Pri završetku ljubavne veze mnoge osobe se osjećaju kao da su izgubile dio sebe, a stručnjaci pojašnjavaju koliko vremena je najčešće potrebno da prebolite bivšu ljubav.
Foto: Ilustracija/Pexels
Naime, pojedine osobe vjeruju da je za zaboravljanje bivše ljubavi potrebno nekoliko mjeseci, dok drugi tvrde da traje godinama, kao i da za oporavak treba pola trajanja same veze. Emocionalno otpuštanje rijetko ide glatko, a sitnice poput mirisa, pjesme ili stare fotografije mogu vratiti emocije za koje ste mislili da su odavno prošle.
Kako tvrde stručnjaci, stvarno emocionalno oslobađanje od bivšeg partnera može potrajati i do osam godina. To ipak ne znači da osoba osam godina aktivno pati, već da emocionalni trag ostaje prisutan mnogo duže nego što većina očekuje, kao emocionalni otisak koji se sporo briše.
"Ljubav aktivira centre za nagradu u mozgu, oslobađajući dopamine, oksitocin i druge hemikalije. Kada ta stimulacija prestane, mozak doživljava emocionalnu apstinenciju. Zbog toga je raskid često bolan i onda kada znate da je bio ispravan, jer mozak još uvijek pokušava da se reprogramira bez uobičajenih izvora prijatnosti i sigurnosti", pojašnjava psiholog Mark Trevers za Psychology Today.
Osim toga, dugi odnosi često brišu granice između ličnog identiteta i partnerske uloge. Kada se veza završi, osoba se može osjećati kao da je izgubila dio sebe. Povratak osjećaju sopstvenog "ja" bez bivšeg partnera zahtijeva vrijeme, introspekciju i nove iskustvene temelje.
"Ta vrsta unutrašnje obnove dešava se polako i nerijetko traje godinama, zbog čega je potpuno razumljivo da emocionalno otpuštanje ne dolazi brzo, već u talasima, s povremenim vraćanjima unazat", tvrdi Travers.
KOMENTARI (0)