultira glatkom donjom stranom i poroznim gornjim slojem.
Galete (Bretani/Francuska)
Bretonske galette, varijacija palačinki na koje su mještani izuzetno ponosni, dolaze iz Bretanje u sjeverozapadnoj Francuskoj. Ove poslastice su napravljene od zdravog heljdinog brašna i presavijene u kvadrate koji sadrže manje zdrave, ali ukusne slane nadeve kao što su šunka, jaja, slanina ili sir.
Holandska beba (SAD)
Ove palačinke čudnog naziva poznate su i kao Bizmark, dok bi ih Britanci mogli nazvati jorkširskim pudingom. Ali oko načina pripreme nema zabune – peku se u metalnim tepsijama u rerni. U SAD se ove natečene palačinke često poslužuju sa puterom, šećerom i malo limunovog soka ili sirupa.
Cholermus (Švajcarska)
Švajcarski kanton Obvalden je dom ovih neobičnih palačinki koje se seckaju prije služenja, obično za večeru. Cholermus se peku na puteru, a kada su skoro gotovi, seku se i prže dok ne dobiju savršenu zlatnu boju. Služe se sa šećerom, prstohvatom cimeta i sosom od jabuke.
KOMENTARI (0)