Srijeda, 26.11.2025 | 15:50
IZVOR: DW

“Nova era”: Francuska želi da privuče mlade ljude u vojsku

U sukobu sa Rusijom, načelnik generalštaba Francuske general Fabijen Mandon, poziva na veću spremnost društva na žrtvovanje, a predsjednik Emanuel Makron planira dobrovoljni vojni rok kako bi povećao odbrambene sposobnosti zemlje.




Foto: Youtube screenshot/Emmanuel Macron

Koje i kakve bi žrtve Francuska mogla da podnese u potencijalnom sukobu Zapada i Rusije?  Oni koji su do sada razmišljali samo o mogućim finansijskim doprinosima, prošle nedjelje dobili su pojašnjenje od novog načelnika generalštaba. Obraćajući se stotinama gradonačelnika, general Fabijen Mandon rekao je da se Rusija priprema za sukob sa Zapadom do 2030.

„Ako naša zemlja posustane jer nije spremna da izgubi svoju djecu, da ekonomski pati ili nazove stvari pravim imenom, onda smo u opasnosti“, upozorio je najviše rangirani francuski vojnik.

Neki opozicioni političari reagovali su s ogorčenjem na generalov poziv na žrtvovanje. Međutim, Mandon je samo istakao cilj na kojem francuska vlada već dugo radi. Predsjednik Emanuel Makron upozorava na najveću prijetnju Francuskoj od 1945. Vladini zvaničnici više puta su spomenuli rizik od „velikog rata visokog intenziteta“ u Evropi unutar ove decenije. Nova bezbjednosna strategija zemlje, usvojena ovog ljeta, navodi da Francuska ulazi u „novu eru“.

Stručnjaci se slažu da francuske oružane snage trenutno nijesu adekvatno pripremljene za takav scenario. Postoji evidentan manjak osoblja i opreme. Francuska se zato odlučila na značajno jačanje svoje vojske, i to uprkos visokom nacionalnom dugu. Kada je Makron preuzeo dužnost 2017. godine, budžet za odbranu iznosio je nešto više od 30 milijardi evra. Planira se da će se do 2027. više nego udvostručiti, i biće 67 milijardi evra.

Te milijarde se ne troše samo na novo oružje. Profesionalna vojska, koja trenutno ima oko 200.000 aktivnih vojnikinja i vojnika, takođe će da raste. Broj raspoloživih rezervista već se povećao sa otprilike 28.000 u 2014, na više od 47.000 u 2025. godini. Do 2035. moglo bi da ih bude i 105.000. To širenje baze odvija se nezavisno od suspenzije vojnog roka. Ponovno uvođenje Makron je isključio kao mogućnost, i iz političkih i iz organizacionih razloga. Francuska će zadržati svoju profesionalnu vojsku, ali predsjednik preferira svojevrsni srednji put. Kako bi on trebalo da izgleda?

Dobrovoljni vojni rok 2.0

Prema izvještajima medija, Makron namjerava da tokom ove nedjelje najavi uvođenje nove, plaćene dobrovoljne vojne službe (service militaire volontaire). Novi vojni rok treba bi da zaživi 2026. godina. Prema još uvijek nepotvrđenim planovima, prvih 3.000 mladih moglo bi da se javi na obuku u kasarni u roku od nekoliko mjeseci. Očekuje se da će se njihov broj povećati na 10.000 do 2030. godine, a zatim na 50.000 godišnje.

Nova, plaćena služba (navodno se radi o sumi između 900 i 1.000 eura mjesečno) očigledno je osmišljena tako da traje 10 mjeseci, a namijenjena je mladim Francuzima starim oko 18 godina. Zajednička vojna obuka različitih društvenih grupa namijenjena je jačanju društvene kohezije i nacionalnog identiteta. Zvanično, projekat se opravdava ciljem učvršćivanja „kohezije nacije“. Osim vojnih vještina, „usađuju“ se i vrijednosti poput discipline, timskog rada i patriotizma.

