Subota, 04.04.2026 | 20:36
IZVOR: Kolektiv.me

CNP: Nakon ovacija u Velesu, „Naličje“ večeras u Skoplju

Predstava „Naličje“, autorski projekat reditelja Borisa Liješevića, nastavlja uspješan festivalski život i regionalna gostovanja. Reakcija publike, dugi aplauzi i stajaće ovacije, nakon sinoćnjeg izvođenja u Pozorištu „Jordan H.K – Džinot“ u Velesu, u okviru takmičarske selekcije Teatarskog festivala „5RE“, potvrdila je univerzalnost i aktuelnost tema kojima se „Naličje“ bavi, specifičnim pozorišnim jezikom i upečatljivom glumačkom igrom.




Foto: CNP

Direktor pozorišta „Jordan H.K – Džinot“ Žarko Spasovski izrazio je izuzetno zadovoljstvo zbog učešća Crnogorskog narodnog pozorišta na Festivalu „5RE“ po drugi put.

„Važno mi je da istaknem odličnu saradnju koja je uspostavljena između naša dva teatra i komunikaciju s direktorom Crnogorskog narodnog pozorišta Ilijom Subotićem koji je prepoznao zajednički interes u razmjeni predstava i drugim mogućnostima koje nam daje potpisani protokol o saradnji. Naša publika je uživala u ovoj predstavi i znao sam da će se to desiti, jer sam bio oduševljen nakon prvog gledanja predstave „Naličje“ u Podgorici. Taj osjećaj knedle u grlu i prepoznavanja je, čini mi se, bio prisutan kod svih gledalaca od početka do kraja predstave. To su naše zajedničke priče i zajednička iskustva. Crnogorci zaista treba da budu ponosni na svoj nacionalni teatar koji ih ovakvim pozorišnim ostvarenjima predstavlja na najbolji mogući način“, zaključio je Spasovski.

Predstava „Naličje“ u Velesu i Skoplju

Selektor Festivala „5RE“ Nenad Vitanov naglasio je da je cilj ovogodišnje selekcije bio da predstavi najkvalitetnija ostvarenja iz Makedonije i regiona.

„Željeli smo da ponudimo publici predstave koje se bave aktuelnim temama i koje imaju jednak uspjeh kod publike i kod kritike. Dobra okolnost je bila to što je ove godine produkcija bila izuzetno bogata i u Makedoniji i regionu i trudili smo se da Festival obuhvati najbolje od najboljeg. „Naličje“ je predstava koja je ostvarila izuzetne festivalske uspjehe, za koju vidimo da obilazi regionalne scene i puni sale, jer je sve o čemu govori očigledno realnost svih nas na ovim prostorima. Publika je večeras pokazala oduševljenje i to je nešto što sam očekivao da će se desiti“, kazao je Vitanov.

Umjetnička direktorica CNP-a Marija Sarap rekla je da je za nju izvođenje „Naličja“ uvijek posebno i nesvakidašnje.

„Mi gostujemo na brojnim i značajnim festivalima, u regionalnim pozorištima i ovo je predstava koja je posebna po mnogo čemu i značajna ne samo zbog najznačajnijih festivalskih nagrada kojima je ovjenčana. Publika osjeća svaki damar onoga što svi u regionu živimo i to se desilo i večeras. Magičan je i taj momenat kojim se predstava završava, gdje glumac Aleksandar Radulović uvijek izgovara neku specifičnu repliku koja je u kontekstu sredine u kojoj se izvodi. Ovog puta riječi „Da nam vječno sunce sja – Makedonija“ je i poruka dobrih komšija, pozorišnih ljudi koji razmjenjuju svoja iskustva, koji se posjećuju, koji se razumiju“, istakla je Sarap.

Glumac Kire Acevski je bio pod izuzetno jakim utiscima nakon izvođenja predstave.

„Ja sam još uvijek pod impresijama. Dok sam gledao predstavu, a to sam rekao i kolegama, imao sam osjećaj kao da gledam igrano-dokumentarni film. U jednom trenutku sam imao osjećaj kao da se srušio četvrti zid i da sam prisutan u scenskom prostoru u kojem se odigravaju scene zajedno sa glumcima koji igraju. Mislim da je tome doprinijela sama tematika – ne mogu reći tekst, zato što ovo ipak nije klasičan dramski komad već autorski tekst, što je za mene još snažnije, još bolje. Sama tema koja je brutalna i kolege koji su izgradili tako naturalne karaktere, ljude iz realnog života, sam taj način igranja je učinio sve još snažnijim. Ovo je surovo iskrena predstava. Pozdravljam od srca sve kolege koje su igrale i reditelja Liješevića“, rekao je Acevski.

