Utorak, 28.10.2025 | 14:00
IZVOR: Kolektiv.me

Milatović: Herceg Novi je naš ZAJEDNIČKI PONOS, pokrećem predsjedničku stipendiju “Mimoza”

Predsjednik države Jakov Milatović prisustvovao je svečanosti povodom Dana opštine Herceg Novi, saopšteno je iz njegovog kabineta.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore 

“Na početku želim da odam jedno priznanje, rukovodstvu opštine na formiranju kamernog orkestra. Dali ste primjer svim ostalim opštinama kako se čuva kultura. Došao sam u grad koji je izlaz Crne Gore u svijet, u grad velikog Tvrtka i Savine, Kanli-kule i Španjole, mimoze i skalina. U grad koji je na granici, ali nikad na margini. Herceg Novi je kroz vjekove mijenjao gospodare, ali nikada nije mijenjao svoj karakter. Slobodarski, ponosan, tvrdoglav u odbrani dostojanstva. I zato, svako ko dođe u Novi, ne osjeća se kao gost. Novi svakoga prima objeručke”, poručio je Milatović.

On je kazao da tri stvari razlikuju Herceg Novi od ostatka Crne Gore.

“Prva, Novi je kapija države. Na Debelom Brijegu počinju granice Crne Gore. Što je Novi razvijeniji i povezaniji, toliko je cijela naša država snažnija. Druga, Novi je grad od integriteta. Ovdje se vlast ne dobija po inerciji. Ovdje su građani često glasali drugačije od većine u Crnoj Gori. To nije slabost, to je uvijek bio korektiv. Kao predsjednik, taj korektiv poštujem. I treći, posebna kultura i ekonomija. Od Praznika mimoze do umjetničke škole, od Igala do Orjena, od brodogradnje u Bijeloj do novih marina i turizma, Herceg Novi ima svoj ritam i svoju logiku razvoja. Država mora da je prati, a nikako da je koči”, poručio je on.

Dodao je da želi da razgovara sa građanima svake opštine bez obzira iz koje partije predsjednik opštine dolazi, jer ne pristaje na to da partijski interesi tretiraju lokalne zajednice kao stranačka uporišta.

“Kao predsjednik države, preuzimam obaveze koje ne zavise od dobre volje, već od odgovornosti. Danas je Novi među najrazvijenijim opštinama u Crnoj Gori u odnosu na ekonomske pokazatelje. Niska nezaposlenost, rad na infrastrukturi, snažna turistička sezona. Sve su to stvari koje raduju građane Herceg Novog i Crne Gore”, rekao je Milatović.

 Kazao je da su Meljine priča sa srećnim krajem.

“Već više od godinu i po, Meljine su u javnom zdravstvenom sistemu Crne Gore. Zaposleni imaju sigurnost, a građani imaju bolnicu koja radi. To je uspjeh građana Herceg Novog, uspjeh države, i primjer da se veliki problemi rješavaju kada se radi zajedno. Institut “Dr Simo Milošević” je vrijednost koju čuvamo i koju moramo sačuvati. Institut u Igalu je ponos Crne Gore. To nije trošak, to je naša vrijednost i hajde da zajedno radimo na modelu koji će mu obezbijediti stabilnost, novu opremu i stalni rad tokom cijele godine. Država mora da sačuva jedan od najvećih brendova, da ga modernizuje, i da pokaže da zdravlje i znanje mogu biti i privreda i misija. Zato vam stojim na raspolaganju, i rukovodstvu opštine i Vladi, da vam pružim svu potrebnu pomoć u ovom smislu. Po pitanju infrastrukture, važno je da nam Novi ne stoji. Zato je važno da postanemo dio Evropske unije. Da bismo zajedno gradili obilaznicu, da Novi ni u sred sezone ne stane ni na jedan minut. Potrebna je modernizacija i proširenje graničnog prelaza Debeli Brijeg: dodatne trake, digitalni prelaz za lokalni promet i tzv. “zelene trake” za hitne i zdravstvene slučajeve. Na granici se brani ugled države, a brani se efikasnošću i poštovanjem građana. Naše more je nasljeđe, ono nije bankomat. Zato su potrebne dalje i nove investicije u zaštitu obale, šetališta, plaže, izgradnje kanalizacije, prečišćavanje otpadnih voda. Država mora biti siguran partner, da se novac od mora vraća moru i ljudima koji žive uz njega”, kazao je Milatović.

On je podsjetio da je pokrenuo Predsjedničku stipendiju za najbolje studente Crne Gore, za one koji su, kako kaže, pokazali znanje, trud i odlučnost da uče i napreduju, i dokazali da se uspjeh ne mjeri rodbinskim vezama, već zaslugom i radom.

