Ponedjeljak, 18.05.2026 | 10:34
IZVOR: tve

Milatović: Neću dozvoliti promjenu građanskog karaktera Crne Gore, niti ugrožavanje javnog interesa i evropskog kursa države

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, uoči dvije decenije od obnove nezavisnosti, poručio je da Crna Gora više ne može opstajati kao sistem u kojem „niko nije odgovoran”, upozorio da pravosuđe mora jednako tretirati običnog građanina i najmoćnije pojedince, te insistirao da država mora konačno dati odgovore o porijeklu enormnog bogatstva stečenog tokom tranzicije.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

Govoreći o evropskom putu zemlje, Milatović je kazao da će samit u Tivtu 5. juna poslati „tri snažne poruke Evropi”, među kojima je i ona da Crna Gora treba da postane članica Evropske unije do 2028. godine. Istovremeno je priznao da država i dalje ima ozbiljne unutrašnje slabosti — od neefikasnog pravosuđa do potrebe za dubinskim institucionalnim reformama.

Milatović je govorio i o svom mandatu, političkim pritiscima, ustavnim granicama funkcije predsjednika, ali i o tome zašto, kako kaže, nikada neće pristati na kompromise koji ugrožavaju građanski karakter države, javni interes i evropski kurs Crne Gore.

On je poručio da „zakon ne smije da bira predmete i ljude po kojima će postupati“.

„Država mora mnogo brže i ozbiljnije da se bavi ugovorima, koncesijama, tenderima, arbitražama i odlukama koje građane koštaju milione. Pravda je kada građani znaju ko je potpisao sumnjivu odluku, ko je prekršio zakon, ko je oštetio državu i ko će za to da odgovara.

Crna Gora ne može da ide u Evropsku uniju sa pravdom koja je brza za slabe, a spora za moćne. To mora da se promijeni“, kazao je Milatović.

Govoreći o selektivnoj pravdi, Milatović je rekao da građani prepoznaju selektivnost kada vide da se neki slučajevi otvaraju za jedan dan, a neki stoje u mjestu godinama pa i decenijama.

„Sve dok “pobjednici tranzicije”, i bivši i sadašnji, koji su sticali bogatstvo pod sumnjivim okolnostima, ne budu pozvani da dokažu porijeklo svoje imovine – Crna Gora neće biti pravedno društvo. Primjeri su brojni, znamo ih i ja i vi. Problem je što ne znamo kako su to bogatstvo stekli, da li zbog političkih, prijateljskih i poslovnih kombinacija sa pojedinim funkcionerima ili inovativnim privrednim poduhvatima. Ovo je pitanje na koje jedino nadležne institucije mogu da daju odgovor.

Te institucije moraju da sprovode zakone isto prema običnom građaninu, ministru, direktoru u državnom preduzeću i prema svakom ko potpisuje odluke u ime države.

Sistem koji isporučuje zastarelost umjesto efikasnosti, koji nije u stanju da one koji su pravosnažno osuđeni privede pravdi, koji godinama nije sposoban da pronađe osumnjičene za najteža krivična djela – zahtijeva odgovornost i reforme“, kazao je Milatović.

On je ocijenio da u Crnoj Gori preovladava „opasna navika da se ne preuzima odgovornost“.

„Kada zakon nije dobar, kažu da ga je tražila Evropa. Kada ugovor nije jasan, kažu da je to posao eksperata. Kada se napravi šteta niko nije odgovoran. Tako država ne može da funkcioniše.

Ključ odgovornosti je u Vladi, Skupštini, pravosuđu i nezavisnim institucijama. Vlada mora da predlaže zakone koji su ustavni, jasni i provjereni. Skupština mora da čita zakone, raspravlja o njima i kontroliše izvršnu vlast. Pravosuđe mora da završava postupke, a nezavisne institucije moraju da štite javni interes.

Crna Gora ne smije više da bude sistem u kojem niko nije odgovoran“, rekao je Milatović.

Govoreći o samitu u Tivtu, predsjednik države je kazao da će „cijela Evropa doći u Crnu Goru“ i da je riječ o „najvećem događaju ove vrste u istoriji Crne Gore“.