Ako su informacije koje trenutno kruže među poslanicima tačne, dobrovoljci će nakon vojne obuke biti raspoređeni isključivo u zemlji. Tako bi, na primjer, mogli da zamijene i profesionalne vojnike koji već godinama patroliraju gradskim centrima, željezničkim stanicama i aerodromima u sklopu „Operacije Sentinel“.

Nakon napuštanja aktivne službe, obučeni dobrovoljci mogli bi da budu dostupni oružanim snagama kao rezervisti, čime bi se poboljšala sposobnost snaga i omogućilo povećanja broja vojnika u slučaju potrebe. Dobrovoljna mobilizacija jednog dijela svake nove generacije mogla bi da pomogne u zadovoljavanju potrebe za „masom“ potrebnom za održavanje kapaciteta u slučaju sukoba, rekao je ovog ljeta general Pjer Šil, načelnik glavnog štaba francuskih kopnenih snaga.

Podrška opozicije

Za razliku od pregovora o budžetu, gdje vlada i opozicija do sada nisu uspjele da postignu dogovor, dobrovoljna vojna služba ima širu podršku.

„Ako 10 odsto od 50.000 dobrovoljaca godišnje ostane u oružanim snagama, vojska će već imati bazen od 5.000 relativno dobro pripremljenih pojedinaca“, komentarisao je konzervativni političar Sedrik Perin iz redova Republikanaca, koji predsjedava Odboru za spoljne poslove i odbranu u Senatu.

Žordan Bardela, vođa desničarskog Nacionalnog okupljanja (RN), takođe podržava projekat koji je Makron okvirno predstavio još ljetos. Međutim, taj trenutno najpopularniji političar u Francuskoj dobrovoljni vojni rok vidi samo kao prvi korak prema ponovnom uvođenju obavezne regrutacije, što je obustavljeno još 1997. tokom mandata predsjednika Žaka Širaka. Reakcije na lijevoj strani političkog spektra znatno su rezervisanije.

Uspostavljanje programa dobrovoljnog služenja vojnog roka bio je jedan od predsjednikovih omiljenih projekata još mnogo pre ruske invazije na Ukrajinu.

Dvije godine nakon njegove prve izborne pobjede, 2019. godine pokrenuta je Opšta nacionalna služba (SNU, skraćenica za Service National Universel) za maloljetnike između 15 i 17 godina. S građanskim vaspitanjem, ceremonijama podizanja zastave, sportom i obaveznim nošenjem uniforme, taj program itekako podsjeća na osnovnu vojnu obuku. Međutim, orijentisan je na civile i ima za cilj promovisanje društvene kohezije. Oni koji žele, međutim, mogu dobrovoljno da apsolviraju i vojnu komponentu nakon osnovnog programa.

SNU, koji se u suštini sastoji od dvonedjeljne prakse za jačanje timskog duga, nije bio nešto naročito uspješan. Prije godinu dana, Revizorski sud kritikovao je, između ostalog, to da je program, sa oko 40.000 učesnika, mobilisao samo jedan dio ciljanih starosnih grupa, u svakom slučaju daleko ispod željenih brojki. Posljedica je bila da se finansiranje programa kontinuirano smanjivalo. Nedavno je premijer Sebastijen Lekornu najavio gašenje programa SNU tokom sljedeće godine.

Preduslov za dobijanje vozačke dozvole

Iako bi finansijski aspekti mogli da budu nezgodna stvar, novi dobrovoljni vojni rok vjerovatno će imati bolje izglede za uspjeh od SNU. Za razliku od obrazovnog programa za mlade, on ima jasnu vojnu svrhu. Ciljna grupa je starija i motivisanija, služba je plaćena, a vojska tradicionalno uživa visok nivo javne podrške u Francuskoj. I na kraju, bezbjednosna situacija danas znatno je ozbiljnija.

