Četvrtak, 05.02.2026 | 12:23
IZVOR: klix.ba

Tinejdžer u Australiji optužen zbog prijetnji predsjedniku Izraela, može dobiti kaznu do 10 godina zatvora

Australijski tinejdžer optužen je zbog navodnog upućivanja prijetnji smrću izraelskom predsjedniku Isaacu Herzogu putem interneta, uoči njegove predstojeće posjete Australiji.




Foto: Ilustracija /Pixabay

Devetnaestogodišnjak je, prema navodima, prošlog mjeseca uputio prijetnje na jednoj društvenoj mreži prema stranom šefu države i međunarodno zaštićenoj osobi, saopštila je Australska federalna policija.

Za to krivično djelo zaprijećena je maksimalna kazna od 10 godina zatvora.

Policija nije imenovala metu navodnih prijetnji, ali su australski mediji izvijestili da su bile usmjerene na Herzoga. List Sydney Morning Herald također je naveo da je tinejdžer navodno uputio prijetnje i američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.

Odbijena mu je policijska kaucija i u četvrtak će se pojaviti pred sudom u Sydneyju. Policija je saopštila da su tokom pretresa kuće u Sydneyju u srijedu zaplijenjeni mobilni telefon i oprema za proizvodnju ili konzumiranje droga.

Predsjednik Herzog bi trebao doputovati u Australiju u nedjelju na petodnevnu posjetu, nakon poziva premijera Anthonyja Albanesea, u jeku posljedica smrtonosne pucnjave na plaži Bondi u decembru.

Očekuje se da će se sastati s preživjelima i porodicama žrtava pucnjave na plaži Bondi u Sydneyju 14. decembra, na jevrejskoj proslavi Hanuke, u kojoj je ubijeno 15 ljudi.

Herzogova posjeta izazvala je protivljenje pro-palestinskih grupa, koje su najavile proteste u velikim australskim gradovima. Policija u saveznoj državi Novi Južni Wales, čiji je glavni grad Sydney, u utorak je produžila ograničenja za proteste u dijelovima grada uoči Herzogove posjete, navodeći "značajno neprijateljstvo" nekih grupa.

Palestinska akciona grupa pozvala je pristalice da u ponedjeljak prisustvuju skupu u Sydneyju, pozivajući ljude da marširaju do parlamenta savezne države Novi Južni Wales u onome što je opisano kao "masovno, mirno okupljanje".

Zamjenik premijera Richard Marles rekao je da će Herzog imati standardne sigurnosne mjere koje se pružaju svim stranim liderima u posjeti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

CNN: Iran ima novi zahtjev za okončanje rata – i mogao bi donijeti milijarde

Subota, 28.03.2026 | 19:45

Kada je jedan iranski zvaničnik ove sedmice iznio listu zahtjeva za okončanje rata koji su započele Sjedinjene Države i Izrael, dodao je stavku koja ranije nije bila dio zahtjeva Teherana: priznanje iranskog suvereniteta nad Ormuskim moreuzom.

Muškarac nepravedno proveo u zatvoru 38 godina: Pokrenuta istraga

Subota, 28.03.2026 | 17:21

Piter Saliven tvrdi da ga je policija ucijenila da prizna ubistvo, što je dovelo do najduže sudske nepravde u istoriji Velike Britanije.  

Objavljen popis najstarijih porodičnih firmi u svijetu: Jedna je u Crnoj Gori

Subota, 28.03.2026 | 13:17

Prema podacima Payroll Pricesa, oko 82 odsto novih kompanija preživi prvu godinu. Do desete godine aktivno ih ostaje tek oko 35 odsto.

Večeras počinje ljetnje računanje vremena: Sat sna manje

Subota, 28.03.2026 | 12:11

Ljetnje računanje vremena počinje u nedjelju tako što časovnike pomjeramo za jedan sat unapred, sa dva na tri. Ove godine ljetnje računanje vremena počinje malo ranije nego prošle godine, što kod mnogih izaziva zabunu. Ali razlog nije promjena pravila, već jednostavno kalendarska igra.

Grupa povezana sa Iranom hakovala mejl direktora FBI, objavljeni privatni podaci

Petak, 27.03.2026 | 20:44

Hakeri povezani s Iranom objavili su da su provalili u privatnu e-poštu direktora FBI-a Kasha Patela te su na internetu objavili njegove fotografije i druga dokumenta.  

Muškarac nepravedno proveo u zatvoru 38 godina: Pokrenuta istraga

Subota, 28.03.2026 | 17:21

Piter Saliven tvrdi da ga je policija ucijenila da prizna ubistvo, što je dovelo do najduže sudske nepravde u istoriji Velike Britanije.  

DPS: Anketni odbor o Možuri politička farsa, većina pokušava kriminalizovati bivšu vlast

Subota, 28.03.2026 | 16:08

Demokratska partija socijalista tvrdi da je Anketni odbor za Možuru samo politička platforma vlasti koja nastoji da ispisuje optužnice protiv članova bivšeg sistema, dok istovremeno ističe da projekat vjetroelektrane donosi značajan profit državi i Elektroprivredi Crne Gore.

