Ponedjeljak, 15.09.2025 | 09:29
IZVOR: 24sedam.rs

Šok terapija za LJUBAV - Evo kako PAUZA u vezi može OBNOVITI ili UNIŠTITI vezu

Evo kako se može odraziti na vaš odnos sa partnerom.




Foto: Ilustracija/Pexels

Malo koja rečenica u vezi zvuči teže od one – „Hajde da napravimo pauzu“. U trenutku kada je čujete, čini se kao da vam se tlo izmiče pod nogama: da li je to nagovJeštaj kraja ili samo šansa da ljubav dobije novi početak? Pauza u vezi često dJeluje zbunjujuće, jer balansira na tankoj liniji između rastanka i obnove odnosa.

Iako može da probudi strah i nesigurnost, stručnjaci ističu da pauza nije nužno loša stvar. Naprotiv, ona može biti prostor za disanje, vrijeme za lični rast i prilika da se sagleda veza iz nove perspektive. Ono što je važno jeste način na koji se pauza definiše i pravila koja partneri postave prije nego što se na nju odluče.

Zato je ključno razumJeti – kada pauza može biti lijek za vezu, a kada je samo prvi korak ka raskidu.

Šta zapravo znači pauza u vezi?

Za razliku od raskida, pauza je dogovoreno vrijeme u kojem partneri smanjuju kontakt kako bi sagledali odnos sa distance. Ona može da posluži kao „renoviranje veze“ – prilika da svako od njih prepozna svoje greške, sagleda šta mu nedostaje i odluči da li želi da nastavi dalje. Psiholozi ističu da upravo odvajanje može donijeti jasnoću i novu perspektivu.

Pauza se često primjenjuje kada partneri brinu jedno o drugom, ali se ne slažu oko važnih pitanja. U nekim slučajevima ona može dovesti do razlaza, ali isto tako i da učvrsti odnos – ako oba partnera ulože iskren trud da razumiju šta žele.

Kada pauza ima smisla – a kada ne

Stručnjaci naglašavaju da pauza nikako ne treba da bude način da se kazni partner ili izbJegne raskid. Ako je cilj osveta ili bijeg od suočavanja sa problemima, pauza će samo ubrzati kraj. Međutim, u situacijama kada jedan partner ima psihičke teškoće i nije siguran da li problem dolazi iz veze ili iz njega samog, odvajanje može biti prilika da se posveti sebi i svom zdravlju.

Pauze se koriste i kao probna faza razlaza, posebno kada par ima djecu. Tada ona pomaže porodici da se postepeno prilagodi na novu situaciju. Ali kada partneri žele da ostanu zajedno, pauza može da posluži kao ventil i trenutak za resetovanje odnosa.

Pravila pauze – ključ opstanka veze

Da bi pauza imala smisla, moraju se postaviti jasna pravila:

Odredite trajanje. Stručnjaci savjetuju da pauza traje najviše četiri do šest nedelja. Predugo odvajanje lako preraste u raskid.

Dogovorite nivo kontakta: Da li ćete potpuno prestati da se viđate i dopisujete ili ćete imati ograničenu komunikaciju – to mora biti jasno definisano.

Postavite granice: Ako želite da ostanete ekskluzivni i ne viđate se s drugima, to treba izričito reći. U suprotnom, pauza može izazvati još veće razočaranje.

Ostanite odgovorni: Ako dijelite stan, račune ili imate djecu, te obaveze ne prestaju. Dogovor o finansijama i roditeljstvu je obavezan.

Koristite vrijeme za sebe. Bavite se aktivnostima koje volite, njegujte prijateljstva i radite na onome što vas čini ispunjenim. Pauza je prilika da ojačate kao individua.

Može li pauza zaista da pomogne?

Ishod zavisi od toga koliko su partneri iskreni prema sebi i jedno prema drugom. Neki se nakon pauze rastanu jer shvate da ne žele isto. Drugi pak, vraćaju se jači, sa više razumijevanja i spremni da poprave ono što nije funkcionisalo.

Najvažnije je da odluka o pauzi bude zajednička i dobro promišljena. Ako se koristi kao prostor za introspektivu i lični razvoj, ona može da bude lijek. Ako je samo izgovor za bježanje od problema, onda je često prvi korak ka kraju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Knežević: Da je NSD prva izašla iz Vlade, DNP bi krenuo za njom

Srijeda, 25.03.2026 | 08:24

Da je Nova srpska demokratija (NSD) prva izašla sa zahtjevima o identitetskim temama i izašla iz Vlade, sazvao bih Predsjedništvo Demokratske narodne partije (DNP) i iz Vlade bismo izašli i mi, saopštio je lider te partije Milan Knežević.

Uvodi se treća smjena na Tivat-Jaz, vozačima apel na oprez u zoni radova

Srijeda, 25.03.2026 | 08:46

Iz Uprave za saobraćaj saopštili su da se od danas uvodi treća smjena na izgradnji bulevara Tivat-Jaz kako bi radovi bili gotovi prije početka ljetnje turističke.