„U godini kada obilježavamo 20 godina od obnove nezavisnosti, cijela Evropa dolazi u Crnu Goru. Radi se o najvećem događaju ove vrste u istoriji Crne Gore i zadovoljstvo mi je što ću biti njegov domaćin. Samit u Tivtu je rezultat povjerenja koje sam izgradio sa najvažnijim donosiocima odluka u EU. Moj tim, u koordinaciji sa drugim nadležnim organima i partnerima iz EU, radi veoma posvećeno i odgovorno kako bi organizacija ovog izuzetno zahtjevog događaja bila uspješno obavljena.

Iz Tivta će biti poslate tri snažne poruke: Prva, da je Crna Gora spremna da postane članica EU i da bi to trebalo da se desi do 2028. godine; Druga, da će primjer Crne Gore biti podsticaj i za ostale zemlje kandidate da se reforme i nova politička kultura isplate; I treća, da nam je, naročito u kontekstu trenutnih globalnih izazova, više nego ikada potreban evrooptimizam“, poručio je Milatović.

Govoreći o tome šta će Crna Gora predstaviti Evropi, Milatović je rekao da će predstaviti „istinu“.

„Predstavićemo istinu. I to je najbolji način da se Crna Gora predstavi Evropi.

Predstavićemo državu koja ima istorijsku šansu da bude prva naredna članica EU. Državu članicu NATO saveza. Državu u kojoj građani snažno podržavaju evropski put i koja već godinama unazad u potpunosti usklađuje svoju vanjsku politiku sa EU. Državu koja ima regionalni kredibilitet i jasnu evropsku orijentaciju.

Ali ne smijemo sakriti izazove sa kojima se suočavamo. Pravosuđe i dalje nije dovoljno efikasno. Institucije moraju biti profesionalnije. Javna imovina ne smije biti politički plijen. Borba protiv korupcije mora biti intezivirana a Ustavni sud kompletan. Izborna reforma mora biti sprovedena. Ovo su naši zadaci koje, u narednom periodu, moramo uspješno riješiti“, naveo je Milatović.

Govoreći o svom mandatu, Milatović je kazao da mu je cilj da se završetak prvog predsjedničkog mandata poklopi sa punopravnim članstvom Crne Gore u Evropskoj uniji.

„Preuzimanje mandata u maju 2023. godine odvijalo se u ambijentu duboke političke i institucionalne paralize — u okolnostima raspuštene Skupštine, Vlade u tehničkom mandatu i nefunkcionalnog pravosuđa koje je bilo u dugotrajnom v.d. stanju. Uprkos takvom nasljeđu, postavio sam ambiciozan, ali dostižan cilj: Crna Gora u Evropskoj uniji do 2028. godine. Taj zadatak postao je glavni prioritet mog djelovanja, a svaka spoljnopolitička aktivnost i unutrašnja odluka bila je usmjerena na uvjeravanje partnera u Briselu, ali i naših građana, da Crna Gora posjeduje kapacitet za taj istorijski iskorak.

Simbolično, cilj mi je da se završetak mog prvog mandata poklopi sa punopravnim članstvom u Uniji (2028), što bi predstavljalo postignuće trajnije od bilo koje dnevne političke pobjede, čak i od one istorijske pobjede na predsjedničkim izborima, kada su građani Crne Gore upravo i izabrali evropsku budućnost umjesto balkanskih tumaranja.

Dosadašnji napori i potvrda novog međunarodnog kredibiliteta Crne Gore krunisani su domaćinstvom pomenutog Samita u Tivtu, ali i pozivom da se obratim Evropskom parlamentu u junu. To nije samo lično priznanje, već dokaz da je Crna Gora na pravom putu. U narednom periodu, nastaviću beskompromisno da doprinosim tom cilju, insistirajući na suštinskim reformama koje će našu zemlju trajno uvesti u krug razvijenih evropskih demokratija.

Istovremeno, po prvi put od obnove nezavisnosti građani u Crnoj Gori imaju u Predsjedniku države svoj glas kada se javni i državni interes dovodi u pitanje od strane drugih donosioca odluka.

To znači da se zakoni, ugovori, važne odluke više ne donose u tišini samo zato što postoji politička trgovina ili dogovor moćnika. Sada građani znaju da svaka odluka mora proći test Ustava, javnog interesa i evropskih pravila.

Nažalost, instrumenti djelovanja Predsjednika države su u Crnoj Gori poprilično limitirani bez obzira što je to jedino mjesto koje građani direktno biraju na izborima“, rekao je Milatović.

