Utorak, 26.08.2025 | 20:29
IZVOR: novilist.hr

Stručnjaci OTKRIVAJU stinu - Evo šta zaista utiče na TRAJNOST PARFEMA

Nema potrebe za nanošenjem svakih sat vremena da bi miris ostao prisutan.




Foto: Ilustracija/ Pixabay

Nema potrebe za nanošenjem svakih sat vremena da bi miris ostao prisutan

“Većina ljudi želi da njihov parfem traje, da ostane onakav živopisan kakav je bio pri prvom nanošenju,” kaže stručnjak Isaac Lekach, osnivač popularne kompanije za parfeme, za InStyle. 

Mnogo je subjekti  koji mogu uticati na sposobnost parfema pa u nastavku stručnjaci otkrivaju kako osigurati da vaš omiljeni parfem ostane postojan tokom  cijelog dana.

1. Uticaj prehrane

Na sposobnost parfema da ostane na koži može utiati  i prehrana. “Na primjer, intenzivna hrana poput luka i  bijelog luka se izlučuje kroz pore i može promijeniti karakter i trajnost mirisa,” objašnjava Lekach.

2. Hidratacija kože prije nanošenja

Razina hidratacije vaše kože može značajno uticati na performanse parfema — molekule mirisa se bolje zadržavaju na masnijoj, odnosno dobro hidratiziranoj koži.

“Dobro hidratratna koža djeluje glatko i blago ljepljivo, pomažući mirisu da se uhvati i lijepo razvija tokom  dana,” kaže Octavia Morgan.

Suva koža, s druge strane, zbog grublje teksture i mikroskopskih pukotina dopušta brže isparavanje mirisa.

Dobra strategija je koristiti bezmirisnu losion za tijelo odmah nakon tuširanja, dok je koža još blago vlažna. Važno je da losion nema miris koji bi mogao ometati omiljeni parfem.

3. Gdje i kako nanositi parfem?

“Istina je da nanošenje parfema na toplije pulsne tačke poput iza ušiju može pojačati miris,” kaže Débora Xavier. No podvlači da to ne produžuje njegovu trajnost — naprotiv, miris može brže ispariti.

Savjet je: nanesite parfem i na tople pulsne tačke za snagu mirisa, ali i na hladnija područja poput gornjeg dijela prsa ili podlaktice da bi miris duže potrajao. Tako kombinujte snažnu projekciju mirisa i bolju dugotrajnost.

4. Slojevitost mirisa

Većina parfema sastoji se od tri sloja — gornjih, srčanih i baznih nota — koji određuju koliko će miris trajati. Lagane molekule (gornje note) isparavaju brže, dok srednje note razvijaju karakter parfema, a teže bazne note (kao vanilija, sandalovina, pačuli) isparavaju najsporije i time produljuju trajnost parfema.

“Što parfem sadrži više srednjih i baznih nota, to dulže traje na koži,” kaže Xavier. Parfemi s izraženim gornjim notama imaju kraći vijek trajanja jer brže isparavaju.

Morgan objašnjava da su gornje note “vaš prvi doživljaj  — svježe, svijetle i prolazne”, srčane note razvijaju se nakon isparavanja gornjih i traju nekoliko sati, dok bazne note čvrsto (engl. “anchoring”) pružaju dugotrajnost mirisa, piše InStyle. 

5. Nije efikasno raspršivati parfem u vazduh

Morgan upozorava da, iako raspršivanje parfema u vazduh  i hodanje kroz “oblak” zvuči luksuzno, to nije efikasno jer većina mirisa završava na odjeći, namještaju ili podu, što je zapravo otpad.

6. Udio ulja u parfemu

Količina ulja u parfemu direktno utječe na njegovu trajnost. Viši udio ulja (manje alkohola i vode) znači sporije isparavanje i dulje zadržavanje mirisa.

Tipični udjeli:

fragrance mists: 2 % – 8 %

eau de toilette: 5 % – 15 %

eau de parfum: 15 % – 20 %

parfum: 20 % – 30 %

Cijena ne mora nužno značiti  dužu u trajnost i može  zavisiti  o rijetkim sirovinama, pakiranju ili brendiranju.

7. Pravilno čuvanje parfema

Toplina i vlaga mogu razgraditi parfem, oksidirati ulja i alkohol te promijeniti sastav i skratiti mu rok trajanja. Xavier savjetuje držati parfeme na hladnom, tamnom i suvom mjestu bez izloženosti svjetlu, prevelikoj vlazi ili naglim promjenama temperature.