Festival „5RE“, koji traje od 27. marta do 9. aprila, osim predstave CNP-a, okupio je ove godine aktuelna pozorišna ostvarenja iz Makedonskog narodnog teatra – MNT, Dramskog teatra i Teatra komedija iz Skoplja, veleškog teatra, Pozorišta „Bora Stanković“ iz Vranja i OHO produkcije.

Nakon Velesa, predstava „Naličje“ večeras će biti izvedena i na Velikoj sceni Makedonskog narodnog teatra u Skoplju, u okviru Sporazuma o nastavku saradnje centralnih teatarskih institucija Republike Sjeverne Makedonije i Crne Gore, koji je potpisan 2024. godine.

U predstavi „Naličje“ uloge tumače: Aleksandar Radulović, Lazar Đurđević, Kristina Obradović, Žana Gardašević-Bulatović, Sanja Vujisić, Jadranka Mamić, Danilo Čelebić, Zoran Vujović, Ana Vujošević, Mirjana Spaić, Tihana Ćulafić, Jelena Minić, Jelena Nenezić, Julija Milačić Petrović Njegoš, Anja Misović, Jovan Dabović, Ivona Raković i Anđela Marunović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Sekretarijat za kulturu upozorio: Promjena imena biblioteke povlači krivičnu odgovornost

Petak, 10.07.2026 | 08:55

Sekretarijat za kulturu Glavnog grada naložio je Savjetu Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” da odmah i bez odgađanja obustavi sve aktivnosti koje se odnose na promjenu imena te ustanove, saznaju Vijesti.

Cetinje u znaku umjetnosti: Još jedno uspješno izdanje Fun Festa

Ponedjeljak, 22.06.2026 | 09:39

Fun Fest Cetinje i ove godine potvrdio je značaj na kulturnoj sceni Crne Gore, okupljajući umjetnike i publiku kroz raznovrstan program i zajedničko festivalsko iskustvo koje je obilježilo Prijestonicu tokom trajanja festivala – javljaju iz Centra za kulturu Prijestonice.

Preminula hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić

Nedjelja, 21.06.2026 | 09:27

Hrvatska književnica i novinarka Slavenka Drakulić preminula je u 77. godini, prenio je zagrebački Jutarnji list.

U Kotoru počela ekspertska misija Organizacije gradova svjetske baštine

Četvrtak, 18.06.2026 | 13:31

U Palati Bizanti danas je počeo radni dio ekspertske misije Organizacije gradova svjetske baštine, koja u Kotoru boravi 18. i 19. juna. Misiju je otvorio potpredsjednik Opštine Kotor dr Igor Kumburović, poželjevši dobrodošlicu predstavnicima OWHC-a i učesnicima radionica, saopšteno je iz te opštine.

Evropski filmski festival od 19. juna u svih 25 crnogorskih opština

Srijeda, 17.06.2026 | 09:23

Publika širom Crne Gore od 19. juna do 18. avgusta imaće priliku da besplatno prati savremena ostvarenja evropske kinematografije u okviru Evropskog filmskog festivala, koji će biti organizovan u svih 25 crnogorskih opština, saopšteno je iz Evropske kuće.

Upravni sud poništio odluku ASK-a, usvojena žalba Mila Đukanovića

Petak, 10.07.2026 | 15:31

Upravni sud Crne Gore poništio je odluku Agencije za sprečavanje korupcije kojom je utvrđeno da je bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović dostavljao izvještaje o prihodima i imovini sa netačnim i nepotpunim podacima zbog neprijavljivanja skupocjenih ručnih satova. Sud je zaključio da je ASK napravio bitne povrede upravnog postupka i pogrešno primijenio zakon.

Ovo su dobitnici Trinaestojulske nagrade

Petak, 10.07.2026 | 12:19

Trinaestojulska nagrada za 2026. godinu dodijeljena je profesorici dr Sonji Tomović Šundić, doktorkama bioloških nauka Snežani Dragićević i Snežani Vuksanović, te filmskom reditelju i profesoru dr Nikoli Vukčeviću. Odluku je na sjednici održanoj danas na Cetinju, nakon tajnog glasanja, donio Žiri za dodjelu najvećeg državnog priznanja.