Govoreći o prioritetima do kraja mandata, Milatović je rekao da njegovo predsjedničko djelovanje počiva na „tri neraskidiva stuba koji definišu pravac moderne Crne Gore“.

„Prioritet je finalizacija procesa pristupanja Evropskoj uniji, kao generacijskog cilja koji nema alternativu. Taj put prati beskompromisna zaštita ustavnosti i zakonitosti, kojom se, u okviru mojih nadležnosti, garantuje stabilnost pravnog poretka i institucija. Konačno, moj rad je posvećen snaženju građanskog karaktera države, uz duboko uvažavanje nacionalnih i vjerskih posebnosti svakog pojedinca. Kroz ovaj sklad evropskih težnji, vladavine prava i inkluzivnog društva, nastojim biti čuvar stabilnosti i zagovornik Crne Gore u kojoj se svako osjeća uvaženo i zaštićeno“, rekao je Milatović.

On je poručio da je kroz dosadašnje iskustvo naučio da „nije dovoljno zaštititi Ustav“.

„U Crnoj Gori nije dovoljno zaštititi Ustav. Mora se i objasniti građanima šta ta odluka znači za njihov život. Ako se vrati zakon, građani moraju da znaju da se ne brani procedura zbog procedure, već njihov novac, njihova imovina, njihova prava i jednakost pred zakonom.

Obavljati ovu dužnost znači imati odgovornost i spremnost da se saslušaju i razumiju različiti, često suprotstavljeni politički i ideološki stavovi. Iako je takav proces inkluzivnosti i uvažavanja drugačijih uvjerenja izuzetno zahtjevan, on ostaje jedini ispravan put ka istinskom društvenom razumijevanju i stabilnosti“, naveo je Milatović.

Govoreći o političkim kompromisima, predsjednik države je poručio da postoje jasne granice preko kojih nikada neće preći.

„Prije ulaska u politiku bio sam i obrazovno i profesionalno ostvaren, tako da politiku ne vidim kao nešto zbog čega bih žrtvovao bilo koji životni princip. U crnogorskoj politici je previse onih koji su čitav život političari i koji se, van te djelatnosti, nijesu profesionalno ostvarili. Oni su prinuđeni da svakodnevno prave kompromise ne bi li održali poziciju koju imaju. Nijesam jedan od takvih pa mi je i pozicija značajno drugačija.

Ne može biti kompromisa oko zakona koji je neustavan. Ne može biti kompromisa oko netransparentnog ugovora koji šteti državnom interesu. Ne može biti kompromisa oko bezbjednosnih zakona koji zadiru u prava građana bez kontrole. Ne može biti kompromisa oko pokušaja da se Crna Gora pretvori u državu naroda umjesto državu građana. I ne može biti kompromisa oko evropske Crne Gore“, poručio je Milatović.

Govoreći o tome kakvu Crnu Goru želi da ostavi budućim generacijama, Milatović je rekao da želi državu „u kojoj dijete ne mora da ode da bi uspjelo“.

„Crnu Goru u kojoj mladi čovjek ne traži vezu za posao, pacijent ne traži vezu za pregled i bolje mjesto na listi za čekanje, preduzetnik ne traži vezu za dozvolu, a građanin ne traži vezu da bi dobio ono što mu po zakonu pripada.

Crnu Goru u kojoj sjever ne služi samo za predizborne posjete, već za proizvodnju, turizam, poljoprivredu, obrazovanje i život. Crnu Goru u kojoj more ne betoniramo, nego ga tretiramo kao resurs od kojeg živimo i obezbjeđujemo razvoj. Crnu Goru u kojoj državna imovina nije šansa za partijsku trgovinu.

Crnu Goru u EU, ali ne kao siromašnog rođaka i posljednju u redu, već kao uređenu, solidarnu i ekonomski snažnu državu.

To je smisao 21. maja poslije 20 godina. Nije dovoljno da imamo državu. Država mora da radi za građane“, zaključio je Milatović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Stojović sa predsjednicima crnogorskih zajednica Argentine i Urugvaja: Most ka iseljeništvu u Južnoj Americi

Utorak, 19.05.2026 | 20:46

Član Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Skupštine Crne Gore Gordan Stojović održao je danas sastanak sa Huanom Vladimirom Martinovićem, predsjednikom Crnogorske zajednice u Buenos Airesu i Nikolasom Klisićem, predsjednikom Crnogorske zajednice Urugvaja, koji borave u posjeti našoj zemlji povodom učešća na konstitutivnoj sjednici Savjeta za saradnju sa dijasporom — iseljenicima.

