Subota, 25.04.2026 | 19:15
IZVOR: rts.rs

Kineski stručnjaci genskom terapijom vratili sluh kod 90 odsto djece sa nasljednom gluvoćom

Nova genska terapija testirana u Kini poboljšala je sluh kod 38 osoba koje su rođene gluve zbog mutacija u genu OTOF. U najvećem i najdugotrajnijem ispitivanju te vrste, 90 odsto ljudi koji su primili eksperimentalnu gensku terapiju za urođenu gluvoću pokazalo je značajno poboljšanje sluha tokom narednih nekoliko godina.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Ispitivanje, u kojem su učestvovale 42 osobe i koje je sprovedeno na osam lokacija u Kini, uglavnom je obuhvatilo djecu, ali i tri odrasle osobe, od kojih su dvije dobro reagovale na terapiju. Svi učesnici su na početku imali potpuni gubitak sluha. Iako je poboljšanje kod djece bilo izraženije nego kod odraslih, rezultati ipak ukazuju da bi i stariji pacijenti mogli imati koristi od tretmana u časopisu Nejčer.

„Kod nekih pacijenata oporavak je toliko dobar da dostižu potpuno normalan sluh“, rekao je koautor studije Ženg-Ji Čen, istraživač u laboratorijama Iton-Pibodi pri „Mass Eye and Ear“ i vanredni profesor na Harvardovoj medicinskoj školi.

„To je kao kada bi potpuno slijep pacijent ponovo imao savršen vid“, rekao je Čen za Lajv sajens.

Ova poboljšanja sluha vremenom napreduju, a zatim se stabilizuju za oko godinu dana, rekao je Čen. Do sada je 10 učesnika praćeno najmanje dvije godine i svi oni mogu da čuju razgovor normalne jačine – oko 50 do 60 decibela – dok petoro može da čuje i šapat.

Četvoro od 42 pacijenta nije pokazalo poboljšanje sluha nakon tretmana, a razlozi za to još nisu jasni. Ipak, s obzirom na to da je terapija pomogla većini pacijenata i da efekti traju dugo, Čen je optimističan u vezi sa narednim koracima.

„Očekujem da će u narednim godinama biti mnogo različitih ispitivanja za različite tipove genetskog gubitka sluha. Ovo je tek početak; nalazimo se na prekretnici u istoriji“, rekao je Čen, koji je i suosnivač kompanije „Salubritas Therapeutics“.

Popravka unutrašnjeg uha

Oko 1,5 od 1.000 djece rađa se sa oštećenjem sluha, iako učestalost varira od zemlje do zemlje. Do osam odsto ovih slučajeva uzrokovano je mutacijama koje onemogućavaju funkciju gena OTOF, koji nosi uputstva za protein otoferlin.

Ovaj protein je ključan za unutrašnje dlakaste ćelije uha, koje pretvaraju vibracije u signale koje mozak može da interpretira. Ako osoba ima dvije mutirane kopije gena OTOF – po jednu od svakog roditelja – dolazi do teškog ili dubokog gubitka sluha. Osobe sa teškim oštećenjem sluha ne čuju govor normalne jačine, ali mogu da čuju neke glasne zvuke, dok osobe sa dubokim oštećenjem ne čuju govor uopšte i registruju samo veoma glasne zvuke, ako i njih.

Zbog toga je razvoj govora često ozbiljno otežan kod osoba sa gluvoćom povezanom sa OTOF genom, osim ako u ranom djetinjstvu ne dobiju kohlearni implant, koji su veoma efikasni u poboljšanju sluha, „ali imaju ograničenje jer su mehanički, pa zvuk nije prirodan“. Glasovi mogu zvučati izobličeno, a nijanse muzike su teško uočljive. Takođe, kao i svaki uređaj, zahtijevaju održavanje.

Nasuprot tome, nova genska terapija bi mogla biti jednokratni tretman koji rješava osnovni uzrok gluvoće – neispravan gen OTOF. Koristeći bezopasne viruse kao nosače, terapija unosi funkcionalne kopije gena u unutrašnje uho i time obnavlja funkciju ćelija.

U prethodnim ispitivanjima sa 11 djece terapija se pokazala bezbjednom i efikasnom, ali su ta istraživanja trajala kratko, pa su ostala pitanja o dugoročnim efektima i bezbjednosti, kao i o tome da li terapija djeluje kod starijih pacijenata.