Idealna su ladica, zatvoreni ormar ili stražnji dio ormara, a neki čak drže parfeme u frižideru  (ne na vratima) tokom  ljeta. Izbjegavajte kupatilo, gdje para i toplina mogu ubrzo degradirati miris.

 8. Slojevito nanošenje (fragrance layering)

Slojevito nanošenje je vrlo efikasno  za produženo trajnosti parfema: koristite gel za tuširanje, losion i parfem iz iste mirisne linije ili prodicu, da biste stvorili bazu koja “zarobi” aromatična ulja u kožnom barijeru i produlži trajanje mirisa.

Morgan predlaže testiranje kombinacija na probnim trakama, najprije jači ili dublji miris, zatim lakši. Nakon 30–60 minuta možete procijeniti traje li kombinacija i kako razvija svoju notu.

9. Sintetički mirisi za bolju dugotrajnost

Prirodni parfemi (s esencijalnim uljima) brže se razgrađuju zbog osjetljivosti na svjetlo, toplinu i vazduh. Sintetički mirisi su stabilniji, dugotrajniji i konzistentniji tiokom  vremena. Morgan ističe da i prirodni mirisi mogu biti prekrasni, ali zahtijevaju veću brigu pri upotrebi i čuvanju.

Xavier pak vjeruje da je idealna kombinacija prirodnih i sintetičkih sastojaka. posebno drvo i smola, koje imaju izvrsnu trajnost.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Počinju kastinzi za Mis Crne Gore: Prvi u Podgorici

Četvrtak, 29.01.2026 | 08:22

Organizatori izbora za Mis Crne Gore, koji se održava pod prestižnom licencom Miss World, zvanično su otvorili sezonu kastinga širom zemlje. Potraga za novim licima koja će predstavljati Crnu Goru na jednom od najznačajnijih svjetskih takmičenja ljepote počinje već ove subote.

Počinje prijavljivanje za Izbor za Mis Crne Gore: Potraga za ljepotom, talentom i znanjem

Ponedjeljak, 26.01.2026 | 09:24

Pripreme za najprestižnije takmičenje ljepote u našoj zemlji, Izbor za Mis Crne Gore pod licencom Miss World, zvanično su počele. Organizatori najavljuju uzbudljivu godinu u kojoj će fokus biti stavljen na obrazovanje, harizmu i društvenu odgovornost mladih djevojaka finalistkinja.

Od Armanija i Valentina do krize identiteta industrije – da li je došao kraj epohi italijanske mode

Petak, 23.01.2026 | 21:37

Smrt Đorđa Armanija, a potom i Valentina Garavanija, u razmaku od svega nekoliko mjeseci, zatvorila je jedno od najvažnijih poglavlja u istoriji italijanske i svjetske mode. Dva imena koja nikada nisu bila rivali, već su predstavljala dva različita pogleda na eleganciju. Njihov odlazak ostavlja pitanje koje danas prevazilazi samu modu: šta ostaje od italijanske mode bez svojih najvećih stvaralaca?

Preminuo modni dizajner Valentino Garavani u 93. godini

Ponedjeljak, 19.01.2026 | 18:50

Valentino Garavani, jedan od najuticajnijih i najpoznatijih modnih dizajnera 20. i 21. vijeka, preminuo je u 93. godini života, prenosi BBC.

Luksuzni detalj '80-ih se vraća u savremenom ruhu: Ovo će biti neizostavan modni dodatak

Nedjelja, 28.12.2025 | 21:01

Broševi su godinama bili rezervirani za svečane prilike, ali 2026. godine očekuju veliki povratak. Prema najnovijem izvještaju Pinterest Predicts, broševi će postati ključni modni detalj u novoj maksimalističkoj eri, a pretrage povezane s njima rastu brže nego ikad.

ANKETA: Jedna smjena, jedna prodavnica: Da li je ovo prihvatljiv model rada trgovina nedjeljom?

Petak, 06.02.2026 | 13:45

Socijalni savjet preporučio je izmjene Zakona o unutrašnjoj trgovini kojima bi se zadržala neradna nedjelja tokom većeg dijela godine, ali bi se tokom turističke sezone omogućio rad trgovina uz stroga ograničenja.

Mikavica: Rad nedjeljom tokom sezone u jednoj smjeni i samo u jednom objektu u okviru opštine

Petak, 06.02.2026 | 14:37

Predsjednik Unije poslodavaca Slobodan Mikavica je kazao da je su na današnjoj vanrednoj sjednici Socijalnog savjeta jednoglasno donijeli preporuke izmjena zakona.