Mandić: Dolazim na prijem kod Spajića, želimo najbolje Crnoj Gori

Utorak, 19.05.2026 | 20:05

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić otvorio je izložbu „Evropo, vraćamo se!” u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti odakle je poručio da će sjutra doći na prijem premijera Milojka Spajića povodom obilježavanja 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore.

Krivokapić: Nezavisnost došla kao pravda, to je najveća demokratska pobjeda Crne Gore

Utorak, 19.05.2026 | 19:25

Na juče održanoj Svečanoj akademiji u organizaciji Demorkatske partije socijalista Crne Gore, povodom 20 godina obnove crnogorske nezavisnosti, dugogodišnji predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić, kazao je da je nezavisnost došla kao pravda i da je referendum 2006. godine najveća pobjeda naše države.

Ibrahimović u Tirani: Crna Gora i Albanija nijesu samo susjedi, već saveznici i partneri

Utorak, 19.05.2026 | 18:31

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović boravi u zvaničnoj posjeti Republici Albaniji, tokom koje se sastao sa ministrom za Evropu i vanjske poslove Albanije Feritom Hodžom, potpredsjednicom Parlamenta Albanije Klodijanom Spahiju, kao i članovima parlamentarne grupe prijateljstva Crne Gore i Albanije - saopšteno je iz tog Vladinog resora.  

Šaranović i Gjorgijev o jačanju granične infrastrukture i migracionih kapaciteta

Utorak, 19.05.2026 | 17:10

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović razgovarao je sa šefom Misije IOM-a u Crnoj Gori Vladimirom Gjorgjievim o realizaciji zajedničkih projekata, unapređenju granične infrastrukture i jačanju sistema upravljanja migracijama u skladu sa EU standardima.

Policija neće braniti okupljanja na Grahovcu, organizatori upozoreni na odgovornost

Utorak, 19.05.2026 | 08:12

Policija neće zabranjivati najavljene skupove na Grahovcu 21. maja, ali će organizatore upozoriti da snose punu odgovornost za zakonito i bezbjedno održavanje događaja, pišu Vijesti. Iz policije poručuju da imaju pravo da prekinu okupljanja ukoliko dođe do narušavanja javnog reda i mira.Policija neće zabranjivati najavljene skupove na Grahovcu 21. maja, ali će organizatore upozoriti da snose punu odgovornost za zakonito i bezbjedno održavanje događaja, pišu Vijesti. Iz policije poručuju da imaju pravo da prekinu okupljanja ukoliko dođe do narušavanja javnog reda i mira.

Istraga o praćenju policijskih službenika: Uhapšen Vasilije Lakić

Utorak, 19.05.2026 | 11:45

Član visokorizične grupe koja djeluje na jugu i u centralnom i zapadnom dijelu zemlje Vasilije Lakić koji je bio u bjekstvu, uhapšen je na teritoriji Podgorice, nezvanično saznaje RTCG iz Uprave policije.

Ulcinj: Ko bude u kupaćem kostimu ili bez dijela odjeće van kupališne zone biće kažnjen od 150 do 500 eura

Utorak, 19.05.2026 | 13:37

U Odluci o dopunama Odluke o Komunalnom redu se ističe da se nova pravila ponašanja uvode radi zaštite komunalnog reda, dosotajnstva grada i uređenog izgleda javnih površina

Mujović: Rekonstrukcija centralnog gradskog trga prioritet, na korak smo od dobijanja dozvole za izgradnju istočne tribine

Utorak, 19.05.2026 | 08:21

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je u intervjuu za RTV Podgorica istakao da je rekonstrukcija centralnog gradskog trga apsolutni prioritet, te da su na korak od dobijanja građevinske dozvole za izgradnju istočne tribine stadiona pod Goricom.

Vuković: Izgleda da ipak neće biti međuvladine konferencije sa EU u maju

Utorak, 19.05.2026 | 11:10

Nasuprot brojnim najavama iz parlamentarne većine, izgleda da ipak neće biti međuvladine konferencije s EU u maju, naveo je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Ivan Vuković.

