Buve su mali, ali uporni paraziti koji mogu izazvati velike probleme vašem ljubimcu, pa čak i vama.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Te sitne napasti hrane se krvlju životinja i lako prelaze s jednog domaćina na drugog – bilo da se radi o psima, mačkama, ili pticama. Jedan ugriz dovoljan je da izazove svrbež, alergijske reakcije, pa čak i anemiju kod slabijih i mlađih životinja.
U toplim i vlažnim uslovima, jaja i ličinke buha brzo se razvijaju u odrasle jedinke koje čekaju prvi znak života – tjelesnu toplinu ili pokret – kako bi skočile na novog domaćina. Zato je važno znati kako ih na vrijeme otkriti, čak i kad ih ne vidite golim okom, piše Krstarica.
Jednostavan test koji otkriva prisutnost buva
Jedan britanski veterinar nedavno je podijelio praktičan trik koji može pomoći svakom vlasniku kućnih ljubimaca da u samo nekoliko minuta sazna ima li njegov pas ili mačka buve. Sve što vam treba jeste običan papir i voda.
Navlažite papir vodom, a zatim četkicom, češljem ili rukom prođite kroz dlaku ljubimca.
Ono što padne na papir – sitne mrvice koje nalikuju crnoj prašini – jest izmet buha koji zapravo sadrži probavljenu krv. Ako se te mrvice na vlažnom papiru pretvore u crvenkaste tragove – gotovo je sigurno da vaš ljubimac ima buve.
Ova metoda posebno je korisna za vlasnike kućnih ljubimaca koji žive u zatvorenom prostoru, poput mačaka koje ne izlaze, jer može poslužiti kao zamjena za čestu preventivu – ako se koristi pravilno i redovno.
Simptomi na koje treba obratiti pažnju
Neki psi i mačke burno reaguju na ugrize buva: pojačano češanje, gubitak dlake, zadebljana koža, crvenilo ili čak rane od češanja mogu biti znak da vaš ljubimac ima alergijsku reakciju. Ipak, nisu sve životinje podložne jasnim simptomima, pa je preventivna provjera najbolji način da ih zaštitite.
Buve ne borave samo na životinji – jaja i ličinke lako se zadržavaju u tepisima, namještaju, dekama i pukotinama na podu, gdje mogu čekati povoljne uslove i novog domaćina. Stoga, ako otkrijete infestaciju, potrebno je temeljno očistiti i prostor u kojem ljubimac boravi.
Prevencija i zaštita
Veterinari preporučuju redovnu primjenu sredstava protiv buva, posebno u sezoni kad su najaktivnije – tokom proljeća i ljeta. Ako vaš ljubimac već ima buve, uz tretman samog ljubimca potrebno je obraditi i cijeli dom kako biste prekinuli ciklus razmnožavanja.
Buve jesu uporne, ali uz malo pažnje i pravi pristup – itekako ih se može pobijediti. Počnite već danas: provjerite krzno svog ljubimca, a ako imate sumnje – sprovedite brzi test s vlažnim papirom. Možda otkrijete nešto što niste ni slutili.
VIDEO MOŽETE POGLEDATI OVDJE!
KOMENTARI (0)