Informacije o novoj dobrovoljnoj službi neizbježno će doći do mladih ljudi. Nakon obustave regrutacije, uveden je „Dan obrane i građanstva“ (journée défense et citoyenneté), tokom kojeg se oružane snage predstavljaju svim mladim Francuzima. Taj obavezni događaj za one od 16 do 25 godina starosti je naime preduslov za dobijanje vozačke dozvole u Francuskoj.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Knežević: Davanje Aerodroma u koncesije pogibija Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:30

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo tim povodom trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića.

Ivanović: Cilj da se posao oko zatvaranja poglavlja završi do septembra

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:29

Potpredsjednik Vlade za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović kazao je da Vlada ima cilj da sav posao vezan za zatvaranje preostalih poglavlja na putu ka članstvu u Evropskoj uniji završi do septembra, kako bi Evropska komisija mogla da sprovede kontrolne mehanizme i da preostali dio posla bude završen do kraja godine, do kada je planirano zatvaranje poglavlja.

Rute: Trenutno nema razgovora o članstvu Ukrajine u NATO; Pregovaramo sa Trampom oko Grenlanda

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:24

Ideja o pridruživanju Ukrajine NATO-u trenutno nije na dnevnom redu, ali će zapadni saveznici nastojati da Kijevu obezbijede pouzdane bezbjednosne garancije, izjavio je generalni sekretar Alijanse Mark Rute, prenose mediji.

Tramp upozorava Iran da se pridržava sporazuma ili “pucnjava počinje”; I dalje tenzije oko Ormuskog moreuza

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:36

Američki predsjednik Donald Tramp poručio je da američke snage ostaju u blizini Irana dok se ne ispoštuje postignuti sporazum.

Vuksanović donio naredbu: Vojnicima zabranjeno ispoljavanje političkih uvjerenja

Četvrtak, 09.04.2026 | 16:44

Načelni Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Miodrag Vuksanović donio je naredbu kojom se pripadnicima Vojske zabranjuje ispoljavanje političkih uvjerenja, javni istupi bez dopuštenja ministra o stanju u Vojsci, ali i bavljenje preduzetništvom, saznaju “Vijesti”.

Saobraćajna nesreća u Baošićima, poginuo motociklista

Četvrtak, 09.04.2026 | 08:20

U saobraćajnoj nesreći u Baošićima juče je poginuo motociklista S.V.

Đukanović: Vujošević po svom životnom stilu kao da je izašao iz literature Marka Miljanova

Četvrtak, 09.04.2026 | 11:23

Sa iskrenim žaljenjem primio sam vijest o smrti Duška Vujoševića, prvog selektora Košarkaške reprezentacije Crne Gore, jednog od najoriginalnijih velikana čuvene jugoslovenske košarkaške škole, ikone KK Partizan i uspješnog trenera niza drugih timova i selekcija, a prije svega velikog čovjeka i prijatelja, saopštiuo je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Pametna ušteda uz Voli cijene

Četvrtak, 09.04.2026 | 09:16

U svim Voli i Naš diskont marketima, svakog četvrtka vas očekuje novi krug vaših omiljenih Voli cijena.

Perović: Moramo stajati uz istinu, i govoriti istinu

Četvrtak, 09.04.2026 | 11:02

Protojerej stavrofor Gojko Perović u emisiji Link na RCG govorio je o predstojećem prazniku Vaskrsnuća Gospodnjeg, uz poruku ljudima da vrijeme ne prolazi uzaludno, već prolazi da bismo ga iskoristili da bi od nas nešto nastalo i postalo. Kazao je da, uprkos stalnim udarima na crkvu, ona mora veslati na krilima istine i ljubavi.

Sudski savjet danas odlučuje o razrješenju Popović

Četvrtak, 09.04.2026 | 08:07

Sudski savjet danas će odlučivati o zahtjevu predsjednice Vrhovnog suda Valentine Pavličić za razrješenje predsjednice Apelacionog suda Mirjane Popović.

Knežević: Davanje Aerodroma u koncesije pogibija Crne Gore

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:30

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da je koncesija Aerodroma visokokoruptivni ugovor i da bi tužilaštvo tim povodom trebalo da sasluša premijera Milojka Spajića.