Vremenska prognoza - SRIJEDA u znaku ovih temperatura

Utorak, 19.05.2026 | 21:49

U srijedu se u južnim i centralnim predjelima očekuje pretežno sunčano vrijeme, mjestimično uz malu do umjerenu oblačnost u popodnevnim satima.

UO UCG donio novi Statut i izabrao prof. dr Svetlanu Perović za prorektorku

Utorak, 19.05.2026 | 21:45

Upravni odbor Univerziteta Crne Gore održao je danas sjednicu na Institutu za biologiju mora u Kotoru, na kojoj su usvojene dvije značajne odluke – donijet je novi Statut Univerziteta Crne Gore, usklađen sa odredbama Zakona o visokom obrazovanju, dok je za prorektorku Univerziteta imenovana prof. dr Svetlana Perović, saopšteno je iz UCG.  

Policija odustala od zabrane skupova

Utorak, 19.05.2026 | 21:02

Uprava policije odustala je juče od najavljenog rješenja o zabrani dva javna okupljanja zakazana za 21. maj na Grahovcu, povodom obilježavanja godišnjice Bitke na Grahovcu i Spasovdana, saznaje Pobjeda iz vrha policijske uprave i od organizatora skupova.

Inter i Barselona otvaraju veliku transfer priču

Utorak, 19.05.2026 | 21:21

Inter ozbiljno razmatra dovođenje kapitena Barselone Ronalda Arauha kao jednog od glavnih ciljeva za ljetnji prelazni rok, piše Korijere delo Sport.

Skandal u Čempionšipu: Sautempton izbačen iz plej-ofa zbog špijuniranja

Utorak, 19.05.2026 | 21:33

Plej-of Čempionšipa dobio je neočekivan obrt, i to van terena. Sautempton je izbačen iz borbe za plasman u Premijer ligu nakon što je priznao kršenje pravila povezanih sa neovlašćenim snimanjem treninga drugih klubova, uključujući i polufinalnog rivala Midlzbro.

Stojović sa predsjednicima crnogorskih zajednica Argentine i Urugvaja: Most ka iseljeništvu u Južnoj Americi

Utorak, 19.05.2026 | 20:46

Član Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Skupštine Crne Gore Gordan Stojović održao je danas sastanak sa Huanom Vladimirom Martinovićem, predsjednikom Crnogorske zajednice u Buenos Airesu i Nikolasom Klisićem, predsjednikom Crnogorske zajednice Urugvaja, koji borave u posjeti našoj zemlji povodom učešća na konstitutivnoj sjednici Savjeta za saradnju sa dijasporom — iseljenicima.

Kardiohirurg upozorio: Ova hrana vam uništava srce

Utorak, 19.05.2026 | 20:35

Mnogi i dalje vjeruju da su  maslac,  jaja i crveno meso najveći neprijatelji srca. Međutim, jedan iskusni kardiohirurg tvrdi da pravi problem već godinama stoji na policama supermarketa pod etiketama "fit", "light" i "zdravo". I ono što je najgore, većina ljudi to jede za doručak skoro svakog dana.

Konte se vraća na klupu Italije, De Laurentis ima dva kandidata - Sarija i Alegrija

Utorak, 19.05.2026 | 19:44

Izgleda da je gotovo - Antonio Konte je između redova najavio odlazak iz Napolija, a budućnost mu je vjerovatno na klupi reprezentacije Italije, na kojoj je bio od 2014. do 2016. godine.

Novo ograničenje na mreži X: Ako nemate plavu kvačicu, ovo će vas brutalno usporiti

Utorak, 19.05.2026 | 19:32

Nalozi korisnika na X-u su ograničeni na 50 objava i 200 odgovora dnevno, osim ako ne plate za plavu kvačicu.

Zečević: Rekonstrukcija ulice Miljana Vukova koštala 70.000 eura, sljedeće na redu 8. marta i Save Orovića

Utorak, 19.05.2026 | 19:29

Uz potpunu rekonstrukciju, izmijenjen je i režim saobraćaja u Ulici Miljana Vukova – do Ulice slobode uspostavljena je pješačka zona, dok je dio do Ulice Balšića otvoren za dvosmjerni saobraćaj.