Crnu Goru i Japan spajaju zajedničke vrijednosti posvećene inovacijama, tradicija i vizija koja gleda u budućnost. To je između ostalog zaključak biznis foruma održanog u Osaki, u okviru Japanske organizacije za vanjsku trgovinu JETRO i Privredne komore Crne Gore.
Foto: Vlada Crne Gore/ Bojan Gnjidić
Potencijali za saradnju Crne Gore i Japana su brojni, poručio je crnogorski premijer Milojko Spajić. Fokus je, navodi, na infrastrukturi, energetici, turizmu i informacionim tehnologijama.
"Crna Gora će u narednih 10 godina intenzivno ulagati u razvoj infrastrukture i to posebno putne (kroz izgradnju auto-puteva i brzih cesti), ali i željezničke kroz rekonstrukciju željeznice i nabavku novih vozova, kao i unapređenje Luke Bar. Zato pozivam sve japanske kompanije da razmotre ove mogućnosti, jer je upravo sada najbolje vrijeme za ulaganje u Crnu Goru", naveo je Spajić.
Dok se crnogorska ekonomija sve više otvara globalnim tržištima, Japan vidi kao strateškog partnera čije znanje i kapital mogu pomoći u ostvarivanju našeg razvojnog potencijala, istakla je predsjednica Privredne komore Crne Gore Nina Drakic. Saglasni su i u Japanskoj organizaciji za spoljnu trgovinu.
"Danas je obim naše bilateralne trgovine skroman — iznosi 34,4 miliona eura u 2024, pri čemu uvoz iz Japana uglavnom čine visokovrijedna roba poput vozila, preciznih mašina i medicinske opreme. Ali iza tih brojki mi vidimo priliku. Vjerujemo da je došlo vrijeme da naše partnerstvo preraste iz trgovinskog u partnerstvo ulaganja, saradnje i inovacija", poručila je Drakić.
Hideki Sho, generalni direktor JETRO je naglasio da japanski privrednici šansu za razvoj vide u energetici, infrastrukturnim projektima, upravljanju otpadom, saobraćajnom povezivanju, posebno željezničkom, ali i u turizmu.
"Duž crnogorske obale realizuju se brojni projekti, a jadranska obala atraktivna je za japanske turiste", kazao je Sho.
A direktorica crnogorske Agencije za investicije Snežana Ðurović, predstavila je investicione potencijale koje nudi naša zemlja, ali i razloge zbog kojih se investitori odlučuju za Crnu Goru.
"Ključni ekonomski razlozi za ulaganje u Crnu Goru uključuju: niske poreske stope, jednostavan proces osnivanja i održavanja kompanija, stabilan bankarski sistem, dobra povezanost i strateški geografski položaj - posebno u kontekstu puta ka članstvu u EU. Zahvaljujući nedavnim poreskim reformama, Crna Gora sada ima najniže poresko opterećenje rada u Evropi - ispod 20% na prosečnu platu", kazala je Đurović.
Na kraju Biznis foruma, okupljeni su mogli da uživaju u muzici crnogorskog virtuoza na gitari, Miloša Karadaglića.
Crnogorska delegacija predvođena premijerom Milojkom Spajićem sjutra će se u Tokiju sastati sa japanskim premjerom Šigeru Išibom. Planiran je i sastanak i sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju, vodećoj instituciji za realizaciju projekata japanske Vlade u Crnoj Gori.
KOMENTARI (0)