Vujović: Antifašizam je temelj vrijednosti i kulturnog identiteta Crne Gore i Nikšića

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:16

Jasna i nedvosmislena podrška svim inicijativama koje imaju za cilj očuvanje i promociju antifašističkog nasljeđa, uključujući i podizanje spomen-obilježja posvećenih herojima i žrtvama fašizma, međutim, ali realizacija ovakvih inicijativa podrazumijeva poštovanje zakonom propisanih procedura i nadležnosti, koje počinju na nivou lokalne samouprave. To je poručila ministraka Tamara Vujović povodom poslaničkog pitanja koje je uputila Zoja Bojanić Lalović a u vezi sa inicijativom za podizanje spomenika narodnoj heroini Joki Baletić za koju je odbornik Demokrata bio uzdržan.

Kalač o izjavi Radunovića: Neozbiljno i neodgovorno iznositi tvrdnje bez konkretnih i provjerljivih dokaza

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:13

Predstavnik Evropskog saveza Rožaje Alen Kalač reagovao je na izjavu ministra prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Slavena Radunovića koji je kazao da imaju informacije da su prošle godine na skijalištu u izgradnji na Štedimu, kada je pucano sa kosovske strane, hici došli iz kuće bivšeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja. Izjava je, kako je kazao, neodgovorna i neozbiljna.

Uhapšen navodni pripadnik organizovane kriminalne grupe u Baru

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:11

Barska policija uhapsila je navodnog pripadnika organizovane kriminalne grupe kod kojeg je pronađen pištolj brušenog fabričkog broja i skoro 300 grama kokaina, saopšteno je iz Uprave policije.

Rute: Trenutno nema razgovora o članstvu Ukrajine u NATO; Pregovaramo sa Trampom oko Grenlanda

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:24

Ideja o pridruživanju Ukrajine NATO-u trenutno nije na dnevnom redu, ali će zapadni saveznici nastojati da Kijevu obezbijede pouzdane bezbjednosne garancije, izjavio je generalni sekretar Alijanse Mark Rute, prenose mediji.

Glavni grad: Za poljoprivredu izdvojeno 815 hiljada eura, najviše novca za biznis ideje, stočarstvo i vinarstvo

Četvrtak, 09.04.2026 | 19:55

U Glavnom gradu za ovu godinu opredijeljeno je 815 hiljada eura za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju. Program obuhvata 20 mjera, a najviše sredstava izdvojeno je za biznis ideje u poljoprivredi, stočarstvo i vinarstvo, prenosi RTV Podgorica.

Morsko dobro: Naložena obustava radova na ostrvu Sveti Nikola

Četvrtak, 09.04.2026 | 21:00

Ukoliko se prostor ne vrati u prvobitno stanje, pristupiće se raskidu ugovora, poručuju iz Morskog dobra

Podrška Opštine Bar za ostvarenje roditeljstva: Dodijeljeno 28.500,00 eura za 14 parova u postupku vantjelesne oplodnje

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:56

Opština Bar podržala je 14 bračnih odnosno vanbračnih parova koji svoje roditeljstvo teže ostvariti putem postupka medicinski potpomognute oplodnje (MPO), za šta je iz lokalnog budžeta dodijeljeno ukupno 28.500,00 eura.

Udes kod Ekonomskog fakulteta

Četvrtak, 09.04.2026 | 19:15

Sudar dva automobila dogodio se oko 18 sati na raskrsnici ulica 13. jula i Jovana Tomaševića u Podgorici, kod Ekonomskog fakulteta.

Upozorenje na lažnu internet stranicu

Četvrtak, 09.04.2026 | 20:40

Povodom pojave lažne internet stranice dostupne na adresi https://evisas-gov.me, Ministarstvo javne uprave obavještava građane da navedeni sajt nije zvanična stranica državnih organa Crne Gore, niti je povezan sa bilo kojom institucijom Vlade.