„To su bila tri ključna pitanja: trajanje, bezbjednost i populacija pacijenata. Ova studija zaista daje odgovore“, rekao je Čen.

Novo ispitivanje obuhvatilo je 39 djece i tinejdžera uzrasta od devet mjeseci do 18 godina, kao i tri odrasle osobe u dvadesetim i tridesetim godinama. Većina je terapiju primila u jedno uho, jer su mnogi već imali kohlearni implant u drugom. Šestoro učesnika primilo je terapiju u oba uha.

Bez ozbiljnih neželjenih efekata

Nisu zabilježeni ozbiljni neželjeni efekti, iako su neki pacijenti imali privremene promjene u određenim vrstama imunih ćelija. Nekolicina je imala blagu vrtoglavicu, a jedan pacijent upalu unutrašnjeg uha.

Kod većine od 38 učesnika koji su reagovali na terapiju, sluh je počeo da se poboljšava već u prvim nedjeljama, a zatim je napredovao tokom vremena. Tim ima dvogodišnje podatke za 15 tretiranih ušiju – sva mogu da registruju govor normalne jačine, a 60 odsto i šapat.

Učesnici kod kojih je sluh poboljšan takođe su bolje razumjeli govor. To je nekima omogućilo da i sami počnu da govore, uključujući i djevojčicu od 11 godina koja ranije nije koristila kohlearni implant.

Nakon terapije, uspjela je da razvije osnovnu sposobnost govora i izgovara jednostavne riječi. „Želimo da vidimo šta još možemo da postignemo kroz dalju rehabilitaciju“, istakao je Čen.

Tim sada istražuje da li je moguće davati više doza terapije i da li to dodatno poboljšava rezultate. Buduća ispitivanja mogla bi trajati duže kako bi se procijenila dugoročna efikasnost i utvrdilo zašto neki pacijenti ne reaguju na terapiju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

KCCG će fotografisati ljekare i sestre prilikom ulaska i izlaska iz ambulanti

Subota, 25.04.2026 | 09:10

Sindikat slobodnih radnika KCCG obavijestio je juče zaposlene da je uprava Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) izmjenom Odluke o elektronskom evidentiranju uvela mjeru koja podrazumijeva obavezno fotografisanje svakog zaposlenog prilikom ulaska i izlaska iz ustanove, potvrđeno je Portalu RTV Podgorica.

Ćalasan: Narodni muzej između tradicije i inovacije, kulturno nasljeđe da bude dostupno svima

Subota, 25.04.2026 | 08:20

Narodni muzej Crne Gore počeo je sa programom obilježavanja 130 godina od osnivanja i 100 godina od obnove rada, a kako ističe direktor Jakša Ćalasan za Portal RTCG, jubilej nije samo prilika za retrospektivu, već i za kritičko promišljanje uloge muzeja danas – šta znači savremenom društvu i kako može biti relevantan novim generacijama.

Nikšić: Životna sredina nije tema koja može da čeka

Subota, 25.04.2026 | 08:57

Vršiteljka dužnosti sekretara Sekretarijata za zaštitu životne sredine Opštine Nikšić, Jasmina Janković Mišnić, poručila je da je pitanje zaštite životne sredine danas aktuelnije nego ikada i da se tiče svih građana, njihovog zdravlja, kvaliteta života i budućnosti generacija koje dolaze.

Papa ukorio njemačke biskupe zbog blagosiljanja istopolnih brakova

Subota, 25.04.2026 | 08:45

Papa Lav XIV javno je ukorio njemačke biskupe zbog smjernica koje omogućavaju da istopolni parovi dobiju crkveni blagoslov.

Sejfo Seferović gost tribine „Podgoričke priče” u KIC-u

Subota, 25.04.2026 | 09:33

Među umjetnicima koji su svojim djelovanjem obilježili kulturni i umjetnički život Glavnog grada, posebno se izdvajaju oni koji su decenijama posvećeno gradili pozorišnu i filmsku scenu.

Kad ocjenjivanje krene stižu dojave o bombama, potrebne drakonske kazne?