“Zato Herceg Novi treba da dobije svoj Predsjednički stipendijski program: Stipendiju „Mimoza“. Spreman sam da budem pokrovitelj tog programa i da moj tim zajedno sa Opštinom pomogne u njegovom osnivanju i prikupljanju sredstava za mlade ljude iz Herceg Novog. To je ulaganje koje se najviše isplati, jer svaka stipendija znači jednu mladu osobu koja ostaje u Novom, da gradi Novi, a ne da traži kartu u jednom smjeru za negdje drugo”, rekao je Milatović.

Ukazao je i  na to da pitanje Vektra Boke mora biti riješeno ne na štetu, već u korist grada i ljudi.

“Zato pozivam Vladu i sve strane da se pronađe rješenje koje će konačno staviti ovu priču u funkciju razvoja Herceg Novog. Država mora imati jednak odnos prema svakoj opštini. Bez obzira na to ko je na vlasti “, rekao je Milatović.

Predsjednik je poručio da je valjda konačno došlo vrijeme kada u Crnoj Gori nema više “neposlušnih” gradova. Istakao je da Novljani najbolje znaju kako je to kada nema podrške države, i zato su, kako kaže, oni i najpozvaniji da stalno ponavljaju da sve opštine moraju dobiti istu podršku od države.

“Zato danas imam četiri jasne poruke. Državi, ako je nešto dobro za Herceg Novi, to je dobro za Crnu Goru. Opštini, nastavite s odgovornošću i transparentnošću. Držim vas za riječ – svaki euro mora biti vidljiv, svaki projekat se radi u interesu građana. Investitorima, dobrodošli ste, ali uz dva uslova: poštujte zakon i poštujte Novljane. Ovdje se ne kupuje obala, ovdje se ulaže u budućnost Herceg Novog. I na kraju, poruka građanima: niste tražili privilegije, tražili ste pravdu. Niste tražili poklone, tražili ste partnere. Danas ih imate. Moja funkcija nije da posredujem između partijskih apetita, već da štitim Ustav, ljude i vrijedan rad svake opštine kao što je Herceg Novi. Novi nije “nečiji grad”, Novi je naš zajednički ponos. Herceg Novi je kroz istoriju učio sve nas da se na granici brani sloboda, da se na skalinama gradi snaga, a pod mimozom čuva dostojanstvo. Danas potvrđujemo: evropska Crna Gora počinje od gradova koji znaju ko su i šta hoće. Novi to zna. Srećan vam Dan oslobođenja i Dan opštine. Živio nam Herceg Novi i živjela nam Crna Gora”, zaključio je Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ivanović: Reformski proces učvršćuje evropsku perspektivu Crne Gore

Petak, 10.04.2026 | 14:12

Crna Gora ima realnu ambiciju da postane 28. članica Evropske unije do 2028. godine, poručio je potpredsjednik Vlade za vanjske poslove u intervjuu za portal "Focus Europe" i italijanski list "Quotidiano nazionale", ističući da je zemlja najnapredniji kandidat u procesu proširenja.  

Zelenski žali što je Ukrajina predala nuklearno oružje: Pogriješili smo, zauzvrat smo dobili ništa

Petak, 10.04.2026 | 19:30

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je odluka njegove zemlje da se odrekne nuklearnog oružja bila nepravedna i strateški pogrešna, naglašavajući da Kijev zauzvrat nije dobio adekvatne sigurnosne garancije.

Spajić: Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju

Petak, 10.04.2026 | 11:35

Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Knežević: Davanje Aerodroma u koncesije pogibija Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:30

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo tim povodom trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića.

Ivanović: Cilj da se posao oko zatvaranja poglavlja završi do septembra

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:29

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović kazao je da Vlada ima cilj da sav posao vezan za zatvaranje preostalih poglavlja na putu ka članstvu u Evropskoj uniji završi do septembra, kako bi Evropska komisija mogla da sprovede kontrolne mehanizme i da preostali dio posla bude završen do kraja godine, do kada je planirano zatvaranje poglavlja.

Predložene nove tarife notara: Ugovori od 180 eura, ostavinski postupci do 350...

Petak, 10.04.2026 | 08:45

Skupština Notarske komore Crne Gore utvrdila je predlog novih tarifa o naknadama za rad notara i troškovima notarskih usluga, kao i posebnu tarifu za rad notara kao povjerenika suda u ostavinskim postupcima, kojom su jasno definisane cijene notarskih akata, ovjera, depozita i vođenja ostavinskih rasprava, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade.