Iranci predstavili svoje uslove za kraj rata: Amerikanci moraju zatvoriti sve baze u regionu

Srijeda, 25.03.2026 | 11:13

Prema pisanju Wall Street Journala nakon što su SAD ponudile plan od 15 tačaka za mir s Iranom, Iran je odgovorio svojim zahtjevima koji uključuju gašenje američkih baza na Bliskom istoku i naplaćivanje prolaza kroz Hormuški moreuz.

Zirojević nakon saslušanja u CB Podgorica: Prijavu Dejana Vukšića smatram pokušajem sprječavanja vršenja poslaničke dužnosti

Srijeda, 25.03.2026 | 09:08

Poslanik Socijaldemokrata Nikola Zirojević objavio je na FB profilu da je u prostorijama CB Podgorica dao izjavu povodom prijave koju je protiv njega podnio bivši direktor ANB i bivši savjetnik predsjednika države za bezbjednost, Dejan Vukšić.

Posebne mjere bezbjednosti na memorijalnom turniru Andrija Delibašić

Srijeda, 25.03.2026 | 08:44

U Nikšiću će danas biti održan prvi memorijalni turnir „Andrija Delibašić“, koji će se igrati na Gradskom stadionu sa početkom u 18 časova. Na turniru učestvuju fudbalski klubovi Sutjeska iz Nikšića, Budućnost iz Podgorice i Partizan iz Beograda.

Sjutra promjena vremena, padavine i južni vjetar

Srijeda, 25.03.2026 | 21:55

Pretežno oblačno sa kišom, u višim planinskim predjelima na sjeveru i snijegom i susnježicom. 

Partizan u penal seriji savladao Budućnost i osigurao finale

Srijeda, 25.03.2026 | 21:46

Fudbaleri Sutjeske i Partizana igraće finale prvog Memorijalnog turnira ,,Andrija Delibašić".  

Vuković-Kuč: Ne traže građani kafu i kolače već odgovornu vlast

Srijeda, 25.03.2026 | 21:04

Pokušaj trivijalizacije ozbiljne političke krize i duboke društvene polarizacije potpuno je u maniru Milojka Spajića, poručuje poslanica DPS Vuković-Kuč, o Spajićevoj izjavi da opoziciju na sastanku čekaju „kafa i kolači".  

Podgorica odala počast Danu nezavisnosti Grčke

Srijeda, 25.03.2026 | 20:31

U Podgorica je večeras simbolično obilježen Dan nezavisnosti Grčke, kada je jedan od najprepoznatljivijih simbola glavnog grada, Most Milenijum, zasijao u plavo-bijelim tonovima.

Gatuzo pred najveći test: Ovo je najvažnija utakmica moje trenerske karijere

Srijeda, 25.03.2026 | 21:31

Selektor Italije Đenaro Gatuzo ne krije emocije i pritisak pred odlučujući baraž meč protiv Sjeverne Irske – ulog je ogroman, plasman na Svjetsko prvenstvo.  

Haverc očekuje uspješan Mundijal sa Njemačkom uprkos problemima sa povredama

Srijeda, 25.03.2026 | 20:57

Napadač Njemačke Kai Haverc poručio je da se vraća u gotovo najbolju formu nakon serije povreda u prethodnih 12 mjeseci, te da će mu uspješni nastupi Arsenala u tri takmičenja biti idealna priprema za predstojeće Svjetsko prvenstvo.     

Jelena Rozga na adresi holivudskih zvijezda

Srijeda, 25.03.2026 | 20:45

Jelena Rozga zamijenila je svakodnevicu u Hrvatskoj sunčanom Kalifornijom i otputovala u Los Anđeles, jedan od najpoznatijih gradova svijeta.  

Tramp: Iran dao poklon SAD - bezbjedan prolaz više tankera kroz Ormuski moreuz

Srijeda, 25.03.2026 | 21:20

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je Iran dao Vašingtonu poklon u formi bezbjednog prolaska više tankera sa gorivom kroz Ormuski moreuz.    

Pentagon potvrdio: SAD poslale kopnene snage na Bliski istok, stiže najelitnija jedinica vojske

Srijeda, 25.03.2026 | 20:19

Sjedinjene Američke Države zvanično su potvrdile raspoređivanje dijela kopnenih snaga na Bliski istok, nakon višednevnih spekulacija i upita javnosti.

Bojanić Lalović: Spremna sam da nadležnim institucijama dam sve odgovore

Srijeda, 25.03.2026 | 19:58

Odgovarajući na optužbe organizacije Alternativa Crna Gora, da se na sumnjiv način trošio novac građana dok je bila direktorica podgoričke gimnazije, Zoja Bojanić Lalović je u emisiji „Kontakt“ na Televiziji Nikšić poručila da je spremna da tim povodom da odgovore nadležnim institucijama. Dodala je da je period njenog rukovođenja Gimnazijom „Slobodan Škerović“ bilo zlatno doba te obrazovne ustanove.