Subota, 25.04.2026 | 20:41

U službi nespremnih učenika, rade dojave o bombama, kojih je bilo toliko u posljednje vrijeme, da se više i ne uzbuđujemo kada čujemo tu vijest. Međutim, svi se pitamo, do kada će, uglavnom maloljetnici, remetiti savkaodnevnicu i djece i roditelja, i kako ih spriječiti. Stručnjaci za bezbjednost imaju predloge.

Porast broja migranata u Crnoj Gori: Za samo tri mjeseca više od hiljadu, najviše državljana Sudana

Subota, 25.04.2026 | 19:51

Porast broja migranata u Crnoj Gori – za samo tri mjeseca registrovano ih je više od hiljadu, a među njima najviše državljana Sudana. Za većinu njih Crna Gora je samo usputna stanica – ali put koji biraju često nosi ozbiljne rizike. Na teritoriji Crne Gore za prva tri mjeseca ove godine registrovano je 1.188 migranata – među njima najviše državljana Sudana – 765.  

Vraneš protiv izgradnje bolnice u Pljevljima

Subota, 25.04.2026 | 20:47

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš uputio je odgovor ministarki javnih radova Majdi Adžović, nakon polemike u vezi sa početkom izgradnje bolnice u Pljevljima i, kako tvrdi, nedostatkom građevinske dozvole u trenutku polaganja kamena temeljca. Građevinska dozvola za taj zdravstveni objekat postoji i objavljena je na sajtu nadležnog ministarstva, na čijem čelu je Vranešov partijski kolega Slaven Radunović, piše Pobjeda.

GP Sukobin: Oduzet „Audi A6“ koji je potraživao Interpol Francuske

Subota, 25.04.2026 | 19:30

Službenici Stanice granične u Ulcinju danas na graničnom prelazu Sukobin kontrolisali vozilo marke Audi A6 kojim je upravljao kosovski državljanin F.V. saopštila je Uprava policije.  

Promocija turističkih potencijala Crne Gore i regiona: Prvi dan Crnogorskog manifesta privukao veliko interesovanje Podgoričana i gostiju

Subota, 25.04.2026 | 19:23

Drugo izdanje manifestacije „Crnogorski manifest“ danas je svečano otvoreno u Univerzitetskom parku u Podgorici. Riječ je o dvodnevnoj manifestaciji koju Turistička organizacija (TO) Podgorice realizuje drugu godinu zaredom sa ciljem promocije turističkih potencijala Crne Gore i regiona – od prirodnih ljepota i kulturne baštine, do autentičnih lokalnih proizvoda i događaja koji obogaćuju ukupnu ponudu destinacije.

Šimun u Skoplju: Saradnja u zdravstvu ne smije imati ograničenja

Subota, 25.04.2026 | 20:32

Zdravstveni sistemi danas ne poznaju granice kada je riječ o izazovima, ali upravo zato ni saradnja ne smije imati ograničenja, poručio je Ministar zdravlja Vojislav Šimun.

Požar u Kobiljem dolu, vatrogasci na terenu

Subota, 25.04.2026 | 19:02

Požar koji je u poslijepodnevnim satima izbio na području Kobiljeg dola u Cucima biće ugašen, uprkos jačem vjetru, kazao je za Radio Cetinje vođa smjene Službe zaštite i spašavanja Filip Latković.  

Eksplodirala kamionska guma u Pljevljima, muškarac teško povrijeđen i transportovan u KCCG

Subota, 25.04.2026 | 18:25

Nezgoda se dogodila dok je G.J. pumpao gumu na kamionu, kada je iz za sada neutvrđenih razloga došlo do snažne eksplozije. Silina udara nanijela mu je teške tjelesne povrede

Kovačević: Opština Nikšić i MPNI pravi primjer uspješne saradnje lokalne i državne vlasti

Subota, 25.04.2026 | 20:03

Saradnja Opštine Nikšić i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) može zaista biti pravi primjer uspješne saradnje lokalne i državne vlasti – a sve na korist građana, i to onih najmlađih, poručio je predsjednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević.

"Građani imaju najveće povjerenje u notarijat u odnosu na sve pravosudne profesije"

Subota, 25.04.2026 | 19:40

Iako 15 godina možda ne predstavlja dug period u istorijskom smislu, za jednu pravnu profesiju to je vrijeme u kojem su postavljeni čvrsti temelji, izgrađeni profesionalni standardi i potvrđena njena suštinska uloga u društvu, rekao je predsjednik Notarske komore Crne Gore Darko Ćurić.