Ministarstvo zdravlja: Uspješno sprovedena eksplantacija organa u Kliničkom centru CG

Petak, 10.04.2026 | 10:21

U okviru kontinuiranih napora usmjerenih ka unapređenju zdravstvenog sistema i pružanju najviših standarda medicinske zaštite, juče je u Kliničkom centru Crne Gore uspješno realizovan jedan od najsloženijih i najzahtjevnijih medicinskih procesa – eksplantacija organa, sprovedena u saradnji sa međunarodnom organizacijom Eurotransplant, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

13. april jedan od najvažnijih dana: Ova ČETIRI horoskopska znaka čekaju promjene

Petak, 10.04.2026 | 09:59

Sredina aprila donosi snažan energetski preokret, ali upravo 13. april izdvaja se kao jedan od ključnih dana u mjesecu. Astrolozi ga opisuju kao trenutak kada se spajaju intuicija, sudbina i nagle promjene – kombinacija koja rijetko ostavlja stvari iste.

Nakon 77 dana završena skijaška sezona na državnom Ski-centru Kolašin 1600

Petak, 10.04.2026 | 13:00

Tokom zimske sezone u Kolašinu bilo 80.000 gostiju i 25.000 prodatih ski-pasova, u Ski-centru zadovoljni.

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak

Petak, 10.04.2026 | 08:00

Pravoslavni vjernici obilježavaju Veliki petak, koji se smatra najtužnijim danom hrišćanstva. 

Žakelj: Moramo da odgovorimo na agresivnu igru Dubaija

Petak, 10.04.2026 | 19:53

Budućnost u ponedjeljak gostuje Dubaiju u Sarajevu i pokušaće da iznenadi evroligaša. Trener "plavih" Andrej Žakelj svjetan je težine zadatka koji čeka njegov tim.

Joanikije: Umnožimo molitve za mir u svijetu, učimo se da činiti dobro nije nešto zastarjelo i prevaziđeno

Petak, 10.04.2026 | 16:16

Mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve Joanikije pozvao je vjernike u Vaskršnjoj poruci da "umnožimo svoje molitve za mir u svijetu", izrazivši zabrinutost zbog toga što se "sve glasnije ističe zakon jačeg, što se veliča sila, a prezire pravda i istina".

Jednostavan izbor ili skrivena obaveza: Jesu li RIBICE idealan prvi ljubimac?

Petak, 10.04.2026 | 21:10

Ribice su često prvi izbor za kućnog ljubimca, ali iza njihove jednostavne pojave krije se više nego što mislimo. Jesu li zaista idealne ili zahtijevaju više pažnje nego što se čini?

Nakon 77 dana završena skijaška sezona na državnom Ski-centru Kolašin 1600

Petak, 10.04.2026 | 13:00

Tokom zimske sezone u Kolašinu bilo 80.000 gostiju i 25.000 prodatih ski-pasova, u Ski-centru zadovoljni.

Zelenski žali što je Ukrajina predala nuklearno oružje: Pogriješili smo, zauzvrat smo dobili ništa

Petak, 10.04.2026 | 19:30

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je odluka njegove zemlje da se odrekne nuklearnog oružja bila nepravedna i strateški pogrešna, naglašavajući da Kijev zauzvrat nije dobio adekvatne sigurnosne garancije.

Riješena misterija: Evo zašto Uskrs simbolizuju zec, jaja i otkud šunka u toj priči

Petak, 10.04.2026 | 18:40

Na Uskrs hrišćani slave Vaskrsenje Isusa Hrista, ali uz ovaj praznik vezuju se i brojni simboli koji imaju mnogo starije, često pagansko porijeklo. Priče o zecu, jajima i šunki prepune su zanimljivih i neobičnih objašnjenja.

Sjutra je Velika subota: Ovo su tradicija i običaji

Petak, 10.04.2026 | 20:40

Sutra je Velika subota, drugi dan velike žalosti: Ovo su najvažniji običaji, a ako uradite jednu stvar, vjeruje se da će vam sve krenuti nabolje.

Spajić: Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju

Petak, 10.04.2026 | 11:35

Evropska Crna Gora sazrijeva u suštinski i simbolički važnom trenutku za našu zemlju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Šta bi se desilo sa Zemljom kada bi Sunce odjednom NESTALO?

Petak, 10.04.2026 | 17:44

Sunce je stalni pratilac Zemlje još od njenog nastanka. Ali šta bi se dogodilo sa našom planetom kada bi Sunce iznenada nestalo?

Vjerovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim dijeli i sličnu DNK

Petak, 10.04.2026 | 17:00

Novo istraživanje otkriva da među ljudima koji nisu u srodstvu, a međusobno fizički veoma liče, postoje sličnosti i na genetskom nivou.