Rabrenović: Trgovci će vrlo vjerovatno povećati cijene kako bi platili radnicima radnu nedjelju

Petak, 06.02.2026 | 11:46

Za radnu nedjelju trgovac će morati da isplati i veće zarade zaposlenima, a taj novac će morati da prihoduje na neki način, što ne isključuju novo povećanje cijena, jer trgovci postoje zbog profita i neće svoj profit smanjivati – rekao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, doktor ekonomskih nauka Jovo Rabrenović iz Instituta ekonomskih nauka.

Đeljošaj: Vlada poštuje odluku Ustavnog suda o neradnoj nedjelji, dijalogom doći do rješenja

Petak, 06.02.2026 | 12:15

Skupštinski Odbor za ekonomiju, finansije i budžet raspravlja danas o neradnoj nedjelji, u kontekstu odluke Ustavnog suda.

Zirojević: Prijetnje direktora policije Petru Komneniću nedopustive

Petak, 06.02.2026 | 15:25

Poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević kazao je da su prijetnje direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića upućene autoru emisije “Načisto” Petru Komneniću nedopustive.

Pretresi na sjeveru Crne Gore: Policija oduzela oružje, silikonske maske i municiju

Subota, 07.02.2026 | 11:31

U opsežnoj policijskoj akciji, policija je jutros na sjeveru Crne Gore pretresima pronašla i oduzela oružje, silikonske maske i veću količinu municije.

Janis podigao 23 miliona u opkladama, pa postao akcionar iste platforme

Subota, 07.02.2026 | 11:23

Jedan od košarkaša današnjice nastavlja da širi uticaj i van parketa, ali ovoga puta uz zanimljivu pozadinu koja je već uzburkala sportsko-finansijsko tržište.

Kerik: Ne zanosim se previše

Subota, 07.02.2026 | 11:06

Majkl Kerik, privremeni menadžer Mančester junajteda, uoči predstojećeg susreta sa Totenhemom još jednom je naglasio da njegov lični status nije važan – najbitniji je uspjeh kluba.

Saobraćajna nezgoda na putu Bar-Sutomore: Povrijeđene dvije osobe

Subota, 07.02.2026 | 10:57

Na magistralnom putu Bar-Sutomore, u mjestu Ratac, u sudaru dva automobila povrijeđene su dvije osobe. Saobraćajna nezgoda se dogodila jutros u 7:45, potvrđeno je Primorskom portalu iz policije.

Socijalni savjet predlaže 22 radne nedjelje u godini

Subota, 07.02.2026 | 10:45

Generalni stav poslanika je da neradna nedjelja u nekom obliku mora da postoji i oni neće dozvoliti njeno potpuno ukidanje, poručeno je tokom jučerašnje sjednice Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, organizovanoj na temu neradne nedjelje.

Nikšić: Uhapšen osumnjičeni za paljenje vozila

Subota, 07.02.2026 | 10:22

Nikšićla policija uhapsila je S.Č. (31) iz Nikšića zbog sumnje da je izazvao požar na jednom vozilu. Kako je saopšteno iz Uprave policije, riječ je o vipestrukom povratniku u vršenju krivičnih djela.

SNP: I dalje čekamo odgovor na pitanje ko je i zašto oduzeo život Pavlu Bulatoviću

Subota, 07.02.2026 | 10:35

"Danas, 26 godina od tragične smrti Pavla Bulatovića, Socijalistička narodna partija Crne Gore sa pijetetom se sjeća čovjeka koji je svoj život posvetio odgovornom i posvećenom državničkom radu", piše u saopštenju SNP-a

Vraneš: Parlamentarna većina mora biti sačuvana

Subota, 07.02.2026 | 10:17

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš poslao je političku poruku – parlamentarna većina mora biti sačuvana, jer je to, kako je naveo, interes i volja srpskog naroda u Crnoj Gori.

Gojković: Bili su previše dobri za nas

Subota, 07.02.2026 | 09:58

Vaterpolisti Jadrana poraženi su od Radničkog u utakmici 9. kola Regionalne lige, a trener Novljana Vladimir Gojković istakao je da je kvalitet rivala u potpunosti došao do izražaja.

Ramos se nudi Marseju, ali bi mogao da potpiše i za Reksam

Subota, 07.02.2026 | 09:47

Serhio Ramos ponovo je na tržištu i ponovo u centru pažnje evropskog fudbala.