Vuković Kuč: Znamo ko su trojanski konji Rusije u Crnoj Gori

Subota, 28.03.2026 | 16:55

Ubuduće ćemo razgovarati isključivo sa institucijama EU i predstavnicima Brisela, jer dobro znamo ko su trojanski konji Rusije u srcu Crne Gore – kazala je potpredsjednica i poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč.

Tramp bi mogao obesmisliti NATO: Želi princip "plati pa učestvuj" i povlačenje američke vojske iz Njemačke

Subota, 28.03.2026 | 17:07

Američki predsjednik Donald Tramp razmatra reorganizaciju NATO-a s ciljem kažnjavanja članica koje ne ispunjavaju njegove zahtjeve o finansiranju, piše The Telegraph.

CNN: Iran ima novi zahtjev za okončanje rata – i mogao bi donijeti milijarde

Subota, 28.03.2026 | 19:45

Kada je jedan iranski zvaničnik ove sedmice iznio listu zahtjeva za okončanje rata koji su započele Sjedinjene Države i Izrael, dodao je stavku koja ranije nije bila dio zahtjeva Teherana: priznanje iranskog suvereniteta nad Ormuskim moreuzom.

Spajić: Svaki budući strateški korak Vlade biće usmjeren ka unapređenju avio dostupnosti naše države

Nedjelja, 29.03.2026 | 14:55

Svaki budući strateški korak Vlade Crne Gore biće usmjeren ka unapređenju avio dostupnosti naše države, poručio je premijer Crne Gore Milojko Spajić.

Ferstapen razmišlja o napuštanju Formule 1: Više ne uživam u vožnji

Nedjelja, 29.03.2026 | 14:49

Četvorostruki šampion svijeta Maks Ferstapen kazao je da razmišlja da na kraju sezone napusti Formulu 1.

Tadić: Vučić kao Musolinijevi fašisti - na izborna mjesta poslao batinaše i kriminalce

Nedjelja, 29.03.2026 | 14:45

Nekadašnji predsjednik Srbije, sada lider Socijaldemokratske stranke Boris Tadić, ocijenio je da je aktuelni predsjednik države Aleksandar Vučić u deset gradova u Srbiji, gdje su danas lokalni izbori, "poslao svoje horde zla - batinaše i okorjele kriminalce, svoje najvažnije saveznike"

Stiže pun Mjesec u Vagi i donosi sreću za ova tri znaka: Evo ko će uživati u lakoći i ljubavi

Nedjelja, 29.03.2026 | 14:09

Svako će osjetiti ovu promjenu na svoj način, ali za tri horoskopska znaka, ovaj pun Mjesec deluje kao pravi katalizator – donosi lakoću, emocionalno ispunjenje i gotovo magičan osjećaj usklađenosti.

Madžgalj: Otvaranje baze Wizz Air-a jedan od najvažnijih iskoraka u razvoju vazdušnog saobraćaja i turizma

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:34

 Otvaranje baze kompanije Wizz Air na Aerodromu Podgorica i uspostavljanje 17 novih linija predstavlja jedan od najvažnijih iskoraka u razvoju vazdušnog saobraćaja i turizma Crne Gore u posljednjim godinama, to je saopštio  predsjednik Odbora direktora Aerodroma Crne Gore, Stefan Madžgalj.

Mugoša: Cijene goriva će još rasti i, osim smanjenja akciza, biće neophodne dodatne mjere

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:26

Cijena dizela u Crnoj Gori mogla bi do kraja marta porasti 34 centa u odnosu na period od prije tri sedmice, upozorio je poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša.

Rožaje: Uhapšen državljanin Sudana osumnjičen za falsifikovane vozačke dozvole

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:20

Granična policija u Rozajama je uhapsila I.M. (22) državljanina Sudana, koji je osumnjičen za falsifikovanje vozačke dozvole, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Kovačević: Odobren kredit za finansiranje izgradnje regionalnog centra za upravljanje otpadom u Nikšiću

Nedjelja, 29.03.2026 | 13:00

Odbor izvršnih direktora Svjetske banke, na sastanku održanom u Vašingtonu, 27. marta ove godine, odobrio je Vladi Crne Gore kredit u iznosu od 40 miliona evra sa ciljem jačanja upravljanja čvrstim otpadom i unapređenja kvaliteta života zajednica, uz podršku čistijem i privlačnijem poslovnom okruženju, saopšteno je iz Opštine Nikšić.

Znakovi Zodijaka koji imaju najjaču intuiciju

Nedjelja, 29.03.2026 | 12:45

Iako svi posjedujemo određeni nivo intuicije, kod nekih horoskopskih znakova ta sposobnost je posebno naglašena.

Srbija: Muškarac sa pištoljem u ruci prišao grupi koja je napala građane i novinara u Bajinoj Bašti

Nedjelja, 29.03.2026 | 12:35

Tokom napada muškaraca u crnom na građane i novinara Zumera Darka Gligorijevića u Bajinoj Bašti, viđen je muškarac koji izlazi iz crnog automobila sa pištoljem u ruci i ide ka grupi koja je u sukobu.