Hladno jutro u Crnoj Gori: Pogledajte gdje je izmjerena najniža temperatura

Petak, 10.07.2026 | 09:56

Zabilježen čak i minus

Pokret Evropa sad predložio da ulica u Podgorici ponese ime Slavoljuba Šćekića

Petak, 10.07.2026 | 10:15

Klub odbornika Pokreta Evropa sad u Skupštini Glavnog grada podnio je inicijativu da jedna ulica u Podgorici ponese ime policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića, čovjeka koji je svoj profesionalni i životni put posvetio borbi protiv organizovanog kriminala i zaštiti Crne Gore.

Šaranović i Šćepanović sa okružnim tužiocem u Njujorku: Sprovođenje sudskih postupaka mora biti brže kako bi borba protiv kriminala bila efikasna

Petak, 10.07.2026 | 09:23

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i direktor Uprave policije Lazar Šćepanović boravili su u zvaničnoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama i održali više važnih bilateralnih sastanaka na temu borbe protiv kriminala i vladavine prava, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Kina privremeno blokirala izvoz helijuma, ključnog elementa za proizvodnju čipova

Subota, 11.07.2026 | 08:49

Kina je danas saopštila da je privremeno blokirala izvoz helijuma, ključnog elementa za proizvodnju čipova, jer eskalacija rata u Iranu doprinosi poremećajima u snabdijevanju širom svijeta.

Obilježava se 31 godina od genocida u Srebrenici

Subota, 11.07.2026 | 08:41

Prije tačno 31 godinu počinjen je genocid nad Bošnjacima u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija (UN) u Srebrenici. Riječ je o najvećem ratnom zločinu počinjenom na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata, a genocid kao takav je dokazan međunarodnim i domaćim presudama, piše portal Klix.

Klop otkrio kako je Liverpul pokušao da dovede Mbapea

Subota, 11.07.2026 | 08:35

Njemac je rekao da je to bio "najskuplji ne-transfer" u koji je klub investirao dok su pokušavali da dovedu napadača Monaka, koji je u to vrijeme imao samo 18 godina.

Čedi Osman stiže u PAOK

Subota, 11.07.2026 | 08:28

Turski košarkaš, Čedi Osman će napustiti Panatinaikos i preći u PAOK.

Kos: Čišćenje Bokokotorskog zaliva pokazatelj konkretnih koristi EU integracija za građane

Petak, 10.07.2026 | 22:18

U okviru nacionalne ekološke kampanje „Čuvaj da te čuva“ realizovana je velika akcija podvodnog čišćenja Bokokotorskog zaliva, koju su organizovali Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Eko-fond, uz podršku brojnih partnera, ronilačkih klubova, institucija i volontera.

Siner dominantno do finala Vimbldona: Đoković bez rješenja za raspoloženog Italijana

Petak, 10.07.2026 | 20:04

Janik Siner preskočio je i pretposljednju prepreku na putu ka odbrani trofeja na Vimbldonu,pošto je u polufinalnom okršaju maksimalnim rezultatom, po setovima 6:4, 6:4 i 6:4 savladao Novaka Đokovića.  

Spajić: Blizu smo dogovora o ustavnim promjenama i izboru sudija Ustavnog suda

Petak, 10.07.2026 | 19:43

Premijer Milojko Spajić je ponovio danas da su ustavne promjene jako bitne i da očekuje dogovor opozicije i vlasti kojima bi se pokazalo da je vladavina prava svima bitna.

Benites glavni kandidat za selektora Škotske

Petak, 10.07.2026 | 21:32

Škotska i Stiv Klark su završili saradnju poslije Mundijala, a prema navodima medija na Ostrvu prvi kandidat za njegovog nasljednika je Rafael Benites.

Nimanbegu održao prvi sastanak sa Savjetodavnim tijelom za zaštitu prirode

Petak, 10.07.2026 | 20:34

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu sazvao je danas prvi sastanak sa predstavnicima nedavno formiranog Savjetodavnog tijela civilnog društva, sa ciljem definisanja narednih koraka u unapređenju zaštite prirode i očuvanja najvrijednijih prirodnih područja na teritoriji opštine, saopštili su iz Opštine Ulcinj.

Crna Gora 14. jula zatvara još dva poglavlja u pregovorima sa EU

Petak, 10.07.2026 | 20:10

Ambasadori zemalja članica EU dali su zeleno svjetlo za zatvaranje dva dodatna poglavlja u pregovorima sa Crnom Gorom. Riječ je o poglavljima 8 (Konkurencija) i 29 (Carinska unija).